Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Malecon Rum Rare Proof 20 Jahre 0,7L 48,4%

Product information "Malecon Rum Rare Proof 20 Jahre 0,7L 48,4%"

Malecon Rum Rare Proof 20 Years 0.7L 48.4%

Age: 20 Years Old
Alcohol content: 48,4% Vol.
Country: Panama
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Savio Srl Rue de la Gare 47 11024 Chatillon Italien

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Tip
Malteco Rum 20 Years Old 0,2L 40%
Malteco Rum 20 Years, 0,2 L, 40%

Malteco Rum 20 years, 0.2 L, 40% Rum production Like most rums, Malteco 20YO rum comes from Central or South America, namely Guatemala. Other places where rum is produced besides the Philippines include Australia, Madagascar and India. During rum production, the mash, which is a mixture of molasses or chopped sugar cane, sugar cane juice and water, is fermented and thus left to ferment. This mixture produces white rum after distillation. To produce a brown rum, the white rum is stored in used oak barrels and takes on the color from the wood. Caramel is usually also used for coloring. Malteco Rum The Malteco Rum 20YO is produced by "Industrias Licoreras de Guatemala". This is an association of various distilleries in Guatemala that are committed to making rum from Guatemala more well-known and successful. The use of raw materials that have been grown and processed in the region itself is a top priority. Modern technology meets traditional manufacturing processes during production, which is what rums from Industrias Licoreras de Guatemala are known for. In a way, they want to bring the legacy of the Mayas into the world. The storage and the selected location as well as the climate at altitude in Guatemala and the oxygen content in the air have a special effect on Malteco rum. Malteco rum is stored for at least 20 years in selected, old oak barrels, which give it its mild, smoky aroma. Taste On the nose, the smell of Malteco rum is very pleasant and immediately invites you to try it. Sweet notes of caramel and vanilla increase the anticipation. On the tongue, you will then be very happy with this harmonious, golden-brown, mild rum. Perfectly balanced and rounded off with subtle, smoky oak notes. With an alcohol content of 41% vol. not exactly a small amount, but the Malteco rum's mild notes make it ideal for connoisseurs who don't like strong rums. This premium rum is actually far too high-quality as an ingredient for cocktails and long drinks; connoisseurs like to drink it neat or on the rocks.

Content: 0.2 Liter (€92.50 / 1 Liter)*

Regular price: €18.50*
Malteco Rum Seleccion 1980 0,7L 40%
Malteco Rum Seleccion 1980 0,7L 40%

Malteco Rum Seleccion 1980 0.7L 40% Ron Malteco – Rum from Guatemala Ron Malteco is a rum from the Central American state of Guatemala. The history of rum in Guatemala is shorter than in some island states in the Caribbean, for example, but no less interesting. During the colonial period, Guatemala was primarily known as a coffee producer, so rum only played a minor role at that time. The first commercial distilleries were built in the last century, with the Licorera Guatemalteca, which was built in 1914, being one of the pioneers, while other well-known producers such as Euzkadi, Quezalteca and Zacapaneca only joined in the 1930s. As Guatemala was heavily dependent on agriculture and foreign currency earnings, the distilleries merged under the name Industria Licoreras de Guatemala, which enabled technical improvements and thus a significant increase in quality. Even today, virtually every bottle of Guatemalan rum - like this Malteco Seleccion 1980 - comes from the Industria Licoreras de Guatemala house. The Malteco Seleccion 1980 The Ron Malteco Seleccion 1980 is one of the house's most special and oldest rums. Rums in this age class are a rarity and are highly valued by connoisseurs and collectors. The Ron Malteco Seleccion 1980 was stored in American white oak barrels at an altitude of 2,300 m. The enormous altitude has a strong influence on the maturity and rums stored at this level develop different flavors than barrels stored at sea level. A good example of rum in this category is the Ron Zacapa 23 from the same house, stored in a double solera. The taste of the Rum Malteco Seleccion 1980 is both balanced and complex, with fine notes of vanilla, molasses and oak on the nose and palate. The long aftertaste is underlined by spice and fruit notes and is accompanied by aromas of dried fruit such as raisins and dried apricots. Best enjoyed neat or at most on a little ice!

Content: 0.7 Liter (€282.14 / 1 Liter)*

Regular price: €197.50*
Tip
Malecon Rum Reserva Imperial 25 Years Old 0,7L 40%
Malecon 25 Years Reserva Imperial Rum 0,7L 40%

Malecon Rum Reserva Imperial 25 years 0.7L 40% Malecon Reserva Imperial Rum matures for at least 25 years in oak barrels, comes from Panama and is produced there by the company Carribean Spirits Panama. In the color of dark amber, Malecon Rum Reserva Imperial 25 years is pleasantly soft on the palate with delicate fruity notes and aromas of vanilla and oak.

Content: 0.7 Liter (€97.86 / 1 Liter)*

Regular price: €68.50*
Malecon Rum Rare Proof 13 Yo 0,7L 50,5%
Malecon Rum Rare Proof 13 Yo 0,7L 50,5%

Malecon Rum Rare Proof 13 Years 0.7L 50.5% Malecon Rum If you decide on a Malecon rum, you are dealing with a very special product. Basically, all products are the same; they are based on the same molasses distillate. The only small, but often subtle, difference is in the storage time! 13-Year-Old Rare Proof This 13-year-old Malecon is a limited small batch bottling from 2066 from Panama. It was created in collaboration with the brand owner Marco Savio and whisky experts. A conscious decision was made to use a high alcohol content of a strong 50.5% vol., as the high alcohol content allows the aromas to come out much more strongly. The aromas are more suited to lovers of fruity whisky: Caramelized pineapple and mango create a great harmony with the aromas of leather, nuts and wood.

Content: 0.7 Liter (€69.29 / 1 Liter)*

Regular price: €48.50*
Malecon Rum Rare Proof 17 Jahre 0,7L 51,2%
Malecon Rum Rare Proof 17 Yo 0,7L 51,2%

Malecon Rum Rare Proof 17 years 0.7L 51.2% Marco Savio The Italian Marco Savio is behind the wonderful Ron Malecon, which has created its place on the world's spirits shelves in its own unique way. The Panama Rum is produced using the Cuban method and each product is made from the same molasses distillate, the only difference being the length of maturation. Malecon Rare Proof 17 years The Malecon Rare Proof is the slightly older brother of the Malecon 13-year-old, which was released in a small batch series with brand owner Savio and other experts. The Malecon 17 years also presents itself with a strong alcohol content of 51.2% vol., which is close to cask strength. This was done deliberately, as the aim of this small batch series is to tease out as many aromas as possible through a high alcohol content.

Content: 0.7 Liter (€85.64 / 1 Liter)*

Regular price: €59.95*