Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Don Papa Sherry Cask Limited Edition 0,7L 45%

Product information "Don Papa Sherry Cask Limited Edition 0,7L 45%"

Don Papa Sherry Cask Limited Edition 0.7L 45%

National hero

The fact that people with no political background can also achieve great things was shown by the national hero Don Papa in the Philippines. Once a simple foreman on a sugar cane plantation, the name Don Papa/Papa Iso today stands for the hero of the Philippine revolution. In memory of this brave and successful man, there is now the well-known brand of Don Papa Rum, which comes from the Philippine island of Negros.
Today it is loved around the world for its high quality and exceptional taste, and not just by rum connoisseurs.

Sherry Cask limited Edition

The basic distillate for this blended rum is the same, but after distillation and an initial maturation of 4 years in oak barrels, it is transferred to four different sherry barrels (Pedro Ximenez, Cream, Palo Cortado and Fino). The Don Papa rum is stored there for a further 18 months, until they are reunited and finally bottled.
During this time and through the selection of the different types of barrels, the rum was able to develop a very fruity, sweet bouquet. Nutty aromas combine with the fruity notes of the sherry, vanilla, plums and figs remain in the background and lead into a complex, long-lasting finish.

Alcohol content: 45,0% Vol.
Country: Philippines
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Sierra Madre GmbH Rohrstrasse 15 58093 Hagen Deutschland
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Tip
Dos Maderas Rum PX 5 + 5, 0,7 Liter, 40%

Average rating of 4 out of 5 stars

Dos Maderas Rum PX 5 + 5, 0,7 Liter, 40%

Dos Maderas Rum PX 5 + 5 years 0.7L 40% The history and production of Dos Maderas Rum PX 5 + 5 The Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is no ordinary rum. The story of the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 begins in the Caribbean. There, the individual rums for the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 are distilled from the best sugar cane in Guyana and Barbados. Guyana and Barbados represent a centuries-old rum tradition. While Guyana is known for very powerful, intense rums, the rums from Barbados are characterized by their fine, aromatic nuances. After the individual rums for the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 have been blended by master hands, they mature for at least five years in the tropical temperatures of the Caribbean. Barrels made of American white oak are used for storage; they are particularly popular because of their mild aroma. After this initial storage period, the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is imported by Williams & Humbert to Jerez in Andalusia, Spain. Here the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is matured for a further three years in barrels that once contained the best sherry. The Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is finished for two years in former Pedro Ximinez (PX) sherry barrels, the high-quality contents of which remained in the barrel for over 20 years. This unusual and very exclusive maturation process gives the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 its unusual and very fine aroma! The taste of the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 The unusual storage of the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is naturally also reflected in the taste. The Dos Maderas Rum PX 5 + 5 has intense dried fruit aromas on the nose, such as peach, dates and figs. On the palate, the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 has subtle notes of vanilla, nuts, orange peel and a distinct sweetness. The aftertaste of the Dos Maderas Rum PX 5 + 5 is very fine, elegant and immensely long. A great rum!

Content: 0.7 Liter (€53.57 / 1 Liter)*

Regular price: €37.50*
Pichincha Rum 15 Years Old Palo Cortado 0,7L 40%
Pichincha Rum 15 Years Palo Cortado, 0,7 L, 40%

Pichincha Rum 15 Years Palo Cortado, 0.7 L, 40%

Content: 0.7 Liter (€142.79 / 1 Liter)*

Regular price: €99.95*
English Harbour Rum Sherry Cask Finish 0,7L 46%
English Harbour Rum Sherry Cask Finish 0,7L 46%

