Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fee Brothers Black Walnut Bitters, 0,15 L, 6,4%

Product information "Fee Brothers Black Walnut Bitters, 0,15 L, 6,4%"

Fee Brothers Black Walnut Bitters 0.15L 6.4%

Alcohol content: 6,4% Vol.
Country: USA
Filling quantity: 0,15 Liter
Responsible food business operator: Sierra Madre GmbH Rohrstrasse 15 58093 Hagen Deutschland
Type: Cocktail Bitter

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Angostura Orange Bitters 0,1L 28%
Angostura Orange Bitters 0,1L 28%

Angostura Orange Bitters 0.1L 28% – Intense Orange Bitters from Trinidad Angostura Orange Bitters 0.1L 28% from Trinidad combines the long-standing heritage of Angostura with a particularly expressive and intense orange flavour. Since the company was founded by German physician Dr. Johann Gottlieb Benjamin Siegert in 1824, Angostura has been associated with distinctive bitters and carefully selected ingredients. This Orange Bitters adds a powerful citrus dimension to international cocktail culture. Intense Orange for Distinctive Cocktails The defining feature of Angostura Orange Bitters is its intense and dominant orange note, which becomes apparent from the very first contact. Its pronounced citrus character adds fruity freshness to cocktails and mixed drinks while creating a distinctive flavour accent. Rather than remaining subtle, this bitters is deliberately powerful and aromatic. Oily Texture and Powerful Aromatic Impact On the palate, the bitters displays a characteristic oily texture that spreads pleasantly across the mouth. This mouthfeel supports the intense aromatic impact and adds further character to the bitters. The bold orange flavour is ideal for giving cocktails greater depth, fruitiness and aromatic tension. Versatile Use in Cocktails and Mixed Drinks Angostura Orange Bitters is a versatile ingredient for classic cocktail recipes and modern creations. Just a few dashes can transform the flavour profile of a drink and add a distinctive citrus note. It is particularly useful in cocktails based on whisky, rum or gin, where it can contribute additional aromatic complexity. Buy Angostura Orange Bitters Online With Angostura Orange Bitters 0.1L 28%, you receive a distinctive cocktail bitters from Trinidad with intense orange flavour, an oily texture and versatile applications. An expressive addition to any home bar for bartenders and cocktail enthusiasts who enjoy combining classic cocktail traditions with creative modern recipes.

Content: 0.1 Liter (€109.50 / 1 Liter)*

Regular price: €10.95*
Tip
The Bitter Truth Orange Bitters, 0,2 L, 39%

Average rating of 4.8 out of 5 stars

The Bitter Truth Orange Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Orange Bitters, 0.2 L, 39% The Bitter Truth Orange Bitters are the result of classic maceration, in which selected orange varieties are married with exotic spices. The Bitter Truth Orange Bitters have an aroma with a strong orange note and finely tuned spiciness.The Bitter Truth Orange Bitters are ideal for many classic, modern cocktail creations, as well as an enrichment in good cuisine. Orange bitters were originally the most commonly used bitters in cocktails. The Bitter Truth Orange Bitters are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Hazy Hops 0,2L 44%

Average rating of 5 out of 5 stars

The Bitter Truth Hazy Hops 0,2L 44%

The Bitter Truth Hazy Hops Bitters 0.2L 44%The Bitter Truth Hazy Hops Bitters – Fruity. Hearty. Hoppy. With Hazy Hops Bitters, The Bitter Truth brings the rich hop culture of Bavaria – one of the world's most important hop-growing regions – to your cocktails. For centuries, hops have given beer its fruity freshness and delicate bitterness. The Bitter Truth captures this essence in an innovative recipe that redefines classic bitters. In a sophisticated blend of spirits and Caribbean rum, a complex interplay of aromas unfolds: Citrusy, bitter hop notes meet sweet and earthy accents of tea, dried fruit, and select herbs. Despite their light color, Hazy Hops Bitters unfold a surprising depth – complex yet approachable. Ideal for classic cocktails like the Negroni, Manhattan, or Gin & Tonic. But even non-alcoholic drinks like lemonades or tonic water gain character and sophistication with a few drops of these hop bitters. The Bitter Truth Hazy Hops Bitters – for creative drinks with Bavarian soul and a tropical twist.

