Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Canonita de Mallorca Aperitivo 0,75L 18%

Product information "Canonita de Mallorca Aperitivo 0,75L 18%"

Canonita Aperitivo de Mallorca 0,75L 18%

Canonita de Mallorca Aperitivo (0.75L, 18% ABV) brings the Mediterranean zest for life found on Mallorca straight to your glass. Crafted from rare organic Canoneta oranges from the famous Sóller Valley, this premium orange aperitif blends sun-ripened oranges, aromatic herbs, and fine white wine to create a uniquely fresh taste experience.

It hails from the idyllic Sóller Valley in northwestern Mallorca—a unique valley nestled between the Mediterranean coast and the impressive Tramuntana Mountains. Thanks to a special microclimate, exceptional citrus fruits have been cultivated here for over 1,000 years. The rare Canoneta orange—known as the "Queen of Oranges"—grows exclusively in this region, lending Canonita its distinctive character.
The hand-picked oranges undergo a gentle processing and distillation method at Mallorca’s oldest distillery. The intense orange flavors are then harmoniously refined with select white wine and a secret blend of Mallorcan herbs. The result is a fresh, fruity aperitif boasting Mediterranean elegance and a pleasantly balanced bittersweet profile.

On the nose, it delights with intense aromas of sun-ripened oranges, delicate citrus zest, and subtle herbal notes. On the palate, Canonita impresses with natural fruitiness, lively freshness, and a harmonious balance of sweet orange, fine herbs, and a hint of bitterness. Its pleasantly light and refreshing finish leaves you wanting another sip.

Whether served neat over ice, as a classic Spritz with Prosecco, or mixed with tonic water, Canonita de Mallorca is the ideal aperitif for warm summer days, sociable evenings, and moments of Mediterranean indulgence. This Mallorcan aperitif also shines as a base for creative cocktails, thanks to its natural fruitiness and authentic island character.

Alcohol content: 18% Vol.
Country: Spain
Filling quantity: 0,75 Liter
Region: Mallorca
Responsible food business operator: Antonio Nadal S.A., Conradors 28-30, 07141 Marratxí, Spanien
Type: Aperitif

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Coruba 7 Year Rum 0,7L 43%
Coruba 7 Year Rum 0,7L 43%

Coruba Rum 7 Year 0,7L 43%Coruba 7 Year Old Rum embodies the expressive Jamaican rum tradition and a harmonious blend of strength, maturity, and subtle spice. Produced in Jamaica and slowly distilled using the traditional pot still method, this rum is given the time to develop its distinctive style and complex aromas. It then matures for seven years, allowing its initial strength to combine with smooth, rounded, and pleasantly balanced nuances. From the very first whiff, Coruba 7 Year Old Rum reveals its multifaceted character. Sweet vanilla meets warm spice aromas, accompanied by delicate hints of roasted almonds. Subtle fruity notes emerge, lending the bouquet a pleasant freshness and elegantly balancing the robust character of this Jamaican rum. On the palate, Coruba 7 Year Old presents itself initially as powerful and vibrant, before unfolding its pleasantly smooth and full-bodied structure. Aromas of walnut and almond mingle with delicate tobacco notes, creamy caramel, and a subtle wood spice from the long aging process. A hint of citrus adds a fresh touch and further enhances the flavor. The combination of traditional pot still distillation and seven years of aging makes this Jamaican rum a distinctive representative of its origin. Despite its aromatic depth, it remains pleasantly approachable and balanced. The various sweet, spicy, nutty, and woody facets unfold with each sip, making Coruba 7 Year Old a multifaceted and enjoyable experience. This rum best unfolds its complex aromas neat at room temperature or on the rocks. It is also excellent for high-quality rum cocktails when a robust and characterful rum base is desired.

Content: 0.7 Liter (€39.93 / 1 Liter)*

Regular price: €27.95*
The Deacon Blended Scotch Whisky 0,7L 40%
The Deacon Blended Scotch Whisky 0,7L 40%

The Deacon Blended Scotch Whisky 0.7L 40% – A Smoky Scotch with Speyside and Islay Character An expressive blended Scotch from Scotland The Deacon Blended Scotch Whisky 0.7L 40% brings together distinctive elements of Scottish whisky tradition in a characterful blend. Smoky Speyside single malts meet richly peated Islay malt whiskies, creating a complex Scotch with depth, spice and an intense yet balanced smoky character. The contrasting character of Speyside and Islay The distinctive personality of The Deacon comes from the combination of two renowned Scottish whisky regions. The Islay malts contribute characteristic peaty and maritime smoke, while the smoky mainland malts from Speyside add a warmer style of smoke reminiscent of a crackling campfire. Together, these contrasting profiles create a rich and harmonious blended Scotch. Traditional distillation in copper stills The whiskies used in the blend are distilled in traditional copper pot stills. This classic production method provides the foundation for a whisky with depth and aromatic complexity. The Deacon combines traditional Scottish craftsmanship with a distinctive contemporary blending style. Charred orange, malt biscuits and smoke on the nose The nose immediately reveals the expressive character of this blended Scotch whisky. Aromas of charred orange, sweet malt biscuits and smoky wood create a warm and inviting aromatic profile. As the whisky opens, juicy orange notes become more prominent, adding a bright fruity element to the smoky foundation. Fruity sweetness meets spicy peat On the palate, The Deacon is rich and layered. Fruity sweetness is accompanied by subtle spices and distinctive peaty notes. The smoke is clearly present but remains well integrated with the other flavours. Orange, malt, spice and peat combine to create a balanced and memorable tasting experience. A long, smooth and smoky finish The finish is long, smooth, sweet and smoky. Spicy peat remains gently on the palate, while fruity orange notes provide balance and a pleasing final impression. The Deacon demonstrates how contrasting Scotch whisky styles can come together in a distinctive and characterful blend. For lovers of distinctive smoky Scotch whisky With its intense smoke, spicy peat and fruity sweetness, The Deacon Blended Scotch Whisky is a compelling choice for whisky enthusiasts who enjoy bold and layered flavours. It can be enjoyed neat or as part of a relaxed whisky-drinking occasion where a distinctive Scotch takes centre stage.