English Harbour Rum Sherry Cask Finish 0.7L 46% Rum from Antigua The history of rum production on Antigua begins very early. The first rum-like distillate was probably produced on the Caribbean island shortly after the first sugar cane was grown around 1650. Sugar cane production grew dramatically and in 1764 6,000 hectares of land were planted with sugar cane, which was processed in 78 factories. By 1939, however, this number had fallen to two and the end of rum production was in sight. To counteract the downward trend, a group of shop owners in Antigua came together in 1932, bought their own plantation and built a distillery. The Antigua Distillery initially produced in pot stills and had a matured and a white rum in its range, which were made from muscovado molasses. In the 1950s, however, these were replaced by a copper column system and the former name of the rum - Caballero - was changed to Cavalier. In addition to the Cavalier Rum, the Antigua Distillery also produces English Harbour Rum, which is intended for export. English Harbour Sherry Cask Finish The English Harbour Sherry Cask Finish Rum was stored for five years in ex-bourbon barrels made of American white oak and was then transferred to Oloroso sherry barrels from Spain, in which it spent a further three to six months. The production batches are relatively small and the English Harbour Sherry Cask Finish Rum is not chill-filtered and is bottled without artificial flavors and colorings. The nose reveals fine notes of cinnamon, pepper and cloves as well as traces of wood. On the palate, these notes are complemented by a fine orange fruit note, nuts and caramel. The aftertaste is peppery and relatively long. The strong finish is characterized by roasted aromas. The English Harbour Sherry Cask Finish Rum is the ideal accompaniment to fruity desserts or a light cigar. We also recommend enjoying it neat and using it, if at all, only in extremely high-quality cocktails. It is a small batch rum with numbered bottles and a limited edition.

Content: 0.7 Liter (€57.07 / 1 Liter)*

Regular price: €39.95*
Don Papa Rum 10 Jahre 0,7L 40%
Don Papa Rum 10 Jahre 0,7L 40%

Don Papa Rum 10 Years 0.7L 40% Philippine Rum The Bleading Heart Rum Company, which is responsible for Don Papa Rum, chose the island of Negros in the Philippines for growing sugar cane. The ideal climate and tradition in growing the plant have characterized this island for many centuries. The rum gets its name from one of the few known heroes of the Philippine Revolution, 'Papa Isio or Don Papa'. It stands for the fact that you should never give up hope and that even as a simple man (that's what he was, a simple worker on the sugar cane plantation) you can achieve a lot. Don Papa Rum 10 Years Don Papa Rum has been known for some time now and is enjoying ever increasing popularity. After the Don Papa Rum or the Don Papa Sherry Edition comes the 'Don Papa 10 Years'. This is a limited small batch rum that was stored in re-charred barrels. This not only gave it a deep brown color over 10 years, but also a unique aroma. Full-bodied and with a soft, long-lasting finish, it is mainly vanilla and oak aromas that characterize the taste.

Content: 0.7 Liter (€357.00 / 1 Liter)*

Regular price: €249.90*
Discount
Don Papa Baroko 0,7L 40%
Don Papa Baroko 0,7L 40%

Don Papa Baroko 0.7L 40% – Exotic Spirit from the Philippines Don Papa Baroko 0.7L 40% takes you on a journey into the fascinating world of Sugarlandia in the Philippines. Inspired by the lush tropical landscapes surrounding the foothills of Mount Kanlaon, this expressive spirit combines exotic aromas with a smooth and sweet flavour profile. Don Papa Baroko reflects the vibrant culture, mysterious legends and natural richness of its homeland. Made from “Black Gold” Molasses Don Papa Baroko is made using molasses sourced from the sugarcane-growing region of Sugarlandia in the Philippines. Known as “Black Gold”, this molasses provides the spirit with its full-bodied character and forms the foundation for a harmonious balance of sweet, fruity and warm flavours. Its tropical origin is reflected in both the aroma and the distinctive overall character. Vanilla and Candied Tropical Fruit Aromas The nose reveals enticing notes of ripe vanilla pods and candied tropical fruits. On the palate, Don Papa Baroko is smooth, sweet and approachable. Fruity flavours are complemented by gentle sweetness before leading into a long and powerful finish. A touch of roasted oak adds warmth and depth, creating a distinctive finale. Versatile Enjoyment from Sugarlandia Don Papa Baroko can be enjoyed neat at room temperature or served over ice. It also works beautifully as an aromatic ingredient in creative cocktails and long drinks. Whether savoured on its own or used to create a tropical-inspired serve, this Filipino spirit brings the vibrant character of Sugarlandia to your glass. With its combination of vanilla, candied tropical fruits, honey and roasted oak, Don Papa Baroko 0.7L 40% is an expressive choice for anyone looking to discover sweet, fruity and exotic spirits from the Philippines.

