Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Fee Brothers Fee Foam 0,15L (Alkoholfrei)

Product information "Fee Brothers Fee Foam 0,15L (Alkoholfrei)"

Fee Brothers Fee Foam 0.15L (Non-Alcoholic)

The history of Fee Brothers goes back to its founding in 1864. That's when the son of an Irish immigrant, James Fee & Company, founded and began making wine.

The rest, as they say, is history - and today Fee Brothers produces a range of products including bitters, botanical waters, syrups and this - their foam.

As an alternative to protein in cocktails, Fee Foam provides a lightly foamy head. This is perfect for vegans (it contains no animal ingredients) or for those who don't like the idea of egg protein in a cocktail!

It is odorless and tasteless and colorless. How to make sure the flavors of your cocktail components are the star of the show!

Ingredients: Water, Propylene Glycol, Kosher Polysorbate 80, Potassium Sorbate, Less than 1/10 of 1% Sodium Benzoate (E211) as a preservative, Citric Acid, Pure Lemon Extract

Nutritional information per 100ml:

Energy: 17 kJ/4 kcal

Proteins: 0 grams

Carbohydrates: 1 gram

- of which Sugar: 0 grams

Fat: 0 grams

- of which Saturated Fatty Acids: 0 grams

Salt: 0.01 grams

Alcohol content: 0,0% Vol.
Country: USA
Filling quantity: 0,15 Liter
Responsible food business operator: High Spirits SL, Azagador 58, Las Rozas, 28032 Madrid, Spanien
Type: Alkoholfrei

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Tip
The Bitter Truth Orange Bitters, 0,2 L, 39%

Average rating of 4.8 out of 5 stars

The Bitter Truth Orange Bitters, 0,2 L, 39%

The Bitter Truth Orange Bitters, 0.2 L, 39% The Bitter Truth Orange Bitters are the result of classic maceration, in which selected orange varieties are married with exotic spices. The Bitter Truth Orange Bitters have an aroma with a strong orange note and finely tuned spiciness.The Bitter Truth Orange Bitters are ideal for many classic, modern cocktail creations, as well as an enrichment in good cuisine. Orange bitters were originally the most commonly used bitters in cocktails. The Bitter Truth Orange Bitters are 100% natural! No artificial colors or flavors!

Content: 0.2 Liter (€64.75 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Fee Brothers Cherry Bitters, 0,15 L, 4,8%
Fee Brothers Cherry Bitters, 0,15 L, 4,8%

Fee Brothers Cherry Bitters 0.15L 4.8% The Fee Brothers company is based in Rochester New York and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Cherry Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Cherry Bitters have aromas of cherries and almonds, with a sweet, slightly bitter character. For the preparation of a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters 0,15L 2,5%
Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters, 0,15 L, 2,6%

Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters 0.15L 2.5% The Fee Brothers company is based in Rochester New York and has a company history that goes back to 1863. In addition to various liqueurs, they also produce a range of cocktail bitters in different flavors.Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters have an oily consistency, which is due to the addition of glycerine. Fee Brothers Aztec Chocolate Bitters have aromas of cocoa and chocolate, with a sweet, slightly bitter character. For the preparation of a variety of classic and modern cocktails and long drinks.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Fee Brothers Celery Bitters, 0,15 L 1,3%
Fee Brothers Celery Bitters, 0,15 L, 1,3%

Fee Brothers Celery Bitters 0.15L 1.3% The family business Fee Brothers, founded in 1864, is now in its fourth generation and produces cocktail bitters and other products.Following the success of the Celery Bitters from the German company "The Bitter Truth", the US company also launched a Celery Bitters onto the market. This has a slightly oilier texture than its German counterpart and is ideal for use in the hangover cocktail Bloody Mary.

Content: 0.15 Liter (€101.33 / 1 Liter)*

Regular price: €15.20*
Gordons Alcohol free 0,0%
Gordons Alcohol free 0,0% 0,7L

Gordon's Alcohol-Free 0.0% 0.7L About Gordon's Our namesake, Alexander Gordon, began pursuing his passion in 1769 and built his first distillery in Southwark, London. He began by sourcing the finest ingredients and producing his first gin, which had a significantly more intense juniper aroma than usual. Gordon’s Alcohol-Free That it doesn't always have to be high-proof is now being proven not only by producers like Tanqueray Gin, but also by the maker of the well-known Gordon’s Gin, who are launching a 0.0% ABV version. The classic, juniper-forward taste of Gordon’s Gin is, however, never compromised. This way, classic cocktails can be offered in non-alcoholic versions in no time, without having to forgo the classic Gordon's taste.  Nutritional Information Serving size ‎100 ml Bold ‎0 grams of which: - Saturated fatty acids ‎0 grams Carbs ‎0 grams of which: - sugar ‎0 grams protein ‎0 grams Salt ‎0.1 grams

Content: 0.7 Liter (€19.29 / 1 Liter)*

Regular price: €13.50*