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Aromatic Bitters, 0,2 L, 39%

Average rating of 5 out of 5 stars

The Bitter Truth Aromatic Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Aromatic Bitters, 0.2 L, 39% The Bitter Truth Aromatic Bitters take up the tradition of German bitters founded by Dr. Siegert and are produced in a traditional maceration process using elaborate handcraft. The Bitter Truth Aromatic Bitters is an intense, dark brown in color. The aroma is dominated by warm, aromatic aromas such as cinnamon, gentian and cardamom. Preferably used in dark spirits and as a variation on the classic Angostura Bitters. The Bitter Truth Aromatic Bitters contain only natural flavorings!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Creole Bitters, 0,2 L, 39%
The Bitter Truth Creole Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Creole Bitters, 0.2 L, 39% The Bitter Truth Creole Bitters reflect the aromatic Creole cuisine of the American South and round off the Munich manufacturer's diverse range of high-quality cocktail ingredients. The Bitter Truth Creole Bitters are intensely aromatic, offering notes of nutmeg, anise, fennel and caraway. Bright red in color, they are ideal for use in combination with gin, whiskey and cognac. The Bitter Truth Creole Bitters contain only natural flavorings!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
The Bitter Truth Grapefruit Bitters, 0,2 L, 44%
The Bitter Truth Grapefruit Bitters, 0,2 L, 44%

The Bitter Truth Grapefruit Bitters, 0.2 L, 44% The Bitter Truth Grapefruit Bitters are produced in Germany and offer distinctively fresh grapefruit and pomelo aromas, paired with notes of hops and fine spices. The Bitter Truth Grapefruit Bitters is ideal in combination with tequila and gin, offering a wide range of uses in tangy and fruity drinks that require that certain something. The Bitter Truth Grapefruit Bitters are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
The Bitter Truth Chocolate Bitters, 0,2 L, 44%
The Bitter Truth Chocolate Bitters, 0,2 L, 44%

The Bitter Truth Chocolate Bitters, 0.2 L, 44% The Bitter Truth Chocolate Bitters are produced in Germany and offer intensely spicy chocolate and cocoa aromas with warm tones, paired with bitter notes. Ideal in combination with dark spirits, they offer a wide range of application possibilities in classic and modern whiskey, rum or tequila drinks.

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Jerry Thomas Own Decanter Bitters, 0,2 L, 30%
The Bitter Truth Jerry Thomas Own Decanter Bitters, 0,2 L, 30%

The Bitter Truth Jerry Thomas Own Decanter Bitters, 0.2 L, 30% Jerry Thomas Own Decanter Bitters are based on an original recipe by the greatest bartender of the 19th century and are highly aromatic, with distinct notes of cloves and ripe fruit.Jerry Thomas Own Decanter Bitters are an authentic recipe from the early days of cocktail culture in a unique bottling worldwide. The Bitter Truth Jerry Thomas "Own Decanter Bitters" are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Peach Bitters 0,2L 39%

