Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pere Labat Rhum Soleil 55 1,0L 55%

Product information "Pere Labat Rhum Soleil 55 1,0L 55%"

Père Labat Rhum Soleil 1.0L 55%

Père Labat Rhum Soleil 55% originates from the idyllic Caribbean island of Marie-Galante and is distilled at the traditional Domaine Poisson distillery using the methods of the legendary missionary Jean-Baptiste Labat.

Aged for six months in oak barrels, the Pere Labat Rhum Soleil 55 1.0L 55% acquires its straw-yellow color and develops a powerful, expressive aroma. Notes of fresh sugarcane, subtle spice, and a hint of pepper combine with a harmonious balance of tannins and oxygen aging.

A sunny Rhum Agricole, ideal for a classic Ti’ Punch or refreshing cocktails.
Alcohol content: 55% Vol.
Country: Guadeloupe
Filling quantity: 1,0 Liter
Responsible food business operator: Tradelink, ZAC de Montavas, 3 bis rue Colbert, 91320 Wissous Frankreich
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Spirituosen/ Rums

Saint James Heritage Caribbean Rum 0,7L 40%
Saint James Heritage Caribbean Rum 0,7L 40%

Saint James Heritage Caribbean Rum 0.7L 40%Saint James Heritage Caribbean Rum is an exceptional blend that captures the diversity of the Caribbean. Made from carefully selected rums from Jamaica, Trinidad, Barbados, Guyana, Guadeloupe, and Martinique, this rum matures for three years in oak barrels to develop its distinctive character. On the palate, a harmonious blend of fruity notes, vanilla, and oak unfolds, rounding out the flavor. The finish reveals a subtle hint of banana, lending this rum a special, exotic touch. Saint James Heritage Caribbean Rum is a true delight, capturing the essence of the Caribbean in every sip.

Content: 0.7 Liter (€21.36 / 1 Liter)*

Regular price: €14.95*
Saint James 15 Jahre Agricole Rhum 0,7L 43%
Saint James 15 Jahre Agricole Rhum 0,7L 43%

Saint James 15 Year Old Agricole Rhum 0.7L 43%The Saint James 15 Year Old Agricole Rhum is a truly exceptional rum, whose deep mahogany color already hints at its maturity. On the nose, complex, woody notes of mushrooms and dry wood unfold, harmoniously blending with toasty notes of charred wood – a result of the intensive charring of the barrels. On the palate, robust tannins and woody notes dominate, filling the entire mouth with the characteristic aromas of dry and charred wood. These intense flavors linger on the palate, offering a remarkably long and impressive finish. The Saint James 15 Year Old is a masterpiece that reflects the essence of traditional rum production in every sip.

Content: 0.7 Liter (€140.71 / 1 Liter)*

Regular price: €98.50*
Saint James Single Cask 1999/2016 Vieux Agricole Rhum 0,7L 42,9%
Saint James Single Cask 1999/2016 Vieux Agricole Rhum 0,7L 42,9%

Saint James Single Cask 1999/2016 Vieux Agricole Rhum 0.7L 42.9%The Saint James Single Cask 1999/2016 Vieux Agricole Rhum is a true masterpiece from the renowned Saint James distillery in Sainte-Marie, Martinique, known for its exceptional range of agricultural rums made from pure sugarcane juice. This special rum has been aged for 16 years and impresses with a deep, dark mahogany color. On the nose, a complex bouquet of chocolate and mocha unfolds, harmoniously combined with notes of wood and heather. These are accompanied by enticing aromas of dried fruit and spices such as nutmeg and cinnamon. On the palate, the Saint James Single Cask 1999/2016 Vieux Agricole Rhum is round and balanced, with an enticing blend of dried fruits, mocha, and wood, complemented by subtle spice notes such as nutmeg. The finish is long and rich in nuances, making this rum an unforgettable tasting experience.

Content: 0.7 Liter (€303.57 / 1 Liter)*

Regular price: €212.50*
Saint James Blanc Agricole Rhum 0,7L 40%
Saint James Blanc Agricole Rhum 0,7L 40%

Saint James Blanc Agricole Rhum 0.7L 40%Saint James Blanc Agricole Rhum, made from fresh sugarcane from Martinique, is a true gem among white rums. It combines powerful strength with an intense, clear aroma. On the nose, it is fresh and fruity, with notes of fresh sugarcane, a hint of pepper, and delicate florals. On the palate, this Saint James Blanc Agricole Rhum 0.7L 40% unfolds smoothly and intensely, with a pleasant warmth and the typical fruity aromas that make it unmistakable. The finish is long and leaves a lasting impression. Saint James Blanc is a rum that captures the essence of Martinique in every drop.

