Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Transcontinental Rum Line Jamaica WP 2012/2017 0,7L 57,18%

Product information "Transcontinental Rum Line Jamaica WP 2012/2017 0,7L 57,18%"

Transcontinental Rum Line Jamaica Rum WP 2012/2017 0.7L 57.18%

Navy-Strength
The Rum Line Jamaica WP 2012 was launched as a Navy Strength version. This means that it was bottled at a strong 57.18% vol., i.e. at cask strength.
As is usual with products from the Transcontinental Rum Line, the Jamaica Rum Worthy Park was matured on two continents. First at the place of production itself, in Jamaica. After this first maturation phase, the rum was then shipped to Europe, where a second maturation took place. Maturation at two different locations with different climatic conditions also creates a very unique character.
This Jamaica Rum WP 2012/2017 offers an extraordinarily multifaceted taste experience. Notes of sweet brioche and agave on the nose. Fruity notes of pear and tangy lemon as well as spicy notes of pepper, nutmeg and anise are also evident. On the palate, spice and fruitiness merge, with other fruit notes such as mirabelle plum and peach emerging. A hint of honey provides a pleasant sweetness.

Alcohol content: 57,18% Vol.
Country: Jamaica
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: SNPA - La Maison du Whisky 9-11 Rue Martre 92110 Clichy Frankreich
Type: Rum
Year: 2012

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Transcontinental Rum Line Guadeloupe 2013 0,7L 43%
Transcontinental Rum Line Guadeloupe 2013 0,7L 43%

Transcontinental Rum Line Guadeloupe Rum 2013 0.7L 43% High-quality rum The new Transcontinental Line is already the 10th edition. The latest bottling was made on the French archipelago from molasses rum. On the rum island of Guadeloupe, the traditional agricultural production of rum is still carried out today. Agricultural rum dominates the rum market here, but as it is a seasonal product, an alternative had to be considered. The distilleries have therefore concentrated on molasses-based rum. You often don't even get to see a pure molasses rum, as this is often used for blends. It is all the nicer to get a product from a range of high-quality rums here. The Guadeloup Rum 2013 matured for almost 3 years in Guadeloupe and another year in continental maturation in Europe. Before bottling, it was diluted to 43% vol drinking strength. On the nose, you can detect an aroma of Gewürztraminer, followed by oriental notes such as rose petals and fruity aromas of apricots and quinces. Notes of sugar cane can also be detected. These oriental influences continue in the taste: raisins and apricots. The finish is surprisingly long, with a pleasant sweetness.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*
Transcontinental Rum Line Jamaica WP 2013 0,7L 57%
Transcontinental Rum Line Jamaica WP 2013 0,7L 57%

Transcontinental Rum Line Jamaica Rum WP 2013 0.7L 57% La Maison du Whisky The team behind La Maison du Whisky has always been driven by the goal of being able to sell exclusive, high-quality and rare spirits. Last but not least, it is thanks to their close contacts that this dream has come true. In close cooperation with independent bottlers and producers, as well as their sixty years of experience, they have the Maison's limited edition spirits to thank for being more than valued by collectors and connoisseurs today. In 2016, the company expanded its range to include another series. The Transcontinental Rum Line was introduced. It is intended to represent the journeys of the rum barrels between the New Worlds and Europe, as well as the various reasons why rum has always been produced and shipped. The Jamaica Rum 2013 edition of the Transcontinental Line is already the second Jamaica Rum in the series. The 2013 comes from the Worthy Park Distillery and was first matured in a tropical climate until November 2017 and then finished in continental climatic conditions. The aroma alone shows a rum that has many surprises in store. It is very smooth and has notes of agave and brioche, as well as chocolate notes and a pleasant spiciness. The elegant aroma continues on the palate, with floral notes and spicy aromas.

Content: 0.7 Liter (€71.36 / 1 Liter)*

Regular price: €49.95*
Transcontinental Rum Line Barbados 2012/2017 0,7L 46%
Transcontinental Rum Line Barbados 2012/2017 0,7L 46%

Transcontinental Rum Line Barbados Rum 2012/2017 0.7L 46% Transcontinental Line The Barbados Rum 2012/2017 is another product from the Transcontinental Line of the Maison du Whisky from France. This time you get to taste the influence of the climate zones of the Caribbean and Europe on the rum. Despite its French roots and the background of the 'Agricole Island' of Barbados, this rum was distilled from molasses instead of fresh sugar cane juice. The color is only due to the maturation in the barrel; the addition of caramel has been completely omitted. The rum spends this maturation phase in both the tropical climate of the Caribbean and the temperate climate in France and is a single barrel bottling, thus limited to 4,000 bottles. After many rums in the product line were released as cask strength, the Barbados 2012/2017 is a bottling at drinking strength and thus has an alcohol content of 46% vol. Tasting The taste of the 5-year-old rum is very lively, you can detect notes of spices and dried fruit, but also strong wood notes and Caribbean fruit notes such as pineapple or coconut.

