Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

La Hechicera Extra Anejo Rum 0,05L 40%

Product information "La Hechicera Extra Anejo Rum 0,05L 40%"

La Hechicera Extra Anejo Rum 0.05L 40%

In Germany, rum is often associated exclusively with the Caribbean. But this perspective is more the result of the marketing of large corporations, because the largest producer of sugar cane spirits in the world is South America. From Mexico to Patagonia, rum and related products are the preferred spirit, which means that there are a variety of different rum styles on the South American continent. Colombian rum is particularly popular with connoisseurs. Colombian rum is often described as medium-heavy in body and fruity-chocolatey in taste. A well-known example is Dictador Rum, and the XO variants of this first-class rum in particular are highly praised by experts and connoisseurs. For several years, however, another Colombian rum has been fighting for the top position - La Hechicera Rum.

La Hechicera Rum is produced in a part of Colombia that borders the Caribbean Sea and is exposed to similar climatic conditions as the famous Caribbean rums. The La Hechicera Extra Anejo Rum 0.05L 40%, distilled from molasses, matures for 12-21 years in American white oak barrels. The name is derived from the Spanish word "enchantress". And this rum also presents itself magically in the glass, with a color reminiscent of maple syrup. On the nose, it reveals elegant aromas of orange peel, toffee, wood and vanilla. On the palate, it unfolds an impressive complexity with explosive aromas of tobacco, roasted coffee, dark chocolate, walnuts and apricot. The finish is surprisingly mild and long.

La Hechicera is definitely a rum that should be enjoyed neat or slightly chilled and is ideal as a digestif or accompaniment to a medium-strength Colombian cigar.

Alcohol content: 40% Vol.
Country: Colombia
Filling quantity: 0,05 Liter
Responsible food business operator: Perola GmbH, Schnieglinger Str. 245, 90427 Nürnberg, Deutschland
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Cartavio Rum XO 18 Years Old Miniature 0,05L 40%
Cartavio Rum XO 18 Years Miniature, 0,05 L, 40%

Cartavio Rum XO 18 years miniature, 0.05 L, 40%

Content: 0.05 Liter (€230.00 / 1 Liter)*

Regular price: €11.50*
Dos Maderas Rum Luxus Miniatur 0,05L 40%
Dos Maderas Rum Luxus Miniature 0,05L 40%

Dos Maderas Rum Luxury Miniature 0.05L 40% Origin, production and blending The birthplace, so to speak, is, not surprisingly, the Caribbean. Rum lovers know that if you want a particularly fine tipple, you should go for one of these. And if you then go for a Dos Maderas rum, you have done everything right. The company Williams & Humbert, based in Spain, is responsible for this quality rum. It has existed since the 1970s and originally specialized in sherry and brandy. The name of this rum gives you an idea of the special secret behind every Dos Maderas rum. 'Two woods' means 'dos Maderas' and tells us that two different types of wood are used for storage. After the first maturation phase of 10 years in the Caribbean climate, the rum is shipped to Spain, where it is filled into old Don Guido sherry casks and then left to develop its aromas for a further 5 years in the bodega in the Jerez region. It is stored using the Solera process until the rum is finally bottled at 40% ABV. Ultimately, however, the special taste of a bottle or glass is only thanks to one person, namely the blender. He is really in a class of his own and has to go about his work with a great deal of attention to detail, experience and, above all, passion. He carefully selects the different rums and combines them in perfectly balanced proportions. This long journey to the Dos Maderas luxury rum also shows how much passion the producers of Williams & Humbert are behind their rum creations Exclusive taste On the palate, the noble Dos Maderas luxury rum surprises with perfectly balanced aromas of dried fruit, an almond aroma reminiscent of marzipan and a hint of vanilla and honey. It has a pleasant sweetness that it achieves through storage in old sherry barrels. The finish is soft, round and spicy, definitely a rum with a lot of expressiveness!

Content: 0.05 Liter (€330.00 / 1 Liter)*

Regular price: €16.50*
Malteco 15 Years Rum 0,05L 40%
Malteco 15 Years Rum 0,05L 40%

Malteco Rum 15 Years 0.05L 40% Malteco 15 Years Rum is an expressive aged rum offering a harmonious combination of sweet, fruity and chocolatey flavours. Presented in a convenient 0.05-litre miniature, it provides an excellent opportunity to discover the character of this 15-year-old rum or enjoy it as a stylish gift. The dark amber-coloured Malteco 15 Years gains its character through maturation in carefully selected oak casks. The climatic conditions of Latin America further contribute to the development of its rich and complex aromatic profile. The nose opens with inviting aromas of sweet vanilla, complemented by warm oak nuances. On the palate, the rum reveals a harmonious combination of toffee, chocolate and vanilla, accompanied by fruity hints of plum and coconut. Compared with younger expressions, the 15-year-old Malteco is noticeably richer and more expressive while remaining balanced and approachable. Sweet, fruity and gently spicy elements come together to create a rounded and satisfying flavour profile. The finish is smooth, elegant and long lasting, with lingering notes of vanilla, chocolate and delicate fruit. Despite its depth and intensity, the rum remains balanced rather than overwhelming. The Malteco 15 Years Rum Miniature 0.05L is perfect for tasting, discovering aged rum or adding a special touch to a rum collection. A compact way to experience the distinctive character of a mature Malteco rum.

