Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%

Product information "Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%"

Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0.7L 52.5%

The Macallan Classic Cut Limited Edition 2022 0.7L 52.5% matured in former American oak bourbon barrels and former European oak sherry butts. This single malt Scotch whisky presents a unique taste profile created by the perfect complementation of both types of casks.

The aroma of the Macallan whisky reveals ripe citrus fruits and peaches, accompanied by gentle spicy notes and a hint of vanilla. The taste is mouth-filling and pleasantly soft, characterized by dark chocolate and caramel, followed by strong nuances of roasted nuts and spicy oak. The finish is long and harmonious, with fruits and nuts again present, accompanied by light spicy notes and the persistent note of dark chocolate.

Alcohol content: 52,5% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Macallan Distillery, Easter Elchies, Charlestown of Aberlour, AB38 9RX, Großbrittanien
Type: Single Malt Whisky
Year: 2022

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%
Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%

Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0.7L 40% Malt distillery from Speyside Another distillery located in Speyside that has been producing whisky for over 200 years is The Macallan distillery. If the company had not been lost in 1996, it would have been one of the last independent companies today, like Glenfiddich, Glenfarclas or Springbank. At that time, however, Highland Distillers made a takeover offer to the company, which was actually well below its market value. However, an earlier deal was the downfall of the entrepreneurs and they had to sell. In an earlier financial uncertainty, a 25% share was sold to the Japanese Suntory company, and Rémy also owned 1%. Highland Destillers acquired these company shares, made a pact with Suntory and from then on owned the majority of shares in Macallan. One could only hope that this takeover would not cause Macallan Whisky to lose its good reputation as the 'Rolls Royce' of whisky, but fortunately it hasn't. Today it still wins prizes in numerous tastings and record prices are paid at auctions for old Macallan bottlings. Concept No. 2 It is the second of three bottlings in the Concept series from Macallan. The special thing about this bottling is that it targets the two passions of master blender Steven Bremner. He combines whisky and music. Whisky & music, how do they fit together? Bremner says that making whisky is in some ways the same as creating a song. First, the base note must be determined, with whisky this is the basic taste, then you can build up layer by layer around it. With both products, individual elements can be changed to go either in one direction or the other. Like Concept No. 1, No. 2 was also matured in different barrels. The longer maturation phase took place in Miguel Martin sherry barrels, followed by a finish in ex-bourbon barrels. The tasting notes show aromas of toffee, stewed apples and a hint of vanilla. Oak wood and spicy notes complement the taste. The finish also clearly shows pleasantly sweet aromas, accompanied by spices and toffe.

Content: 0.7 Liter (€639.29 / 1 Liter)*

Regular price: €447.50*
Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0,7L 40%
Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0,7L 40%

Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0.7L 40% Speyside Distillery In the world of whisky, Macallan from Easter Elchies is one of the best known and most valued whisky producers on the scene. The distillery has been in existence since 1824, so you could say that a lot of expertise and passion goes into its work. With its small wash and sprit stills, the distillery is based on the originals from 1824 and so produces in smaller quantities, which is why limited editions are always in high demand. The local source 'Ringmoren Burn' is used for production and the whisky is stored exclusively in Oloroso sherry casks. A night on Earth in Scotland With the new special edition 'A night on Earth in Scotland', Macallan is paying homage to New Year's Eve, as it is known in Scotland, 'Hogmanay'. Together with the renowned Japanese-French illustrator 'Erica Dorn', the exciting bottle and packaging design was created to remind people of the celebration rituals/fireworks that people all over the world enjoy at the turn of the year. It is also intended to remind people of various traditions that are usually observed in Scotland on New Year's Eve: Vanilla aroma, for example, stands for Scottish shortbread, which is a popular gift on New Year's Eve. Macallan a night on Earth in Scotland impresses with buttery notes reminiscent of baked apple and pastries on the nose, while on the palate there are further sweet notes such as almond, orange and spice notes such as cinnamon.

