Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Speyburn Hopkins Reserve Single Malt Whisky 1L 46%

Product information "Speyburn Hopkins Reserve Single Malt Whisky 1L 46%"

Speyburn Hopkins Reserve Single Malt Whisky 1.0L 46%

In 1897, John Hopkins laid the foundation stone for our unique distillery after discovering a remarkably clear water source deep in Speyside. In the same year, the first cask of Speyburn whisky was produced to mark Queen Victoria's Diamond Jubilee. More than 125 years later, we are honoring our founder with the Speyburn Hopkins Reserve Single Malt Whisky 1.0L 46% Vol. - an exquisitely crafted, delicately smoky single malt Scotch whisky that lives up to its name.

The light amber color gives this whisky a warm aura. The nose is accompanied by a gentle smoke, which is infused with a hint of zesty citrus fruits, sweet honey, butterscotch and vanilla as well as a slightly spicy note. The taste reveals subtle smoky notes, green apples, toffee and lemons. The finish is sweet, spicy and long-lasting - a true delight for connoisseurs and lovers of hand-crafted single malts.

Alcohol content: 46% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 1 Liter
Region: Speyside
Responsible food business operator: Inver House Distillers Ltd, Roughrigg Rd., Airdrie ML6 8PL Lanarkshire Großbritannien
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0,7L 50%
1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0,7L 50%

1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0.7L 50% In 1897, the Bottled-in-Bond Act set new standards for the quality of American whiskey. This superbly aged 1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon follows this tradition, sourced from barrels all filled during the same distillation season. Bottled at exactly 50% ABV, it offers a robust flavor and a long finish—a tribute to the Bottled-in-Bond Act, enacted over a century ago. The 1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0.7L 50% stays true to its roots, boasting the distinctive spice of bourbon, combined with notes of charred oak and fresh mint. Gentle caramel and apple aromas are harmoniously balanced with the lingering essence of coffee and black pepper.

Content: 0.7 Liter (€154.79 / 1 Liter)*

Regular price: €108.35*
1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0,7L 49,3%
1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0,7L 49,3%

1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0.7L 49.3% The Barton 1792 Distillery, founded in 1879, is the oldest operating distillery in Bardstown, Kentucky. Located in the heart of bourbon country, the distillery spans 196 acres and includes 29 barrel aging warehouses, 22 other buildings including an impressive distillery building, and the legendary Tom Moore Spring. For the unique 1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon, the finest barrels from the best warehouses are carefully selected and tasted. Only the barrels deemed "exceptional" are bottled individually to preserve the unique character of each barrel. This 1792 Single Barrel Straight Bourbon is bottled at 49.3% ABV and offers aromas of rich butterscotch and caramel, finely balanced with hints of fruit and toffee.

Content: 0.7 Liter (€139.29 / 1 Liter)*

Regular price: €97.50*
Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Single Malt Whisky 0,7L 50%
Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Single Malt Whisky 0,7L 50%

Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Malt Whisky 0.7L 50% Islay is known as an island for producing smoky whiskies, but Bruichladdich shows that it also has a lot to offer lovers of non-smoky whiskies. Made from 100% Scottish barley and refined by drop distillation, Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Malt Whisky is created. The brand's master distiller personally selects the American oak barrels used for maturation. Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Whisky is bottled non-chill-filtered and uncolored. The result is an elegant, lively and floral whisky in the classic Bruichladdich style, with notes of salt and citrus.

Content: 0.7 Liter (€61.41 / 1 Liter)*

Regular price: €42.99*
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%

Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky is first matured in former bourbon barrels and then refined in rum barrels. The nose is characterized by smoke, spices and a hint of leather. As it rests in the glass, the aromas intensify and roasted fruits are added. The palate experiences a mix of smoked bacon, fresh sea breeze and exotic fruit. The finish of this Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% is long-lasting, characterized by sweet honey, banana and a hint of lemon.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*
Proper No. Twelve Irish Whiskey 0,7L 40%
Proper No. Twelve 4 Jahre Irish Whiskey 0,7L 40%

Proper No. Twelve 4 year old Irish Whiskey 0.7L 40% The Proper No. Twelve Irish Whiskey is triple distilled from barley, grain and water and matures for 4 years in bourbon barrels. It seduces the senses with its delicate aroma of vanilla and caramel. On the palate it unfolds a tantalizing mixture of honey, vanilla and a hint of apple and toasted wood. Its finish is short but supple, which makes it a particularly pleasant pleasure.

