Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%

Product information "Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%"

Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2%

The third edition of the Harmony Collection, in collaboration with Stella and Mary McCartney, celebrates Scotland's fertile soils and deep family connections to the land. Inspired by Scotland's natural grasslands, this Macallan whisky offers a distinctive expression with aromas of warm meadows, ripe barley fields and a rich, citrus-scented finish.

The limited edition, Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2% impresses with its richness, sweetness and complex characteristics, captured in a light amber color. Aromas of rich citrus fruits, honeysuckle, vanilla, coconut and ripe barley fields unfold, while the palate is pampered with intense oak, lemon, melon, classic pastries, almond and green tea.

Alcohol content: 44,2 % Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 0,7 Liter
Region: Highlands
Responsible food business operator: Beam Suntory Deutschland GmbH Unterschweinstiege 2-14 60549 Frankfurt am Main Deutschland
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Macallan Highland Single Malt Whisky Enigma 0,7L 44,9%
Macallan Highland Single Malt Whisky Enigma 0,7L 44,9%

Macallan Highland Single Malt Whisky Enigma 0.7L 44.9% The history of Macallan Macallan is considered one of the most renowned distilleries in the whisky industry worldwide, and the limited and older bottlings in particular are highly valued by whisky connoisseurs and collectors. The distillery can look back on an eventful history that began in 1824. In that year, Alexander Reid was granted a distilling license, making The Macallan one of the first legal distilleries in Scotland. When Alexander Reid died in 1847, his son of the same name took over the business, but he died just 11 years later, meaning the distillery became the property of James Davidson and James Shearer Priest, who in turn sold it 10 years later to James Stuart, the then owner of the Glen Spey distillery. In 1882, The Macallan was finally acquired by Roderick Kemp, whose family ran the distillery for the next 100 years and, among other things, significantly increased the number of stills and thus output. First, the number was increased from 6 to 12 in 1965, and finally to 18 in 1974 and 21 in 1975. The Macallan is now part of the Edrington Group, which also has well-known brands such as Highland Park and The Famous Grouse in its portfolio. What many connoisseurs do not know is that Macallan is an important ingredient in the blended whisky "The Famous Grouse" and is generally very popular among blenders. Up until the 1960s, it was used exclusively for blended whiskies and the first single malt bottlings only slowly came onto the market. The Macallan's single malt whiskies were introduced on a larger scale in the 1980s when The Macallan's whisky bottlings were brought onto the market across the UK. Macallan single malts are now available and sought after almost worldwide. The Macallan Enigma The Macallan Enigma is the fourth and highest quality bottling from the Macallan Quest series. The Quest series from Macallan is intended to highlight wood as one of the most important "ingredients" in whisky production and to illustrate the strong influence that wood has on the taste of the whisky. It should also be noted that there are challenges in sourcing high-quality wood, the continuous availability of which cannot be taken for granted, as it often has to be brought in from distant countries and cultures. For The Macallan Enigma, only former sherry casks from a famous cooperage in Jerez de la Frontera in Spain were used in order to bring out the original, authentic taste of The Macallan as accurately as possible. The Macallan Enigma therefore captures the full sherry power of dried fruits, rich cinnamon aromas and gentle wood notes. The extremely long aftertaste brings these aromas to the fore once again and lets you enjoy every sip with a smile.

Content: 0.7 Liter (€570.00 / 1 Liter)*

Regular price: €399.00*
Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%
Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%

Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0.7L 40% Malt distillery from Speyside Another distillery located in Speyside that has been producing whisky for over 200 years is The Macallan distillery. If the company had not been lost in 1996, it would have been one of the last independent companies today, like Glenfiddich, Glenfarclas or Springbank. At that time, however, Highland Distillers made a takeover offer to the company, which was actually well below its market value. However, an earlier deal was the downfall of the entrepreneurs and they had to sell. In an earlier financial uncertainty, a 25% share was sold to the Japanese Suntory company, and Rémy also owned 1%. Highland Destillers acquired these company shares, made a pact with Suntory and from then on owned the majority of shares in Macallan. One could only hope that this takeover would not cause Macallan Whisky to lose its good reputation as the 'Rolls Royce' of whisky, but fortunately it hasn't. Today it still wins prizes in numerous tastings and record prices are paid at auctions for old Macallan bottlings. Concept No. 2 It is the second of three bottlings in the Concept series from Macallan. The special thing about this bottling is that it targets the two passions of master blender Steven Bremner. He combines whisky and music. Whisky & music, how do they fit together? Bremner says that making whisky is in some ways the same as creating a song. First, the base note must be determined, with whisky this is the basic taste, then you can build up layer by layer around it. With both products, individual elements can be changed to go either in one direction or the other. Like Concept No. 1, No. 2 was also matured in different barrels. The longer maturation phase took place in Miguel Martin sherry barrels, followed by a finish in ex-bourbon barrels. The tasting notes show aromas of toffee, stewed apples and a hint of vanilla. Oak wood and spicy notes complement the taste. The finish also clearly shows pleasantly sweet aromas, accompanied by spices and toffe.