Content: 0.7 Liter (€25.00 / 1 Liter)*

Regular price: €17.50*
Discount
El Supremo Rum 12 Jahre 0,7L 40%
El Supremo Rum 12 Jahre 0,7L 40%

El Supremo Rum 12 Years 0.7L 40%El Supremo Rum 12 Years from Paraguay is a masterpiece of traditional distillation. Distilled in a copper column and aged for a total of 12 years, it develops its impressive depth and complexity. The aging process begins in Incienso Marrón casks before it receives its refined finish in French oak barrels – entirely without the addition of sugar, colorings, or preservatives.With its deep mahogany color, this El Supremo Rum 12 Years 0.7L 40% is visually captivating. On the nose, it unfolds seductive aromas of vanilla, cloves, and cinnamon. On the palate, it is rich and complex, with notes of honey, caramel, and a hint of wood. The finish is long and spicy, making El Supremo Rum an exceptional taste experience.

Content: 0.7 Liter (€75.00 / 1 Liter)*

Sale price: €52.50* Regular price: €59.95* (12.43% saved)
Dos Maderas Rum Double Aged Atlantic 0,7L 37,5%
Dos Maderas Rum Double Aged Atlantic 0,7L 37,5%

Dos Maderas Double Aged Atlantic Rum 0.7L 37.5% Dos Maderas Double Aged Atlantic Rum is a blend of 5-year-aged rum from Guyana and 5-year-aged rum from Barbados. This blend is shipped to Jerez in southern Spain, where it matures for a further year in former Pedro Ximenez sherry casks. Dos Maderas Atlantic Rum boasts a bright, amber color with golden highlights. On the nose, it presents balanced aromas of pastry, intense notes of oak and spice, and hints of vanilla, honey, caramel, and roasted nuts. On the palate, it is elegant and silky, with flavors of oak, spice, vanilla, honey, caramel, and roasted nuts. A subtle raisin aftertaste, resulting from maturation in old Pedro Ximenez sherry casks, rounds off the flavor experience.

Content: 0.7 Liter (€53.57 / 1 Liter)*

Regular price: €37.50*
Saint Aubin Classic Vanilla 0,5L 40%
Saint Aubin Classic Vanilla 0,5L 40%

Saint Aubin Vanilla 0.5L 40% Saint Aubin Classic Vanilla is based on a rum made from fresh sugar cane and distilled in a copper still. After distillation, the rum is macerated with vanilla to develop an intense flavor profile. Saint Aubin Vanilla presents itself on the nose with intense, complex aromas of vanilla paired with praline. On the palate, it is generous, with a rich vanilla note and a hint of caramel. If this spirit remains in the glass for a while, subtle notes of toasted oak and a touch of spice emerge. Saint Aubin Classic Vanilla 0.5L 40% can be enjoyed neat, chilled on the rocks, or as a base for cocktails. The finish is balanced with a delicate vanilla note.

Content: 0.5 Liter (€53.90 / 1 Liter)*

Regular price: €26.95*
Bacardi Razz Raspberry 0,7L 27%
Bacardi Razz Raspberry 0,7L 27%