Content: 0.7 Liter (€49.93 / 1 Liter)*

Sale price: €34.95* Regular price: €39.95* (12.52% saved)
Don Papa Masskara Rum 0,7L 40%
Don Papa Masskara 0,7L 40%

Don Papa Masskara 0.7L 40% Don Papa the national hero 'Don Papa', a simple foreman of a sugar cane plantation, known as the hero of the Philippine revolution, is the namesake of this extraordinary rum. The rum comes from the Philippine island of Negros. The raw material for every rum grows particularly well on volcanic soil here, because the volcanic soil is rich in minerals. Masskara This limited version is characterized above all by its sweet aroma and is dedicated to the MassKara festival, a colorful festival that takes place on the island every October. 'Mass' stands for many, 'cara' for face. Honey in particular is one of the dominant notes, with the rum revealing 'many faces'. Masskara Rum is a rum that is known as 'flavored' among the rum varieties. For this purpose, honey, the citrus fruit Calamansi and Siling Lubayo (a small chilli pepper) were added to the rum. This creates a rum with a very typical Filipino character.

Content: 0.7 Liter (€49.29 / 1 Liter)*

Regular price: €34.50*
Don Papa Single Island Rum 0,7L 40%
Don Papa Single Island Rum 0,7L 40%

Don Papa Single Island Rum 0.7L 40% – Seven-Year-Aged Rum from the Philippines Don Papa Single Island Rum 0.7L 40% comes from the Philippine island of Negros, a region with a long-standing rum-making tradition. At the foot of the impressive Mount Kanlaon volcano, this distinctive rum is aged for seven years in former bourbon and Rioja wine casks made from American oak. The combination of these two cask types gives the rum remarkable depth, complexity and a distinctive character. Seven Years of Cask Maturation on Negros The extended maturation in the unique climate of the Philippines plays an important role in shaping the character of Don Papa Single Island Rum. During its seven-year ageing period, the rum rests in both former bourbon casks and Rioja wine casks made from American oak. The bourbon casks contribute delicate vanilla and oak notes, while the Rioja casks add fruitiness and further aromatic depth. Together, they create a harmonious combination of different cask influences. Dark Amber Colour and Fruity Aromas Don Papa Single Island Rum immediately impresses in the glass with its deep amber colour. On the nose, it is pleasantly fruity and aromatic. Notes of ripe fruit meet gentle sweetness and delicate vanilla aromas. The extended maturation creates a layered bouquet in which fruity and woody nuances come together harmoniously. Ripe Fruit, Vanilla and Exotic Flavours On the palate, Don Papa Single Island Rum is soft, full-bodied and beautifully balanced. Rich flavours of ripe fruit and creamy vanilla combine with exotic notes of mango and citrus fruit. The Rioja wine cask maturation contributes elegant fruitiness and additional depth, while delicate oak and a touch of toasted wood provide a harmonious finishing layer. Long and Balanced Finish The finish is pleasantly long, combining fresh fruitiness with subtle citrus nuances. A delicate impression of lemon peel meets dry oak notes, creating a balanced and elegant conclusion. The rum remains smooth and aromatic while retaining the distinctive influence of its cask maturation. Enjoy Neat, Over Ice or in Cocktails Don Papa Single Island Rum can be enjoyed in several different ways. Served neat at room temperature, its complex layers can be explored particularly well. It is also well suited to serving over ice. In addition, this Philippine rum makes an excellent ingredient for distinctive rum cocktails, where its fruity, vanilla and oak notes can add depth and complexity. Don Papa Single Island Rum 0.7L 40% combines seven years of cask maturation with tropical fruit character and the distinctive influence of bourbon and Rioja wine casks. With flavours of ripe fruit, mango, citrus, creamy vanilla and delicate oak, it offers a multifaceted style that reflects the long-standing rum tradition of Negros in the Philippines.