Average rating of 5 out of 5 stars

The Bitter Truth Peach Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Peach Bitters 0.2L 39% Cocktail Bitters in earlier times The 1910s are widely regarded as the golden age of cocktail culture. At that time, cocktail bitters were an indispensable component of many cocktail creations and distinguished them from other drink categories such as fizzes, slings, sours, punches or toddies. When Prohibition began in 1919, consumers' drinking habits shifted massively. The basic spirits, such as whiskey and gin, were only available from dubious sources and in very poor quality, if at all. High-quality products such as cocktail bitters almost completely disappeared and only a few brands managed to survive the "dry period". When Prohibition was finally over in 1933, the remaining cocktail bitters found it difficult to position themselves in the changed market, as cocktail culture had almost completely come to a standstill. The revival of cocktail bitters It took a surprisingly long time, until 2006 to be precise, for the cocktail bitters segment to gain momentum again. At that time, the two internationally known bartenders Stephan Berg and Alexander Hauck founded the bitters manufacturer "The Bitter Truth" in Munich. The ambitious and clear vision of the two entrepreneurs was to make long-forgotten and thought-lost ingredients available to bartenders and connoisseurs in outstanding quality. The conditions for this were ideal, as both Stephan Berg and Alexander Hauck had already gained experience in the production of cocktail bitters during their time behind the bar, as they made them themselves by hand for the bars in which they worked. In addition, Stephan Berg has one of the most extensive collections of historical cocktail bitters in the world, so that Berg and Hauck knew what the bitters must have tasted like in the past by carefully and purposefully tasting them. As some standard bitters, such as Angostura, were still available, Berg and Hauck searched through old cocktail books for cocktail recipes that could no longer be made true to the original with the bitters available, and for which the revival of old recipes was necessary. In autumn 2006, the first three products from "The Bitter Truth" were finally released: an Orange Bitters, an Aromatic Bitters and a Lemon Bitters. The further development of The Bitter Truth The products from "The Bitter Truth" immediately attracted great interest in the international bar scene and were quickly able to position themselves in some of the most important cocktail bars worldwide, which was certainly also due to the attractive product design by graduate designer Alexander Hauck. Encouraged by the positive response from colleagues, “The Bitter Truth” developed further exciting bitters creations over the next few years, such as Jerry Thomas Own Decanter Bitters, Chocolate Bitters, Creole Bitters, Grapefruit Bitters and a Celery Bitters, which was named “Best Spirit of the Year” at the 2008 Mixology Bar Awards and won the title of “Best New Product” at Tales of the Cocktail New Orleans 2010. Since the company's original idea was to "revive forgotten ingredients", the range was expanded over time to include other niche products such as Violet Liqueur, Apricot Liqueur, Elderflower Liqueur, Orange Flower Water, Rose Water, Pimento Dram, Sloe Gin, Pink Gin, Falernum and the herbal liqueur ELIXIER. The Bitter Truth Peach Bitters - taste Peach is a product that has been used by bartenders for decades - think of the famous Bellini cocktail, for example. For this reason, The Bitter Truth decided to create a bitter with the taste of natural peaches. The result is Peach Bitters, which was first presented at the Bar Convent Berlin 2012. It impresses with a great bouquet of dried and fresh peaches and a slightly floral note. If you try the bitter, the peach notes are accompanied by a subtle marzipan aroma and enormous fruitiness. In contrast to other products, the bitterness of Peach Bitters is less pronounced. This has the advantage that you can add 1-2 dashes more to the drink if you want the fruity note to come across particularly well. The aromas of Peach Bitters go particularly well with whiskey, gin and bourbon. A cocktail tip from the editors is "The Derby": The base of this drink is bourbon or gin, which is refined with fresh mint and peach bitters. Cheers!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
The Bitter Truth Lemon Bitters, 0,2 L, 39%
The Bitter Truth Lemon Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Lemon Bitters 0.2L 39% The Bitter Truth Lemon Bitters were not only the first of their kind, they quickly enriched modern cocktail creations and gave them depth and complexity. The Bitter Truth Lemon Bitters offer a fresh lemon aroma with zesty spiciness and are made from sun-ripened Mediterranean lemons and aromatic herbs and spices. The Bitter Truth Lemon Bitters are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Tip
The Bitter Truth Celery Bitters, 0,2 L, 44%

Average rating of 4.75 out of 5 stars

The Bitter Truth Celery Bitters, 0,2 L, 44%

The Bitter Truth Celery Bitters, 0.2 L, 44% The world's first Celery Bitters, an ingredient that existed in the 19th century, enriches your cocktails with unprecedented spicy aromas of celery, lemongrass and delicate ginger tones. The Bitter Truth Celery Bitters is an enrichment for Corpes Reviver cocktails like Bloody Mary, Bullshot or Prairie Oyster. The Bitter Truth Celery Bitters have won several awards. Spirit of the Year in Germany 2008, Best New Product in New Orleans, Tales of the Cocktail 2010. Unique, aromatic for the bar and kitchen. The Bitter Truth Celery Bitters are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
The Bitter Truth Black Cherry Bitters 0,2L 44%
The Bitter Truth Black Cherry Bitters 0,2L 44%

The Bitter Truth Black Cherry Bitters 0.2L 44%

Content: 0.2 Liter (€67.50 / 1 Liter)*

Regular price: €13.50*
Tip
The Bitter Truth Olive Bitters 0,2L 39%
The Bitter Truth Olive Bitters 0,2L 39%

The Bitter Truth Olive Bitters 0.2L 39%

Content: 0.2 Liter (€67.50 / 1 Liter)*

Regular price: €13.50*
Fee Brothers Habanero Bitters 0,15L 7%
Fee Brothers Habanero Bitters 0,15L 7%

