Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Damoiseau Blanc Agricole Rhum 0,7L 50%

Product information "Damoiseau Blanc Agricole Rhum 0,7L 50%"

Damoiseau Blanc Agricole Rhum 0.7L 50%

A true gem from the Damoiseau distillery in Guadeloupe, Damoiseau Blanc Agricole Rhum 0.7L 50% is the result of the fermentation and distillation of pure, fresh sugar cane juice, carefully harvested in Grande-Terre (island in Guadeloupe) and processed in a Creole column.

The nose of this exceptional rhum reveals herbal nuances that combine to create a round, slightly marine aroma with a subtle note of sugar cane. The texture is slightly oily and smooth, a foretaste of what is to come. A delicate, sweet and fresh taste opens the sensory journey, with a herbal opening that gently transitions to sugar cane and a subtle breeze of iodine. The finish is fresh and leaves a lasting impression of cardamom and menthol.

This Damoiseau Blanc Agricole Rhum is a masterpiece that captures the essence of Guadeloupe in every phase of its flavor profile - an experience for all the senses.

Alcohol content: 50% Vol.
Color: white
Country: Guadeloupe
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Charles Hosie GmbH, Shanghaiallee 9, 20457 Hamburg, Deutschland
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Damoiseau 10 Jahre Vieux Agricole Rhum 0,7L 42%
Damoiseau 10YO Vieux Agricole Rhum 0,7 Liter 42%

Damoiseau 10 Years Vieux Agricole Rhum 0.7L 42% Maintaining the internationally recognized reputation as the best terroir for sugar cane cultivation is a constant challenge that the distilleries in Guadeloupe face. As part of the Lesser Antilles, the French overseas department offers optimal conditions all year round for growing the raw material for high-quality rum. Shaped by these influences, the island only became interesting for a commercial Frenchman at the end of the 19th century. With the founding of the Bellevue Distillery in Le Moule by Mister Rimbaud, Guadeloupe began the race for the best known place for rum products on the international market. The Damoiseau Rhum Vieux 10YO owes its reputation not least to this pioneering spirit and conveys a clear picture of the immense importance of a perfect raw material for production. In 1942, Roger Damoiseau acquired the distillery, which today represents the brand of the same name. Family-owned, Hervé Damoiseau now runs the distillery with dedication and has established its reputation beyond the known borders. The Damoiseau Rhum Vieux 10 years shows the experience and expertise with which the master distillers work and how deeply Rhum Agricole is rooted in tradition. The freshest sugar cane juice forms the basis for this rum, which is matured and balanced for at least 10 years in small oak barrels. Supported by the unique climate of the island, the storage is particularly effective, and the near perfection is finally reflected in the glass. The Damoiseau Rhum Vieux 10 years presents itself amber in the light and seduces with a subtle spiciness, combined with ripe sugar cane notes and the fine sweetness of vanilla and caramel.

Content: 0.7 Liter (€128.50 / 1 Liter)*

Regular price: €89.95*
Damoiseau 12 Jahre Vieux Agricole Rhum 0,7L 42%
Damoiseau 12 Years Vieux Agricole Rhum 0,7L 42%

Damoiseau 12 years Vieux Agricole Rhum 0.7L 42% Damoiseau 12YO Vieux Agricole Rhum represents a rum of the highest quality, made from fresh sugar cane in the Bellevue distillery in Guadeloupe. After careful distillation, this rhum spends an impressive 12 years in former bourbon barrels before being bottled in a radiant amber tone. The nose is pampered by subtle spicy aromas such as nutmeg and a hint of leather. On the palate, a soft and complex harmony unfolds, accompanied by sweet, spicy nuances of white pepper and ripe fruit. The finish is soft, versatile and of lasting length. Damoiseau 12YO Vieux Agricole Rhum is a masterpiece that captures the essence of Guadeloupe in every facet of its aromas.

