Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Malteco Rum Seco Puro 1,0L 37,5%

Product information "Malteco Rum Seco Puro 1,0L 37,5%"

Malteco Rum Seco Puro 1.0L 37.5%

White rum

This Blanco rum is based on an ancient original recipe from the 'Maestro Cantineros'. The recipe comes from Guatemala, where there are optimal conditions for growing sugar cane. Located in the very south of the country, directly on the Pacific coast, the country is characterized by volcanic soil. For some, this may be dead land, but for growing sugar cane it is the best foundation you can get. Due to the large amounts of minerals contained in the soil, the sugar cane grows particularly well on the plantations and also acquires a very unique taste.
Distillation takes place after the harvest, also using a very traditional method. The difference to similar products such as brown rum is that Seco Pure is not matured in oak barrels, but is bottled directly after distillation and the maturation takes place in the bottles.

Aromas of Malteco Seco Puro

On the nose, clear notes of fresh herbs, liquorice and a hint of sweet almond are first noticeable. These aromas also prevail on the palate, which is exactly what the name 'Seco Puro' stands for. 'Seco' means dry, Puro' stands for pure and purity. In terms of taste, the style of Seco Puro can be described as very good with dry and some sweet notes.

Alcohol content: 37,5% Vol.
Country: Panama
Filling quantity: 1,0 Liter
Responsible food business operator: Savio Srl Rue de la Gare 47 11024 Chatillon Italien
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Malteco Spices and Rum 8 Jahre, 0,7 L 40%
Malteco Spices and Rum 8 Jahre, 0,7 L 40%

Malteco Rum Spices and Rum 8 years

Content: 0.7 Liter (€28.50 / 1 Liter)*

Regular price: €19.95*
Malteco Viejo Dorado Rum 1L 40%
Malteco Viejo Dorado Rum 1L 40%

Malteco Rum Viejo Dorado 1L 40%Malteco Viejo Dorado Rum is a distinctive aged rum that combines a Guatemalan-inspired style with its origins in Panama. Produced at a traditional Panamanian distillery, it offers a balanced combination of dry, fruity and pleasantly sweet flavours. Known as the “Golden Rum”, Viejo Dorado develops its distinctive character through maturation in oak casks. Compared with Malteco Seco Puro, the Viejo Dorado gains additional depth and aromatic complexity from its time in wood. The designation “Superiore” further reflects its refined character and premium positioning. In the glass, Malteco Viejo Dorado displays a warm golden colour. The nose is pleasantly balanced, revealing subtle dryness alongside gentle sweet and fruity nuances. On the palate, its characteristic dry style combines with a delicate sweetness of vanilla. Fruity accents add freshness and liveliness, while subtle spice notes provide a pleasant edge. The overall profile remains harmonious and approachable without becoming overly sweet or heavy. The finish is balanced and smooth, with lingering notes of vanilla, fruit and gently spicy oak. This combination makes Malteco Viejo Dorado a versatile rum for a variety of occasions. It is particularly enjoyable neat, either at room temperature or over ice, but also works beautifully as an aromatic base for cocktails. A versatile premium rum for those who appreciate a combination of dry rum character, delicate sweetness, fruit and spice.

Regular price: €16.95*
Malteco Rum 10 Years, 0,7 L, 40%
Malteco Rum 10 Years, 0,7 L, 40%

Malteco Rum 10 years 0.7L 40% Malteco Rum matures for at least 10 years in oak barrels, comes from Panama and is produced there by the company Licorera Quezalteca. In the color of dark amber, Malteco Rum 10 years is pleasantly soft on the palate with intense aromas of caramel, chocolate and vanilla.

Content: 0.7 Liter (€30.71 / 1 Liter)*

Regular price: €21.50*
Tip
Malteco Rum 15 Jahre 0,7L 40%
Malteco Rum 15 Years, 0,7 L, 40%

Malteco Rum 15 Years 0.7L 40% This Malteco rum matures for at least 15 years in oak barrels and comes from Panama. Dark amber in color, Malteco Rum 15 Years is pleasantly soft on the palate with intense aromas of caramel, chocolate and vanilla.

Content: 0.7 Liter (€44.21 / 1 Liter)*

Regular price: €30.95*