Fee Brothers Bitters Habanero 0,15L 7%Fee Brothers Habanero Bitters are an exciting addition to any home bar, adding a distinctive spicy character to cocktails with just a few dashes. The traditional American brand Fee Brothers has been producing expressive cocktail bitters for generations, combining classic flavour profiles with creative aromatic combinations. The Habanero Bitters display a vibrant orange colour, immediately hinting at their intense character. For the production, Fee Brothers draws inspiration from flavours and ingredients that were already available in the 18th century, creating a deliberately classic profile with an authentic “Old Fashioned Flavour”. At the heart of the bitters are aromatic Habanero chillies, which provide its distinctive character and pronounced spicy kick. The nose is dominated by an intense chilli aroma that immediately adds a savoury and spicy impression. The Habanero character is clear and expressive without being overwhelmed by other flavours. The pronounced chilli character continues onto the palate. The spice is lively and intense, yet it does not develop into an unpleasant burning sensation. Instead, it provides an appealing peppery heat that adds depth and character to cocktails. Fee Brothers Habanero Bitters are ideal for giving both classic and modern cocktails an additional layer of flavour. Just a few dashes can transform the aromatic profile of a drink, adding spice, complexity and a distinctive Habanero touch. They are particularly well suited to cocktails where a subtle level of heat and a pronounced chilli character are desired. With an alcohol content of 7% ABV and a convenient 0.15-litre bottle, Fee Brothers Habanero Bitters are a versatile addition to any well-equipped home bar. An excellent choice for cocktail enthusiasts who want to give their drinks an individual character with intense Habanero flavour and pleasant spicy heat.

Content: 0.15 Liter (€99.67 / 1 Liter)*

Regular price: €14.95*
Fee Brothers Grapefruit Bitters 0,15L 17%
Fee Brothers Grapefruit Bitters 0,15L 17%

Fee Brothers Bitters Grapefruit 0.15L 17% The Fee Brothers company is based in Rochester, New York, and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Grapefruit Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Grapefruit Bitters are slightly yellowish, sweet on the palate with a subtle bitter note and restrained freshness. For preparing a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Orange Bitters, 0,15 L, 9%
Fee Brothers West Indian Orange Bitters, 0,15 L, 9%

Fee Brothers Orange Bitters, 0.15 L, 9% The Orange Bitters, produced since the mid-1950s by the Rochester New York-based company Fee Brothers, have an aroma of caramelized oranges with a subtle spiciness. Fee Brothers West Indian Orange Bitters were for a long time the only available representatives of the Orange Bitters segment and these are of low alcohol strength and have an oily consistency, which is caused by the addition of glycerin.Fee Brothers West Indian Orange Bitters have a distinct orange flavor and delicate spicy notes. For the preparation of cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Cherry Bitters, 0,15 L, 4,8%
Fee Brothers Cherry Bitters, 0,15 L, 4,8%

Fee Brothers Cherry Bitters 0.15L 4.8% The Fee Brothers company is based in Rochester New York and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Cherry Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Cherry Bitters have aromas of cherries and almonds, with a sweet, slightly bitter character. For the preparation of a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Peach Bitters 0,15 L

Average rating of 3 out of 5 stars

Fee Brothers Peach Bitters 0,15 L

Fee Brothers Peach Bitters 0.15 L 1.7%Fee Brothers Peach Bitters 0.15L 1.7% add an intense peach character to cocktails and long drinks. The traditional American company Fee Brothers, based in Rochester, New York, has a history dating back to 1863. Alongside various liqueurs, the company is particularly well known for its wide range of cocktail bitters. Fee Brothers Peach Bitters offer a clear and distinctive peach profile. The focus is on sweet, fruity peach flavors, while the bitterness normally associated with bitters remains very subtle. This makes the Peach Bitters highly versatile and ideal for adding an additional layer of fruity character to cocktails. The bitters have a distinctive oily consistency, which results from the use of glycerin. This characteristic texture also allows for easy dosing when mixing drinks. Just a few dashes can add a clearly recognizable peach note to a cocktail. Fee Brothers Peach Bitters are suitable for both classic cocktails and modern cocktail creations as well as long drinks. They can be used to enhance fruity flavors, balance existing recipes or give familiar cocktails a new and distinctive twist. With their straightforward peach character, these bitters are an excellent addition to a well-stocked home bar. Whether used as a fruity accent in whisky, rum or fruit-based cocktails or for experimenting with original drink creations, Fee Brothers Peach Bitters provide an easy way to introduce sweet and fruity peach notes to cocktails.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters 0,15L 2,5%
Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters, 0,15 L, 2,6%

Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters 0.15L 2.5% The Fee Brothers company is based in Rochester New York and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters have aromas of cocoa and chocolate, with a sweet, slightly bitter character. For the preparation of a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Lemon Bitters 0,15L 45,9%

Average rating of 2.5 out of 5 stars

Fee Brothers Lemon Bitters, 0,15 L, 27,7%

Fee Brothers Lemon Bitters 0.15L 27.7% The history of Fee Brothers The American company Fee Brothers can look back on a long history. The company was founded in 1863 by the Irish immigrant family Fee. Owen Fee, then 31 years old, was the first of the family to emigrate and opened his own butcher shop in Rochester, New York in 1847. After Owen Fee's death in 1855, his wife and the Fees' five children continued to run the shop before converting the butcher shop into a saloon and delicatessen in 1863. Business went well and the Fees quickly got into the lucrative wine and spirits trade. The family business continued over the years and in the 1950s the portfolio was expanded to include the famous bitters. The Fee Brothers brand experienced a national boost in the following years and was able to establish itself in numerous bars and restaurants in the USA. Fee Brothers now produces over 80 different mix ingredients that can be found in bars, coffee houses, ice cream shops and restaurants all over the world. The production of Fee Brothers Lemon Bitters The basis for the Fee Brothers Lemon Bitters is glycerin, which is flavored with various oils, flavorings and citric acid. Although this production process is not very natural, the Fee Brothers Lemon Bitters has a very intense flavor, so that even just a few drops come into their own in cocktails and long drinks. The taste of Fee Brothers Lemon Bitters As already mentioned, the Fee Brothers Lemon Bitters has a very intense flavor. On the nose, the Fee Brothers Lemon Bitters seems a bit artificial and very lemony. On the palate, the Fee Brothers Lemon Bitters shows not only sweet and oily aromas but also fresh, intense lemon aromas and a strong bitterness. The aftertaste of the Fee Brothers Lemon Bitters is also characterized by a strong lemon note. The Fee Brothers Lemon Bitters is particularly suitable for the preparation of numerous classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Celery Bitters, 0,15 L 1,3%
Fee Brothers Celery Bitters, 0,15 L, 1,3%

Fee Brothers Celery Bitters 0.15L 1.3% The family business Fee Brothers, founded in 1864, is now in its fourth generation and produces cocktail bitters and other products.Following the success of the Celery Bitters from the German company "The Bitter Truth", the US company also launched a Celery Bitters onto the market. This has a slightly oilier texture than its German counterpart and is ideal for use in the hangover cocktail Bloody Mary.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Cranberry Bitters, 0,15 L 4,1%
Fee Brothers Cranberry Bitters, 0,15 L, 4,1%

Fee Brothers Cranberry Bitters 0.15L 4.1% Ellen and Joe Fee are now running the 148-year-old family business Fee Brothers in the fourth generation and produce over 100 different products for the bar sector. The most important division is the cocktail bitters, which Fee Brothers offers in 15 different flavors.This cranberry bitter is a fruity bitter variant that is particularly suitable for use in vodka cocktails. To support the aroma, the recipe contains glycerin, which is also responsible for the slightly oily viscosity.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Old Fashioned Bitters, 0,15 L, 17,5%
Fee Brothers Old Fashioned Bitters, 0,15 L, 17,5%

Fee Brothers Old Fashioned Bitters 0.15L 17.5% The Fee Brothers company is based in Rochester New York and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Old Fashioned Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Old Fashioned Bitters are sweet and aromatic, with clear notes of cinnamon and caramel. For preparing a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Peychaud`s Aromatic Bitters, 0,148 L, 35%
Peychaud`s Aromatic Bitters, 0,148 L, 35%

Peychaud`s Aromatic Bitters 0.148L 35% Peychaud`s Aromatic Bitters are based on a family recipe from the pharmacist who came to New Orleans from Haiti in 1795 and are a component of the world-famous Sazerac cocktail, one of the great achievements in the art of cocktails.Peychaud`s Aromatic Bitters is bright red in color, with a fine gentian note and aniseed aromas.

Content: 0.148 Liter (€103.38 / 1 Liter)*

Regular price: €15.30*