Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%

Product information "Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0,7L 43%"

Macallan Single Malt Whisky A Night On Earth The Journey 0.7L 43%

The limited edition Macallan Single Malt Whisky "A Night On Earth - The Journey" 0.7L 43% presents a perfectly balanced combination of first-fill casks of American ex-bourbon as well as European and American sherry oak casks. Created in collaboration with renowned Chinese artist Nini Sum, the release offers not only an exceptional whisky but also an innovative unboxing experience.

Nini Sum's artwork captures the celebrations of the New Year combined with the aromas of the whisky, including toasted oak, creamy steamed rice, coconut milk pudding, citrus, vanilla and oatmeal cookies. The palate is characterised by tangy citrus, sweet vanilla biscuit and toasted coconut, while the finish is medium-bodied with sweet toasted oak and vanilla. The golden colour reflects the sunrise.

Alcohol content: 43% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 0,7 Liter
Region: Highlands
Responsible food business operator: Beam Suntory Deutschland GmbH Unterschweinstiege 2-14 60549 Frankfurt am Main Deutschland
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%
Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0,7L 40%

Macallan Single Malt Whisky Concept Number 2 2019 0.7L 40% Malt distillery from Speyside Another distillery located in Speyside that has been producing whisky for over 200 years is The Macallan distillery. If the company had not been lost in 1996, it would have been one of the last independent companies today, like Glenfiddich, Glenfarclas or Springbank. At that time, however, Highland Distillers made a takeover offer to the company, which was actually well below its market value. However, an earlier deal was the downfall of the entrepreneurs and they had to sell. In an earlier financial uncertainty, a 25% share was sold to the Japanese Suntory company, and Rémy also owned 1%. Highland Destillers acquired these company shares, made a pact with Suntory and from then on owned the majority of shares in Macallan. One could only hope that this takeover would not cause Macallan Whisky to lose its good reputation as the 'Rolls Royce' of whisky, but fortunately it hasn't. Today it still wins prizes in numerous tastings and record prices are paid at auctions for old Macallan bottlings. Concept No. 2 It is the second of three bottlings in the Concept series from Macallan. The special thing about this bottling is that it targets the two passions of master blender Steven Bremner. He combines whisky and music. Whisky & music, how do they fit together? Bremner says that making whisky is in some ways the same as creating a song. First, the base note must be determined, with whisky this is the basic taste, then you can build up layer by layer around it. With both products, individual elements can be changed to go either in one direction or the other. Like Concept No. 1, No. 2 was also matured in different barrels. The longer maturation phase took place in Miguel Martin sherry barrels, followed by a finish in ex-bourbon barrels. The tasting notes show aromas of toffee, stewed apples and a hint of vanilla. Oak wood and spicy notes complement the taste. The finish also clearly shows pleasantly sweet aromas, accompanied by spices and toffe.

Content: 0.7 Liter (€639.29 / 1 Liter)*

Regular price: €447.50*
Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Jahre 0,7L 43%
Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Yo 0,7L 43%

Macallan Single Malt Whisky Double Cask 18 Years 0.7L 43% Double Cask 18 Years The 18-year-old Double Cask is also a product from the Double Cask series. Compared to the 12- and 15-year-olds, it is the oldest in the series. For storage, it was decided to divide the whisky into two different types of casks, but what both have in common is that sherry was previously stored in both types. One part matures in American oak casks, another part in European oak casks. In total, the whisky matured for a good 18 years before the two whiskies were married together. The aroma is characterized by dried fruit and a pleasant sweetness due to storage in the sherry-soaked casks. Spice notes such as nutmeg and cloves can also be heard, and the sherry influences are clearly recognizable.

Content: 0.7 Liter (€542.14 / 1 Liter)*

Regular price: €379.50*
Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%
Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0,7L 52,5%

Macallan Classic Cut 2022 Limited Edition 0.7L 52.5% The Macallan Classic Cut Limited Edition 2022 0.7L 52.5% matured in former American oak bourbon barrels and former European oak sherry butts. This single malt Scotch whisky presents a unique taste profile created by the perfect complementation of both types of casks. The aroma of the Macallan whisky reveals ripe citrus fruits and peaches, accompanied by gentle spicy notes and a hint of vanilla. The taste is mouth-filling and pleasantly soft, characterized by dark chocolate and caramel, followed by strong nuances of roasted nuts and spicy oak. The finish is long and harmonious, with fruits and nuts again present, accompanied by light spicy notes and the persistent note of dark chocolate.