Content: 0.7 Liter (€78.50 / 1 Liter)*

Regular price: €54.95*
Long Pond 2007 Teca Rum 0,7L 63%
Long Pond 2007 Teca Rum 0,7L 63%

Long Pond 2007 Teca Rum 0.7L 63% Long Pond History You could say that Long Pond is the Jamaican mirror image of the Diamond Distillery in Guyana. In the course of the distillery's history, they have taken over a variety of distilleries or at least their distillery equipment and thus also a variety of rum styles, which they have retained to this day. These different styles are referred to at Long Pond as so-called 'Marks', which stand out clearly from the more publicly known general Marks for Jamaican rum, they are divided more finely in terms of ester content. Long Pond 2007/2019 - 12 year old TECA Jamaica Pure Single Rum This is a rum from the independent bottler 'Velier'. The rum was produced in Jamaica, where it was also allowed to mature for 12 years in American white oak barrels after distillation. The tropical climate has favored both the taste and the color. The TECA has an ester level of 1200-1300 gr/hlpa.

Content: 0.7 Liter (€542.14 / 1 Liter)*

Regular price: €379.50*
Transcontinental Rum Line Australia Rum 7 Jahre 2014/2021 0,7L 48%
Transcontinental Rum Line Australia Rum 7 years 2014/2021 0.7L 48%

Transcontinental Rum Line Australia Rum 7 Years 2014/2021 0.7L 48% The Transcontinental Rum Line Australia Rum 7 Years 2014/2021 comes from the Beenleight distillery in Queensland, Australia. Distilled using the traditional pot still method, it matured for five years in bourbon barrels in Australia's subtropical climate before being refined for a further two years in cognac barrels in Europe. This Transcontinental rum is bottled natural and unfiltered. Transcontinental Rum Line Australia Rum 7 Years 2014/2021 0.7L 48% impresses with its full body and a tantalizing fruity sweetness on the nose. On the palate, it unfolds a rich spectrum of tropical fruits such as pineapple, accompanied by subtle notes of menthol, vanilla and fig. Its finish is long-lasting and spicy.

Content: 0.7 Liter (€52.14 / 1 Liter)*

Regular price: €36.50*
Transcontinental Rum Line Panama 6 Jahre 2015/2022 0,7L 43%
Transcontinental Rum Line Panama 6 Years 2015/2022 0,7L 43%

Transcontinental Rum Line Panama 6 Years 2015/2022 0.7L 43% The Transcontinental Rum Line Panama 6 Years 2015/2022 was distilled using the column style method and spent six years in American oak barrels in Panama's tropical climate before being brought to France for bottling. This Transcontinental rum is produced without the addition of coloring and remains unadulterated as it is not chill-filtered. On the nose, aromas of candied peach, orange and coconut unfold, accompanied by a hint of caramel and subtle citrus notes. On the palate, the Transcontinental Rum Line Panama 6 Years 2015/2022 0.7L 43% shows a pleasant tartness with notes of dark chocolate, ripe fruit, honey and spicy wood. Its finish is long-lasting and fruity.

Content: 0.7 Liter (€63.57 / 1 Liter)*

Regular price: €44.50*
Transcontinental Rum Line French West indies VO 0,7L 40%
Transcontinental Rum Line French West indies VO 0,7L 40%

Transcontinental Rum Line French West Indies VO 0.7L 40% The Transcontinental Rum Line French West Indies VO is an Agricole Rum that is distilled from fresh sugar cane using the column style method. After distillation, it matures in American oak under the tropical climate of the French overseas territories and is finally bottled in France. This Transcontinental Line French West Indies VO Agricole Rum 0.7L 40% presents exotic fruit aromas on the nose, accompanied by wood and dried fruit notes such as dates. Floral notes, oak, dried fruit, vanilla and a hint of herbs unfold on the palate. The finish is medium-long.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*
Plantation Jamaica 2007/ 2022 Ironroot Bourbon Cask Finish Rum 0,7L 50,3%
Plantation Jamaica 2007/ 2022 Ironroot Bourbon Cask Finish Rum 0,7L 50,3%

Plantation Jamaica 2007/2022 Ironroot Bourbon Cask Finish Rum 0.7L 50.3% Plantation Jamaica 2007/2022 Ironroot Bourbon Cask Finish Rum is made from molasses and distilled using the pot still method. After an initial 11-year maturation in American bourbon barrels in Jamaica's warm climate, the rum is shipped to France, where it matures for a further 3 years in Ferrand casks (350L) and finally for 5 months in Ironroot bourbon barrels. On the nose, the Plantation Jamaica 2007 Ironroot Bourbon Cask Finish Rum 0.7L 50.3% unfolds intense and rich aromas of vanilla, caramel, oak, apple, citrus fruit, and a hint of cinnamon. On the palate, it is fresh with citrus notes, rather dry, accompanied by pepper, tannins and wood aromas.

Content: 0.7 Liter (€92.71 / 1 Liter)*

Regular price: €64.90*