Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Savanna Rhum Agricole Blanc Straight Creol Batch No. 2 0,5L 67,4%

Product information "Savanna Rhum Agricole Blanc Straight Creol Batch No. 2 0,5L 67,4%"

Savanna Rhum Agricole Blanc Straight Creol Batch No. 2 0.5L 67.4%

The island of La Réunion, located in the Indian Ocean, is probably one of the best known places for special rum among rum lovers. The Savanna rum distillery located there is particularly known for its diversity. The distillery offers three 'basic' rum styles alone: Rum Agricole, which is made from fresh sugar cane juice, as well as Rum Traditionnel and Rum Grand Arôme. These are individually refined through various storage methods and offered on the market.
The Blanc Creol Straight is one of the products in the 'Rum Agricole' style. Unlike brown rum, the Creol Blanc Straight was not aged in wooden barrels, but was bottled at cask strength immediately after distillation (also called 'brut de colonne').

Tasting

With such a high-proof bottling, it is always possible that the alcoholic bite will be too strong when tasting. But this is different with this Rum Agricole. Despite the high alcohol content, it is pleasant to drink and gives the aromas plenty of room to develop. At the beginning you can detect sweet sugar cane notes. This is accompanied by anise and spicy notes of pepper.

Alcohol content: 67,4% Vol.
Country: Reunion
Filling quantity: 0,5 Liter
Responsible food business operator: Kirsch Spirituosen e.K., Mackenstedter Str. 7, 28816 Stuhr, Deutschland
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Savanna Rhum Traditionnel Le Must 0,7L 45%
Savanna Rhum Traditionnel Le Must 0,7L 45%

Savanna Rhum Traditionnel Le Must 0.7L 45% Savanna Distillery The Savanna distillery was founded in the middle of the 20th century on the island of La Réunion in the town of Saint Paul. Today it is located in Saint André, right next to its own sugar factory, where it moved in 1992. Rhum Traditionnel The Svanna Rhum Traditionnel Le Must is, unlike many Savanna products, a rum that is traditionally distilled from molasses. The most important raw material for this, sugar cane, comes from the surrounding area and is processed further in the company's own sugar factory. The resulting by-product, molasses, is then processed further into Rum Traditionnel. The dark color of the rum alone suggests a strong rum with strong character. The focus is primarily on fruity notes such as peach, banana or pear. They are complemented by other aromas such as cocoa, various spices and a subtle nuance of oak.

Content: 0.7 Liter (€85.64 / 1 Liter)*

Regular price: €59.95*
Savanna Rhum Traditionnel 2022 Bois Rouge 0,7L 57%
Savanna 1992/2022 Bois Rouge Agricole Rhum 0,7L 57%

Savanna Rhum Traditionnel 2022 Bois Rouge 0.7L 57% On the coast of the Indian Ocean, at the foot of the Piton de la Fournaise volcano, the Savanna distillery has been handcrafting rare rums since 1870. After more than a century at the Domaine de Savanna, nestled in the foothills of the island's west coast, the distillery moved to the "Bois Rouge" site in Saint-Andre on the east coast in 1992. Released in 2022 in a limited edition to celebrate the 30th anniversary of this event, this old Agricole rum is a blend of six carefully hand-picked barrels. The nose opens with slightly minty vegetal tones, followed by tropical fruits and subtly spicy vanilla notes. The palate is lively, smooth and spicy, returning to fresh sugar cane.

Content: 0.7 Liter (€214.14 / 1 Liter)*

Regular price: €149.90*
William Hinton Rum Fermentacao Natural Limited Edition 0,7L 69%
William Hinton Rum Natural Limited Edition 0,7L 69%

William Hinton Rum Natural Limited Edition 0.7L 69% In 2006, the Rum Project was born when sugar cane production in Madeira was increasing sharply and a solution was needed to meet the needs of the growing sugar cane sector and help the numerous farmers dedicated to sugar cane cultivation. Driven by the special dedication of one of its founders, a descendant of the Hinton family, former owners and success creators of the "Fábrica do Torreão" in the sugar cane sector, the creation of Engenho Novo in Madeira was born. In the first phase, ENM produced Agricola rum and sugar cane honey to supply the local gastronomy. Later, the transformation of agricultural rum into high-quality products such as liqueurs or aged rums took place. ENM now sources all its agricole rum production from a centenary column still, restored by Fábrica do Torreão in 1969 and restored/rebuilt again by ENM in 2007. The company focuses on two main areas: the regional market and the global marketing of Madeira Agricole rum. The sudden global interest in Agricole rums, which represent only 5% of global rum production, has driven the internationalization and marketing of Madeira rum produced by ENM. The unique geographical location, climate, landscape and historical link with the sector make Madeira Island's agricole rum an outstanding product, the aging of which is ENM's main focus. This William Hinton Rum Natural Limited Edition with an alcohol content of 69% vol. is a white rum of exceptional quality. On the palate, this overproof rum shows its fullness and naturalness through fresh, herbal notes and a well-present sugar cane flavor. Its finish is long-lasting and spicy, which makes it a very special pleasure.

Content: 0.7 Liter (€69.93 / 1 Liter)*

Regular price: €48.95*