Content: 0.7 Liter (€639.29 / 1 Liter)*

Regular price: €447.50*
Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Jahre 0,7L 43%
Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Yo 0,7L 43%

Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Years 0.7L 43% Double Cask 18 Years The 18-year-old Double Cask is also a product from the Double Cask series. Compared to the 12- and 15-year-olds, it is the oldest in the series. For storage, it was decided to divide the whisky into two different types of casks, but what both have in common is that sherry was previously stored in both types. One part matures in American oak casks, another part in European oak casks. In total, the whisky matured for a good 18 years before the two whiskies were married together. The aroma is characterized by dried fruit and a pleasant sweetness due to storage in the sherry-soaked casks. Spice notes such as nutmeg and cloves can also be heard, and the sherry influences are clearly recognizable.

Content: 0.7 Liter (€542.14 / 1 Liter)*

Regular price: €379.50*
Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%
Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%

Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0.7L 52.5% The Macallan Classic Cut Limited Edition 2022 0.7L 52.5% matured in former American oak bourbon barrels and former European oak sherry butts. This single malt Scotch whisky presents a unique taste profile created by the perfect complementation of both types of casks. The aroma of the Macallan whisky reveals ripe citrus fruits and peaches, accompanied by gentle spicy notes and a hint of vanilla. The taste is mouth-filling and pleasantly soft, characterized by dark chocolate and caramel, followed by strong nuances of roasted nuts and spicy oak. The finish is long and harmonious, with fruits and nuts again present, accompanied by light spicy notes and the persistent note of dark chocolate.

Content: 0.7 Liter (€399.86 / 1 Liter)*

Regular price: €279.90*
Macallan Single Malt Whisky Aera 0,7L 40%
Macallan Highland Single Malt Scotch Whisky Aera 0,7L 40%

Macallan Highland Single Malt Whisky Aera 0.7L 40% The Macallan Highland Single Malt Whisky Aera 0.7L 40% takes you to the picturesque distillery in Easter Elchies, Craigellachie, Banffshire, Scotland. An ode to the art of whisky making. The Macallan Aera is a masterful selection of barrels made of American and European oak. The precious wood comes from the forests of the USA and northern Spain, is carefully selected and transported to Jerez in southern Spain, where it is naturally dried for four years. This maturation in the noble barrels forms the basis for an extraordinary taste experience. Originally designed for the Taiwanese market, this limited edition bottling presents itself with a nose that combines balanced notes of vanilla, candied fruit and a hint of orange peel. The palate is pampered with chocolate, dried fruit, silky soft honey and sweet citrus fruits. The finish is long, sweet and warm - a truly uplifting finale. Immerse yourself in the world of the Macallan Aera and experience a whisky that combines craftsmanship and taste in perfect harmony.

Content: 0.7 Liter (€687.86 / 1 Liter)*

Regular price: €481.50*
Macallan Single Malt Whisky Harmony Collection Intense Arabica 0,7L 44%
Macallan Single Malt Whisky Harmony Collection Intense Arabica 0,7L 44%

Macallan Single Malt Whisky Harmony Collection Intense Arabica 0.7L 44% The Harmony Collection, an exclusive series that celebrates our curiosity and creative thinking, was born from the collaboration of Macallan Whisky Maker Steven Bremner with renowned coffee masters. Together they explored the fascinating path from coffee cultivation to the cup. The Macallan Single Malt Whisky Harmony Collection Intense Arabica 0.7L 44% is a tribute to the Ethiopian Arabica bean, which is considered the origin of coffee. Ethiopia, the birthplace of coffee, was the first country in which the Arabica bean was cultivated. Bottled in a beautiful amber tone and with an alcohol content of 44% vol., it unfolds aromas of tiramisu, cappuccino, gingerbread, raisins, almonds, sweet oak and vanilla on the nose. On the palate, a rich spectrum presents itself with espresso, dark chocolate, raisins, tiramisu, blackberry, vanilla, Brazil nut and sweet oak. The finish is long, characterized by intense, dark roasted coffee that is perfectly balanced and sweet. A truly harmonious taste experience.

Content: 0.7 Liter (€243.64 / 1 Liter)*

Regular price: €170.55*
Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%
Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%

Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0.7L 43% The limited edition Macallan Single Malt Whisky "A Night On Earth - The Journey" 0.7L 43% presents a perfectly balanced combination of first-fill casks of American ex-bourbon as well as European and American sherry oak casks. Created in collaboration with renowned Chinese artist Nini Sum, the release offers not only an exceptional whisky but also an innovative unboxing experience. Nini Sum's artwork captures the celebrations of the New Year combined with the aromas of the whisky, including toasted oak, creamy steamed rice, coconut milk pudding, citrus, vanilla and oatmeal cookies. The palate is characterised by tangy citrus, sweet vanilla biscuit and toasted coconut, while the finish is medium-bodied with sweet toasted oak and vanilla. The golden colour reflects the sunrise.

Content: 0.7 Liter (€213.57 / 1 Liter)*

Regular price: €149.50*
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%

Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky is first matured in former bourbon barrels and then refined in rum barrels. The nose is characterized by smoke, spices and a hint of leather. As it rests in the glass, the aromas intensify and roasted fruits are added. The palate experiences a mix of smoked bacon, fresh sea breeze and exotic fruit. The finish of this Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% is long-lasting, characterized by sweet honey, banana and a hint of lemon.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*