Content: 0.7 Liter (€32.14 / 1 Liter)*

Regular price: €22.50*
Crabbies Yardhead Single Malt Whisky 0,7L 40%
Crabbies Yardhead Single Malt Whisky 0,7L 40%

Crabbies Yardhead Single Malt Whisky 0.7L 40% From the mid-19th century, John Crabbie created his own range of whiskies, not only sourcing significant quantities of Scottish single malt whiskies from renowned distilleries, but also signing licenses to produce his own whiskies at distilleries such as Balmanech and Benrinnes. His influence on the whisky industry extended further, however, as he was instrumental in the establishment of one of Scotland's most renowned grain distilleries, North British, even sitting on the board in its formative years. The company archives testify to far-reaching business activities as far afield as New York, Buenos Aires, Constantinople and St Vincent. Crabbie's glory years stretch back to the 1830s. In an age of pioneering spirit, John Crabbie and his successors displayed a similar confidence to famous explorers who built the British Empire. Using the Port of Leith in Edinburgh as a base, the company shipped its products all over the world, always striving to bring the best products from everywhere to Scotland. Records show that the Crabbie team experimented with a variety of fruits, grains, herbs, spices and spirits to create new and exciting spirits. A story of dedication and mastery is revealed in every sip of Crabbie's Yardhead Single Malt Whisky 0.7L 40%. Carefully matured in bourbon casks and not chill-filtered, this whisky offers an aromatic symphony for the senses. The nose is caressed by soft vanilla, a hint of fresh biscuit and the invigorating freshness of green apples, which arouse anticipation of the first sip. On the palate, a rich interplay of sweet vanilla, refreshing citrus fruit and seductive caramel unfolds, caressing the palate. A hint of spice gives this experience a subtle depth and complexity. On the finish, the fresh citrus fruit is reminiscent of a sunny day in the garden, a refreshing finale that lingers on the palate for a long time. Crabbies Yardhead Single Malt Whisky is more than just a drink - it is a journey through the aromas and flavors that invigorate the senses and delight the soul.

Content: 0.7 Liter (€26.43 / 1 Liter)*

Regular price: €18.50*
Maker's Mark Bourbon 101 Proof 1,0L 50,5%
Maker's Mark 101 Proof Straight Bourbon Whisky 1,0L 50,5%

Maker's Mark 101 Proof Straight Bourbon Whiskey 1.0L 50.5% Experience the traditional craftsmanship of Maker's Mark 101 Proof Straight Bourbon Whiskey, which comes from the oldest continuously operating distillery in America. Since its founding in 1805, the distillery has continuously produced top-quality whiskeys and is now a proud part of Beam Suntory. The secret of Maker's Mark's incomparable smoothness lies in its unique grain blend: 70% corn, 30% malted barley and winter wheat give this bourbon its characteristic profile. Unlike many other bourbons, Maker's Mark does not contain rye, which contributes to its uniquely smooth and mild taste. Enjoy the aromatic variety of Maker's Mark 101 Proof Straight Bourbon Whiskey 1.0L 50.5% with this unique profile. The nose seduces with a mixture of fruity, spicy and sweet aromas accompanied by tempting caramel. On the palate, a rich and creamy taste experience unfolds, characterized by fruity notes of apple and banana as well as a hint of vanilla custard. The finish is long-lasting and offers a harmonious balance between fruity apple notes and subtle oak notes.

Regular price: €69.95*
Ezra Brooks 99 Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 49,5%
Ezra Brooks 99 Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 49,5%

Ezra Brooks 99 Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0.7L 49.5% The Ezra Brooks 99 Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey is the result of a careful selection of corn, rye and barley aged in oak barrels. With an alcohol content of 49.5%, it presents an improved flavor profile. The charcoal filtration gives it a smooth, mild finish, while its spicy bourbon mash flavor stands out. Enjoy it in its smoothness, accompanied by notes of caramel, vanilla, chocolate and spices.

Content: 0.7 Liter (€67.86 / 1 Liter)*

Regular price: €47.50*
Widow Jane Rye Mash - American Oak Aged Whiskey 0,7L 45,5%
Widow Jane Rye Mash - American Oak Aged Whiskey 0,7L 45,5%

Widow Jane Rye Mash - American Oak Aged Whiskey 0.7L 45.5% The heart of Widow Jane can be found in the cobblestone streets of Red Hook, Brooklyn - a place shaped by history and living tradition. Here, at the interface between the old and the new New York City, the unique Widow Jane Whiskey is distilled with passion and expertise. Each bottle tells a story of craftsmanship and dedication. Widow Jane, an intrepid explorer, roams the country in search of the finest barrels for Straight Bourbon & Rye Whiskeys. Carefully selected by hand and refined with the hard but sweet limestone water from the legendary Rosendale Mines in northern New York State, a distillate of the highest quality is created here every week. Our whiskeys are distilled using only the finest, non-GMO ingredients, including our exclusive corn varieties such as Baby Jane, which are grown especially for us. The water from the Tough Rock mines, which once enabled the construction of some of America's most iconic buildings, including the Brooklyn Bridge and the Empire State Building, is an indispensable ingredient in our whiskeys. It gives our whiskey an unparalleled depth and intensity that makes every sip an unforgettable experience. The Widow Jane Rye Mash - American Oak Aged Whiskey 0.7L 45.5% is distilled from a rye mash consisting mainly of spicy summer rye, complemented by a touch of barley, and matures for at least 2 years in ex-bourbon barrels made of oak and apple wood. Aromas of clover honey, orange peel and tea unfold on the nose. On the palate it is creamy with notes of brown sugar, nutmeg, white pepper and rye grain. The finish is long and characterized by dried peach and apple.