Content: 0.7 Liter (€142.79 / 1 Liter)*

Regular price: €99.95*
Damoiseau Concordia Rhum 0,7L 40%
Damoiseau Concordia Rhum 0,7 Liter 40%

Damoiseau Concordia Rhum 0.7L 40% The Damoiseau Concordia Rhum 0.7L 40% comes from the renowned island of Guadeloupe, which is known and appreciated for its exquisite Agricole Rhums. This Concordia Agricole Rhum from Damoiseau is a successful fusion of molasses and freshly pressed sugar cane. After a comfortable maturation period of 4 years in former Bourbon oak barrels, it presents itself in an attractive amber tone. When the bottle is opened, harmonious aromas of vanilla, dried fruit and molasses immediately unfold, caressing the senses. On the palate, nuances of caramel and a hint of wood join in, giving the taste a sophisticated depth. The finish is long-lasting and pleasantly sweet. The Damoiseau Concordia Rhum masterfully embodies the tradition and quality of Guadeloupe's rhum production and invites you to discover the fascinating world of this Caribbean spirit.

Content: 0.7 Liter (€57.07 / 1 Liter)*

Regular price: €39.95*
Damoiseau Arrange Ananas 0,7L 30%
Damoiseau Arranges Ananas 0,7L 30%

Damoiseau Arrange Ananas 0.7L 30% The Damoiseau Arranges Ananas 0.7L 30% is produced in the Damoiseau distillery in Guadeloupe. According to traditional production from fresh sugar cane juice, this liqueur matures for at least 3 years in former bourbon barrels. The golden color as well as the subtle wood and spice notes unfold through this careful barrel maturation. The fruity-sweet note reaches its perfection through the skilful addition of pineapple pieces and vanilla. Thanks to the embedded pineapple pieces, this liqueur is an absolute highlight not only in terms of taste, but also visually.

Content: 0.7 Liter (€49.29 / 1 Liter)*

Regular price: €34.50*
Damoiseau Statera Rum 0,7L 40%
Damoiseau Statera Rum 0,7L 40%

Damoiseau Statera Rum 0.7L 40% Damoiseau Statera Rum from the Damoiseau distillery in Guadeloupe is a sophisticated blend of molasses rums that have been aged for at least 5 years and agricole rums that have been aged for at least 6 years in former bourbon oak barrels. The base of molasses and fresh sugar cane gives this rum an extremely versatile aroma. The sweet notes of honey, paired with floral nuances, caress the nose. On the palate, the rum is soft and cuddly, accompanied by a hint of spices and dried flowers. A pleasure that reflects the art of distillation and the aromas of Guadeloupe in every facet.

Content: 0.7 Liter (€70.93 / 1 Liter)*

Regular price: €49.65*
Damoiseau VSOP Agricole Rhum inkl. 2 Gläser 0,7L 42%
Damoiseau VSOP Agricole Rhum inkl. 2 Gläser 0,7 Liter 42%

Damoiseau VSOP Agricole Rhum incl. 2 glasses 0.7L 42% Guadeloupe, with an outstanding reputation for a first-class sugar cane terroir, offers ideal conditions for the rapid and powerful growth of the plant. The Bellevue Distillery in Le Moule, founded by Mister Rimbaud at the end of the 19th century, laid the foundation for products such as the Damoiseau Rhum VSOP. Under the management of Roger Damoiseau since 1942 and now family-owned by Hervé Damoiseau, the distillery has achieved international fame. The Damoiseau VSOP Agricole Rhum incl. 2 glasses 0.7L 42% shows the master distiller's outstanding know-how in the field of Rhum Agricole. Fermented and distilled from pure sugar cane juice, the rhum matures for at least 4 years in oak barrels, with the initial filling with bourbon adding a subtle flavor component. The radiant amber color of the Damoiseau Rhum VSOP reflects the result of these careful processes. This Damoiseau VSOP is a balanced Agricole Rhum that masterfully balances between toasted oak and dried fruit, yet promises a finish that is not too sweet. A finely incorporated hint of sugar cane underlines its origins on the palate and gives the Rhum VSOP an unmistakable note. Enjoy the Damoiseau Rhum VSOP neat or in a classic cocktail, and let the distillate shine in all its glory.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*
Pere Labat Rhum Agricole Blanc 1,0L 50%
Pere Labat Rhum Agricole Blanc 1,0L 50%