Content: 0.05 Liter (€119.00 / 1 Liter)*

Regular price: €5.95*
Botran Anejo 8 Jahre 0,05L Miniatur 40%
Botran Rum Anejo 8 Jahre 0,05L 40% Miniatur

Botran Rum Anejo 8 years 0.05L 40% miniature Industrias Licoreras de Guatemala This is an amalgamation of various distilleries, bottlers and other companies, to which Botran Rum also belongs. A well-known name to connoisseurs might be Zacapa Rum, which also comes from this amalgamation. Rum made from honey Most rum varieties are made from molasses, a by-product of sugar cane cultivation. Then there is the route via sugar cane juice. At Botran they have opted for a 'middle path', so to speak. Here they make rum from what is known as sugar cane honey or syrup. To make the syrup, sugar cane juice is heated very gently and the liquid is extracted, resulting in a concentrated, sweet syrup. Fermentation and distillation then take place as usual. Another highlight is the storage of the premium rum. This takes place in the highlands, 2,300 meters above sea level, using the Solera method in white oak barrels. Anejo 8 years There is also a miniature version of the Anejo 8 years of 0.05l. And it's not just its great light amber color that makes it stand out. Due to the low level of evaporation, which is what storage in the highlands aims to achieve, the 8-year-old rum produces a particularly fine aroma. On the nose, there is a pleasant aroma of fresh sugar cane and well-balanced spice notes. Vanilla and honey, as well as smoky notes are also recognizable. On the palate, the particularly soft rum shows itself in all its glory. A pleasant sweetness, beautiful spice notes and fine vanilla notes round off the taste.

Content: 0.05 Liter (€90.00 / 1 Liter)*

Regular price: €4.50*
Abuelo Rum 12 Jahre Miniatur 0,05L 40%
Abuelo Rum 12 Years Miniature 0,05L 40%

Abuelo 12 Years Rum 0.05L 40% Ron Abuelo 12 years is aged in Panama for at least 12 years in oak barrels to develop its delicate, full-bodied, nutty, round, chocolatey and smooth aromas of vanilla, plum and speculaas. This rum has a spicy-sweet finish. Bottled in 0.05L PET bottles, you can try this rum beforehand.

Content: 0.05 Liter (€99.00 / 1 Liter)*

Regular price: €4.95*
Pusser's Rum Black Label Gunpowder Proof 0,05L 54,5%
Pusser's Rum Black Label Gunpowder Proof 0,05L 54,5%

Pusser's Rum Black Label Gunpowder Proof 0.05L 54.5% Pussers Rum has a long tradition that is closely linked to British naval service. In the past, marines on board the Royal Navy received a rum ration every day at 12 noon, called "tot", consisting of 70 ml of rum with 54.5% alcohol by volume. The tradition ended in 1970 due to health concerns. Nine years later, Pussers Rum Ltd. was founded to revive the historic rum blend. Since then, the company has produced authentic Navy Rum with various alcohol strengths under the name Pusser's Rum. The label design of the standard range was recently revised, with the classic Pussers British Navy Rum with 40% alcohol by volume now appearing in navy blue. The Navy Strength Rum with 54.5% ABV is now marketed as Pussers Black Label Gunpowder Proof with a black and gold label to avoid confusion. The Pussers Black Label Gunpowder Proof owes its name to an interesting story: Sailors of the Royal Navy checked the alcohol content of their rum ration by mixing it with gunpowder and setting it on fire. Only when the mixture burned did the rum have the prescribed alcohol strength of 54.5% ABV. This Pusser's Rum Black Label Gunpowder Proof 0.05L 54.5% has a dark, amber-like color and exudes a rich, pleasantly sweet bouquet with intense aromas of vanilla, caramel, candied orange peel, toffee and tropical fruits. It is strong and full-bodied on the palate, with a variety of flavors such as vanilla, caramel candies, spices, bananas, mangos and apricots. The long finish reveals additional aromas of oak spice, tobacco and leather. The Pussers Black Label Gunpowder Proof is ideal for various mixed drinks and cocktails, especially the famous Painkiller, thanks to its intensity and variety of aromas.

Content: 0.05 Liter (€90.00 / 1 Liter)*

Regular price: €4.50*
Pusser's Rum British Navy Rum 0,05L 40%
Pusser's Rum British Navy Rum 0,05L 40%

Pusser's Rum British Navy Rum 0.05L 40% Pusser's British Navy Rum has a rich tradition and is a premium blend with a long history. Since the conquest of Jamaica by the English fleet in 1655, the daily "Tots" of Rum was common practice in the Royal Navy. This tradition, carried out by an official called a "Purser" (colloquially "PUSSER"), served to provide moral support to sailors and was part of English seafaring tradition until 1970. However, with the advancement of technology and the increased risks associated with it, state-mandated drunkenness was curbed. Previously reserved exclusively for the Royal Navy, Pusser's Rum is now also available to landlubbers. Pusser's Rum British Navy Rum 0.05L 40% is made from a blend of six individual rums produced on various Caribbean islands, including the British Virgin Islands, Trinidad and Guyana. It impresses with its sweet bouquet and notes of caramel and spices.

Content: 0.05 Liter (€79.00 / 1 Liter)*

Regular price: €3.95*