Content: 0.7 Liter (€370.71 / 1 Liter)*

Regular price: €259.50*
Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0,7L 43%
Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0,7L 43%

Macallan A Night on Earth in Scotland Single Malt Whisky 0.7L 40% Speyside Distillery In the world of whisky, Macallan from Easter Elchies is one of the best known and most valued whisky producers on the scene. The distillery has been in existence since 1824, so you could say that a lot of expertise and passion goes into its work. With its small wash and sprit stills, the distillery is based on the originals from 1824 and so produces in smaller quantities, which is why limited editions are always in high demand. The local source 'Ringmoren Burn' is used for production and the whisky is stored exclusively in Oloroso sherry casks. A night on Earth in Scotland With the new special edition 'A night on Earth in Scotland', Macallan is paying homage to New Year's Eve, as it is known in Scotland, 'Hogmanay'. Together with the renowned Japanese-French illustrator 'Erica Dorn', the exciting bottle and packaging design was created to remind people of the celebration rituals/fireworks that people all over the world enjoy at the turn of the year. It is also intended to remind people of various traditions that are usually observed in Scotland on New Year's Eve: Vanilla aroma, for example, stands for Scottish shortbread, which is a popular gift on New Year's Eve. Macallan a night on Earth in Scotland impresses with buttery notes reminiscent of baked apple and pastries on the nose, while on the palate there are further sweet notes such as almond, orange and spice notes such as cinnamon.

Content: 0.7 Liter (€235.43 / 1 Liter)*

Regular price: €164.80*
Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%
Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%

Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0.7L 43% The limited edition Macallan Single Malt Whisky "A Night On Earth - The Journey" 0.7L 43% presents a perfectly balanced combination of first-fill casks of American ex-bourbon as well as European and American sherry oak casks. Created in collaboration with renowned Chinese artist Nini Sum, the release offers not only an exceptional whisky but also an innovative unboxing experience. Nini Sum's artwork captures the celebrations of the New Year combined with the aromas of the whisky, including toasted oak, creamy steamed rice, coconut milk pudding, citrus, vanilla and oatmeal cookies. The palate is characterised by tangy citrus, sweet vanilla biscuit and toasted coconut, while the finish is medium-bodied with sweet toasted oak and vanilla. The golden colour reflects the sunrise.

Content: 0.7 Liter (€213.57 / 1 Liter)*

Regular price: €149.50*
Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%
Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%

Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2% The third edition of the Harmony Collection, in collaboration with Stella and Mary McCartney, celebrates Scotland's fertile soils and deep family connections to the land. Inspired by Scotland's natural grasslands, this Macallan whisky offers a distinctive expression with aromas of warm meadows, ripe barley fields and a rich, citrus-scented finish. The limited edition, Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2% impresses with its richness, sweetness and complex characteristics, captured in a light amber color. Aromas of rich citrus fruits, honeysuckle, vanilla, coconut and ripe barley fields unfold, while the palate is pampered with intense oak, lemon, melon, classic pastries, almond and green tea.

Content: 0.7 Liter (€306.43 / 1 Liter)*

Regular price: €214.50*
Macallan Classic Cut Limited Edition 2023 0,7L 50,3%
Macallan Classic Cut 2023 Limited Edition 0,7L 50,3%

Macallan Classic Cut 2023 Limited Edition 0.7L 50.3% The Macallan Classic Cut 2023 Limited Edition is a special bottling that is only available once a year. It matures in a unique combination of American and European oak barrels to reveal its full power and versatility. This whisky presents a complex range of aromas with fruity notes of apple, peach and pear on the nose, accompanied by hints of vanilla and oak. On the palate, nuances of citrus fruits, caramel, oak and a subtle spiciness and nuttiness unfold. The finish is long-lasting and slightly sweet.

Content: 0.7 Liter (€213.57 / 1 Liter)*

Regular price: €149.50*