Content: 0.7 Liter (€92.14 / 1 Liter)*

Regular price: €64.50*
Bushmills Single Malt Whiskey Causeway Collection 2008/2021 Jupille Cask Finish 0,7L 55,1%
Bushmills Single Malt Whiskey Causeway Collection 2008/2021 Jupille Cask Finish 0,7L 55,1%

Bushmills Single Malt Whiskey Causeway Collection 2008/2021 Jupille Cask Finish 0.7L 55.1% The Bushmills Causeway Collection 2008/2021 Jupille Cask Finish is a truly masterful work. Distilled in 2008, it has matured for 13 years in the depths of the barrels, first in Oloroso and Bourbon barrels, before receiving its unique finish in the French oak barrels, whose wood comes from the majestic Jupille forest. When you open the bottle, this Bushmills Single Malt Whiskey Causeway Collection 2008/2021 Jupille Cask Finish 0.7L 55.1% unfolds a tantalizing bouquet, sweet and aromatic like honey, accompanied by a hint of spices that beguile the senses. With each sip, a fascinating play of dark fruits is revealed on the palate, permeated with fresh fruitiness. The finish is long and soft, with delicate nuances of juicy pear and a lingering fruitiness.

Content: 0.7 Liter (€163.57 / 1 Liter)*

Regular price: €114.50*
The Glenrothes Single Malt Whisky 1988/2016 0,7L 44,1%
The Glenrothes Single Malt Whisky 1988/2016 0,7L 44,1%

The Glenrothes Single Malt Whisky 1988/2016 0.7L 44.1% This exclusive Speyside Vintage The Glenrothes Single Malt Whisky, produced by the renowned Glenrothes Distillery, was originally distilled in 1988. After a maturation period of around 28 years, it was bottled in 2016 as a "Second Edition" with an alcohol content of 44.1%. Interestingly, this vintage single malt whisky spent its long maturation phase in a combination of "First Fill Sherry Hogsheads" made of American white oak and "Refill Sherry Butt" made of European oak. This gives the smooth The Glenrothes Single Malt Whisky 1988/2016 0.7L 44.1% a wonderfully fruity, sweet and herbal taste profile. On the nose it is round and aromatic, with notes of roasted coffee beans, blackcurrants, a hint of vanilla and chocolate cake. On the palate it is lighter than expected, with sweet hints of honey, plenty of vanilla pods and candied lemon peel. A hint of rich sherry cask aromas rounds off the taste experience. Its finish is long-lasting, accompanied by subtle cinnamon and pepper notes. A fine, complex and full-bodied single malt whisky that perfectly reflects the characteristic features of the Glenrothes distillery.

Content: 0.7 Liter (€612.86 / 1 Liter)*

Regular price: €429.00*
Widow Jane 10 Jahre Bourbon Whiskey 0,7L 45,5%
Widow Jane 10 Years Bourbon Whiskey 0.7L 45.5%

Widow Jane 10 Years Bourbon Whiskey 0.7L 45.5% The cobbled streets of Red Hook, Brooklyn are the heart of Widow Jane - a place steeped in history and tradition. Here, at the intersection of old and new New York City, the unique Widow Jane Whiskey is created with passion and dedication. Each bottle tells a story of craftsmanship and commitment. Widow Jane, a fearless adventurer, roams the country in search of the finest barrels for Straight Bourbon & Rye Whiskeys. Carefully selected by hand and refined with the hard yet sweet limestone water from the legendary Rosendale Mines in upstate New York, a distillate of the highest quality is created here every week. Our whiskeys are distilled exclusively with the best, non-GMO ingredients, including our exclusive corn varieties such as Baby Jane, which are grown especially for us. The water from the Tough Rock mines, which once enabled the construction of some of America's most iconic buildings, including the Brooklyn Bridge and the Empire State Building, is an indispensable ingredient in our whiskeys. It gives our whiskey an incomparable depth and intensity that makes every sip an unforgettable experience. Widow Jane 10 Year Old Bourbon Whiskey 0.7L 45.5% embodies the revival of a lost craft and the search for the best whiskeys. Hand-crafted in Brooklyn, exclusively from the richest and rarest pure bourbons and always bottled in 5-barrel batches, this whiskey is not chill-filtered. Refined with our own mineral water from the legendary Rosendale Mines in New York, this whiskey presents itself with a unique intensity and complexity. The bouquet of this exceptional Widow Jane whiskey reveals nuances of vanilla, cinnamon, nutmeg and a hint of cream. Fruity notes of orange, maple, cherry and almond unfold on the palate. The finish is characterized by a subtle hint of charred oak and spicy aromas.

Content: 0.7 Liter (€114.21 / 1 Liter)*

Regular price: €79.95*