Content: 0.7 Liter (€53.57 / 1 Liter)*

Regular price: €37.50*
Don Papa Gayuma 0,7L 40%
Don Papa Gayuma Rum 0,7L 40%

Don Papa Gayuma Rum 0.7L 40% – Intense Philippine Rum with Rioja and Islay Cask Finishes An expressive rum from the Philippines Don Papa Gayuma Rum 0.7L 40% is distilled by the Bleeding Heart Company in the Philippines and combines tropical maturation with a carefully layered series of cask finishes. Its complex character develops through initial oak maturation, an extended finish in former Rioja wine casks and a final period in roasted oak casks that previously held Islay whisky. Three years of maturation near Mount Kanlaon After distillation, Don Papa Gayuma spends three years in oak casks stored near the Kanlaon volcano. The warm and humid tropical climate encourages particularly fast and intensive maturation. The interaction between the rum and the oak develops rich notes of wood, vanilla and ripe fruit while contributing to the rum's distinctive depth. A Rioja wine cask finish Following its initial maturation, the rum receives an additional six-month finish in toasted former Rioja wine casks. The red wine casks contribute further fruity and spicy nuances and add another layer of complexity. This carefully selected finishing stage plays an important role in shaping the distinctive character of Don Papa Gayuma. Islay whisky casks for a smoky dimension The final stage consists of a further three months in roasted oak casks that previously held Islay whisky. This finishing period introduces a pronounced smoky character to the rum. The influence of the former whisky casks combines with the rum's natural sweetness and fruit notes, creating an unusual interplay of oak, smoke and ripe fruit. Wood, smoke, vanilla and ripe fruit on the nose The nose is intense and layered, with prominent notes of wood and smoke accompanied by vanilla, ripe fruit and chocolate. The different cask influences are clearly reflected in the aromatic profile, bringing together spicy, fruity and roasted nuances in a distinctive combination. Herbs, mint, orange and dark chocolate on the palate On the palate, the complex character continues to develop. Herbal notes, menthol and mint add a fresh dimension, while orange contributes bright citrus fruit. Cinnamon brings warmth and spice, complemented by the rich bitterness of dark chocolate. Together, these flavours create an intensely aromatic rum with multiple layers. A long-lasting finish The finish is long and persistent, allowing the distinctive cask influences to linger. Smoky and woody notes combine with spicy, fruity and chocolate nuances, creating an expressive conclusion to the tasting experience. A distinctive rum for cask-finish enthusiasts Don Papa Gayuma Rum combines tropical maturation near Mount Kanlaon with a Rioja wine cask finish and a final maturation in former Islay whisky casks. Wood, smoke, vanilla, ripe fruit, herbs, mint, orange, cinnamon and dark chocolate create a complex Philippine rum for enthusiasts who appreciate distinctive cask combinations and intense flavours.

Content: 0.7 Liter (€142.79 / 1 Liter)*

Regular price: €99.95*
Don Papa Rye Aged Rum 0,7L 45%
Don Papa Rye Aged Rum 0,7L 45%

Don Papa Rye Aged Rum 0.7L 45% Don Papa Rye Cask Rum is another limited edition from the renowned Bleeding Heart Rum Company based in the Philippines. This special rum matures for four years on the island of Negros in American rye whiskey barrels, giving it a versatile, fruity and spicy aroma. The nose is greeted by subtle notes of pepper, salted caramel and a hint of cedar wood. The first sip reveals a combination of sweet nuances of dark chocolate and a hint of honey on the palate. The finish of the Don Papa Rye Cask 0.7L 45% is long, soft and characterized by a pleasant sweetness, which makes this drink a special moment of enjoyment.

Content: 0.7 Liter (€128.50 / 1 Liter)*

Regular price: €89.95*