Content: 0.7 Liter (€399.86 / 1 Liter)*

Regular price: €279.90*
Macallan Single Malt Whisky Rare Cask 0,7L 43%
Macallan Single Malt Whisky Rare Cask Release 2020 0,7L 43%

Macallan Single Malt Whisky Rare Cask Release 2020 0.7L 43% History and production of the Macallan Rare Cask: "The Macallan", this name stands all over the world for outstanding single malt whisky of the very highest quality. Above all, the use of sherry casks has given the Macallan distillery its first-class reputation. Much earlier than the competition, Macallan recognized the enormous importance of the choice of cask on the taste of the whisky and therefore only used the best sherry casks for maturation. It was not until 2004 that the Fine Oak series was introduced, partly stored in bourbon casks. The single malt whiskies, which are equally popular with connoisseurs and collectors, are considered the flagship of Speyside. Located on the banks of the River Spey, the distillery was licensed in 1824 and is therefore one of the oldest legal distilleries in Scotland. In addition to storage, blending is another crucial factor in developing the taste. Unless it is a single cask whisky, single malt whiskies are created by mixing different casks. This has the advantage that consistent product quality can be guaranteed over a long period of time, and skilful selection allows you to work out a desired taste and aroma profile. At Macallen, this is the responsibility of Bob Dalgarno, who has been with the company since 1984 and who worked his way up from being a warehouse worker to becoming "Master Whisky Maker". With the Macallan Rare Cask, Dalgarno has now presented a masterpiece. From the huge stock of barrels in Macallan's warehouses, he personally selected a number of sherry casks and mixed them together. The vast majority of these casks were first-fill casks, which impart a particularly large amount of aroma and flavor components to the whisky. The Macallan Rare Cask is sold in a stylishly designed bottle and an elaborately designed box that underlines the exclusive character of the Macallan Rare Cask both visually and haptically. Taste of the Macallan Rare Cask: The Macallan Rare Cask is clearly influenced by the sherry casks used. The nose immediately reveals intense, rich aromas of dried fruit, mainly apricots, figs and raisins, honey and spices. In the background, fine cocoa tones can be detected, surrounded by spicy ginger. In addition, there is a subtle ester fruitiness that harmoniously rounds off the aroma and gives the Macallan Rare Cask enormous depth. On the tongue, the Macallan Rare Cask presents full, intense sherry power. Dried fruit, caramel, butterscotch, honey-sweet malt and nuts are present and harmoniously interwoven. There are also slightly floral notes, which are typical of Speyside malts. Dark chocolate and toffees can be detected in the background. The Macallan Rare Cask has a full, expressive body and a silky mouthfeel. The finish is long and mild, with pleasant honey sweetness, light ginger spiciness and a fine, extremely delicate smoky note. Overall, the Macallan Rare Cask is a truly outstanding single malt whisky for very special moments, which has a unique aroma and taste profile thanks to its complexity and harmony and is guaranteed to leave nothing to be desired.

Content: 0.7 Liter (€571.36 / 1 Liter)*

Regular price: €399.95*
Macallan Single Malt Whisky Aera 0,7L 40%
Macallan Highland Single Malt Scotch Whisky Aera 0,7L 40%

Macallan Highland Single Malt Whisky Aera 0.7L 40% The Macallan Highland Single Malt Whisky Aera 0.7L 40% takes you to the picturesque distillery in Easter Elchies, Craigellachie, Banffshire, Scotland. An ode to the art of whisky making. The Macallan Aera is a masterful selection of barrels made of American and European oak. The precious wood comes from the forests of the USA and northern Spain, is carefully selected and transported to Jerez in southern Spain, where it is naturally dried for four years. This maturation in the noble barrels forms the basis for an extraordinary taste experience. Originally designed for the Taiwanese market, this limited edition bottling presents itself with a nose that combines balanced notes of vanilla, candied fruit and a hint of orange peel. The palate is pampered with chocolate, dried fruit, silky soft honey and sweet citrus fruits. The finish is long, sweet and warm - a truly uplifting finale. Immerse yourself in the world of the Macallan Aera and experience a whisky that combines craftsmanship and taste in perfect harmony.

Content: 0.7 Liter (€687.86 / 1 Liter)*

Regular price: €481.50*
Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%
Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0,7L 44,2%

Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2% The third edition of the Harmony Collection, in collaboration with Stella and Mary McCartney, celebrates Scotland's fertile soils and deep family connections to the land. Inspired by Scotland's natural grasslands, this Macallan whisky offers a distinctive expression with aromas of warm meadows, ripe barley fields and a rich, citrus-scented finish. The limited edition, Macallan Single Malt Whisky The Harmony Collection Amber Meadow 0.7L 44.2% impresses with its richness, sweetness and complex characteristics, captured in a light amber color. Aromas of rich citrus fruits, honeysuckle, vanilla, coconut and ripe barley fields unfold, while the palate is pampered with intense oak, lemon, melon, classic pastries, almond and green tea.

Content: 0.7 Liter (€306.43 / 1 Liter)*

Regular price: €214.50*