Bacardi Razz Raspberry 0.7L 27% – Fruity Rum-Based Spirit with Raspberry Flavour Bacardi Razz Raspberry 0.7L 27% combines the fruity taste of raspberries with the light character of white rum. Its base is a white rum refined with raspberry flavour. The result is a rum-based spirit with a clear appearance, a smooth and distinctly fruity taste, and a pleasantly long-lasting finish. White Rum as the Base The foundation of Bacardi Razz Raspberry is white rum. By adding raspberry flavour, the spirit develops its characteristic fruity style. The subtle character of the white rum leaves plenty of room for the raspberry notes and creates a harmonious balance. With its clear appearance and approachable flavour profile, Bacardi Razz Raspberry is an excellent choice for modern, fruit-forward drinks. Smooth Raspberry Character on the Palate On the palate, Bacardi Razz Raspberry is pleasantly smooth and fruity. Raspberry flavour clearly takes centre stage, giving the spirit an expressive yet gentle fruit character. The flavour is approachable and refreshing, while the white rum provides the underlying foundation. At 27% ABV, Bacardi Razz Raspberry is easy to enjoy and highly versatile. Versatile over Ice, in Long Drinks and Cocktails Bacardi Razz Raspberry is particularly easy to enjoy served over ice. Well chilled, its fruity raspberry flavour comes through beautifully and creates a refreshing drinking experience. The rum-based spirit is also ideal for preparing fruity cocktails and long drinks. Its pronounced raspberry character can be combined with a variety of mixers and ingredients, adding an expressive berry note to different drink creations. Long-Lasting, Fruity Finish The finish of Bacardi Razz Raspberry 0.7L 27% is pleasantly long-lasting. The fruity raspberry character remains noticeable after the final sip and provides a harmonious conclusion. This makes the spirit suitable both for relaxed enjoyment over ice and as an aromatic base for fruity mixed drinks. Bacardi Razz Raspberry – Fruity Enjoyment with Raspberry Flavour With Bacardi Razz Raspberry, white rum provides the base for a spirit enhanced with distinctive raspberry flavour. The resulting rum-based spirit combines a clear appearance with a smooth taste and an expressive fruity character. Whether well chilled over ice, as a fruity long drink or as part of a cocktail, Bacardi Razz Raspberry offers versatile options for anyone who enjoys raspberry flavours and uncomplicated drinking pleasure.

Content: 0.7 Liter (€19.93 / 1 Liter)*

Regular price: €13.95*
Bacardi Spiced 0,7L 35%
Bacardi Spiced 0,7L 35%

Bacardi Spiced 0.7L 35%The base for this Bacardi Spiced is a rum aged in charred American white oak barrels and then infused with natural flavors and spices. The result is a smoky yet smooth taste that makes this Bacardi Spiced so distinctive.

Content: 0.7 Liter (€19.93 / 1 Liter)*

Regular price: €13.95*
Saint Aubin VSOP Rum 0,7L 42%
Saint Aubin VSOP Rum 0,7L 42%

Saint Aubin VSOP Rum 0.7L 42% Saint Aubin VSOP Rum is distilled from fresh, pure sugarcane juice using a column still. It then matures for at least four years in ex-bourbon and cognac oak barrels in the cellars of the Saint Aubin distillery. The Saint Aubin VSOP Rum 0.7L 42% is distinguished by its coppery-orange color and offers aromas of candied fruit, a hint of orange, and vanilla. On the palate, it is smooth and well-rounded, with additional nuances of light spice and a touch of cinnamon.

Content: 0.7 Liter (€80.71 / 1 Liter)*

Regular price: €56.50*
Saint Aubin XO Rum 0,7L 44%
Saint Aubin XO Rum 0,7L 44%

Saint Aubin XO Rum 0.7L 44% Saint Aubin XO Rum is distilled from fresh, pure sugarcane juice in pot stills and then aged for six years in new French oak barrels and ex-Cognac casks in the cellars of the Saint Aubin distillery. This Saint Aubin XO Rum 0.7L 44% is characterized by a complex array of aromas. On the nose and palate, notes of vanilla, dried fruit, fresh green apples, and orange peel unfold, accompanied by a subtle hint of wood. Additionally, hints of oak and spice lend the rum a light woody note that rounds out the flavor experience.

Content: 0.7 Liter (€102.14 / 1 Liter)*

Regular price: €71.50*
Saint Aubin Classic Coffee 0,5L 40%
Saint Aubin Classic Coffee 0,5L 40%

Saint Aubin Classic Coffee 0.5L 40% Saint Aubin Classic Coffee is based on a rum made from fresh sugar cane and distilled in a copper column. After distillation, the rum is macerated with coffee to develop an intense flavor profile. Saint Aubin Coffee presents itself in a dark amber color and unfolds intense, complex aromas of coffee and rich pastries on the nose. On the palate, it is smooth, with a rich coffee note and a spicy, slightly fleeting heat that quickly dissipates. A hint of pecan rounds off the flavor experience. This spirit can be enjoyed neat, chilled on the rocks, or as a base for cocktails.

Content: 0.5 Liter (€49.90 / 1 Liter)*

Regular price: €24.95*