Pere Labat Rhum Agricole Blanc 1.0L 50% The Guadeloupe Rhum Agricole by Pere Labat Blanc bears the name of Father Labat, a pioneer in rum production in the 17th century. Through the traditional production method and the use of fresh sugar cane, this Pere Labat Rhum Agricole Blanc 1.0L 50% develops its unique aromatic profiles. With a clear color and an alcohol content of 50%, this Pere Labat Blanc Agricole Rhum by Pere Labat presents itself with a pleasant softness and fruity notes of lime, licorice and exotic fruits.

Regular price: €22.50*
Phoenix Rhum Blanc Agricole Millesime 2018 0,7L 50%
Phoenix Rhum Blanc Agricole Millesime 2018 0,7L 50%

Phoenix Rhum Blanc Agricole Millesime 2018 0.7L 50% Let's go back a few years, to the end of 2017, to start again. That November, Léopold, the head of the Reimonenq family, was visiting his grandchildren in metropolitan France. During his stay, he suffered a medical incident and spent four months in hospital. In this time of hardship and uncertainty, far from the family distillery, he decided to add a new employee to the team. This employee was a marine production engineer he had met a few months earlier. During the 2018 harvest, the young engineer experimented with a new strain of yeast in some fermentation tanks. Together with Christiane, Mr. Reimonenq's wife, who has been overseeing production for half a century, and Jean, who has worked at the distillery for 36 years, they developed this fascinating new yeast. The choice of yeast is a crucial step in the production of quality rum. The combination of youthful enthusiasm and years of experience resulted in an exciting experiment and a new taste experience. The Phoenix Rhum Blanc Agricole Millesime 2018, affectionately called "Phoenix", embodies the longevity, renaissance and nobility of the Reimonenq distillery. This exquisitely aged creation until 2020 symbolizes not only the return of Mr. Reimonenq to the distillery, but also the inner fire of the family and the great teamwork behind every sip. The Phoenix Rhum Blanc Agricole Millesime 2018 0.7L 50% was aged for two years in stainless steel tanks and is characterized by a rich variety of aromas. Nuances of orange, sour apple, mango and pastry blend harmoniously with a hint of bitter orange to offer an unforgettable taste experience.

Content: 0.7 Liter (€89.71 / 1 Liter)*

Regular price: €62.80*
Reimonenq Rhum Blanc Agricole Millesime 2015 0,7L 50%
Reimonenq Rhum Blanc Agricole Millesime 2015 0,7L 50%

Reimonenq Rhum Blanc Agricole Millesime 2015 0.7L 50% Maison ReimonenQ, a lesser-known distillery, is located in the commune of Sainte-Rose in northern Basse-Terre in Guadeloupe. It was founded in 1914 by Finnish brothers Léopold and Fernand Reimonenq. Fernand, in charge of production, is distinguished by his inventiveness and improves the supply of cane sugar while ensuring its cleanliness. His son Léopold, born in 1933, still attaches great importance to the quality of the selected sugar canes and to ensuring that they never touch the ground to guarantee the quality of the rum. Léopold Reimonenq was proud to own the first tractor in the region and to introduce the first sugar cane cutting machines in the archipelago. Part of the rum produced annually in the distillery matures in 200-liter oak barrels. The terroir of Basse-Terre is characterized by volcanic soils and dense, moist vegetation, which creates optimal conditions for sugar cane cultivation. This Reimonenq Rhum Blanc Agricole Millesime 2015 0.7L 50% comes from a particularly productive sugar cane harvest and shows an elegant presence with its crystal-clear color. Fresh sugar cane notes unfold on the nose, while the palate is characterized by intense herbal nuances and delicious aromas of red fruits. The finish is long-lasting and leaves a lasting impression.

Content: 0.7 Liter (€58.50 / 1 Liter)*

Regular price: €40.95*