Content: 0.7 Liter (€52.79 / 1 Liter)*

Regular price: €36.95*
Auchentoshan  American Oak Reserve Single Malt Scotch Whisky 1L 40%
Auchentoshan American Oak Reserve Single Malt Scotch Whisky 1L 40%

Auchentoshan American Oak Reserve Single Malt Whisky 1L 40%Auchentoshan American Oak Reserve Single Malt Scotch Whisky showcases the elegant character of a classic Lowland single malt in an especially smooth and beautifully balanced style. It is matured exclusively in 100% first-fill bourbon casks from American distilleries, giving the whisky an intense yet harmonious flavour profile. On the nose, a vibrant combination of lime, coconut cream, mandarin and vanilla creates a fresh and inviting impression. Delicate oak spices and a touch of cane sugar syrup add further depth, while subtle mint notes bring a refreshing character reminiscent of a classic mojito. On the palate, the whisky is rich, creamy and pleasantly sweet. Toffee, maple syrup, barley sugar and vanilla cream are complemented by warming spices such as cinnamon and a touch of nutmeg. Fresh fruit notes of lychee and gooseberry meet caramelised orange peel, creating an appealing balance between sweetness, fruitiness and spice. The finish is creamy, smooth and lingering, with flavours of cinnamon apple, roasted chestnuts, coconut and vanilla remaining beautifully present. The first-fill bourbon casks contribute rich vanilla and toffee notes as well as delicate oak spice. An approachable yet complex Lowland Single Malt Scotch Whisky, ideal for enthusiasts who appreciate smooth, creamy whiskies with sweet fruit, vanilla and distinctive bourbon-cask character.

Regular price: €42.50*
A.E. Dor Cognac Ulmina 0,5L 40%
A.E. Dor Cognac Ulmina 0,5L 40%

A.E. Dor Ulmina Cognac 0,5L 40%A.E. Dor Cognac Ulmina represents the long-standing tradition of one of France’s renowned Cognac houses, whose history dates back to 1858. A.E. Dor has long been recognized for its carefully preserved stocks of mature eaux-de-vie. Founder Amédée-Edouard Dor devoted himself from an early stage to selecting and aging exceptional Cognacs, laying the foundation for the house’s remarkable heritage. A particularly important part of this history is the legendary “Paradise” cellar, where precious historic Cognac stocks are preserved in sealed glass demijohns. These rare reserves reflect decades of expertise and the distinctive philosophy of A.E. Dor. Ulmina Cognac embodies this classic French craftsmanship and is an appealing choice for enthusiasts looking to discover a Cognac with character, heritage and a strong connection to traditional French distilling culture. Its 0.5-liter format also makes it an elegant choice for gifting or enjoying on special occasions. Served neat at room temperature, the Cognac can be appreciated slowly, allowing its character and aromas to develop in the glass. It offers an opportunity to experience the combination of French tradition, careful maturation and the refined Cognac culture associated with A.E. Dor.

Content: 0.5 Liter (€47.00 / 1 Liter)*

Regular price: €23.50*
A.E. Dor Cognac Grande Champagne Albane Edition 0,7L 40% Set mit 2 Gläser
A.E. Dor Cognac Grande Champagne Albane Edition 0,7L 40% Set mit 2 Gläser

A.E. Dor Cognac Grande Champagne Albane Edition 0,7L 40% + 2 GläserThe A.E. Dor Cognac Grande Champagne Albane Edition combines the rich heritage of one of the oldest Cognac houses with an elegant and approachable style. Since 1858, A.E. Dor has been known for carefully selected eaux-de-vie and a remarkable passion for mature Cognacs. Founder Amédée-Edouard Dor recognized the exceptional quality of Grande Champagne at an early stage and laid the foundation for the house’s impressive Cognac reserves. A special role is played by the legendary “Paradise” cellar, where historic Cognac stocks are preserved in carefully sealed glass demijohns. These precious reserves remain an important part of A.E. Dor’s distinctive Cognac heritage. The Albane Edition originates from the prestigious Grande Champagne cru, located in the heart of the Cognac region. Its name was chosen at the request of a long-standing winegrower partner as a personal tribute to his grandmother. This gives the Cognac an additional emotional connection to its origins and craftsmanship. In the glass, Albane displays an intense, luminous amber color. The nose reveals pleasant and inviting fruit aromas, giving the Cognac an elegant and approachable character. On the palate, it is smooth, rounded, harmonious and generous. Its gentle aromatic profile makes it particularly easy to enjoy, while the long finish reflects the refined character associated with well-matured Cognacs. The set with two glasses makes the Albane Edition an elegant gift for Cognac enthusiasts and a wonderful choice for special tasting occasions. Served neat at room temperature, its delicate fruit character and balanced structure can be appreciated at their best.

Content: 0.7 Liter (€85.64 / 1 Liter)*

Regular price: €59.95*
Abuelo Anejo XII Anos Three Angels Rum 0,7L 43%
Abuelo Anejo XII Anos Three Angels Rum 0,7L 43%

Ron Abuelo Anejo XII Anos Three Angels 0,7L 43%Abuelo Añejo XII Años Three Angels Rum represents the rich rum tradition of Panama and the long-standing expertise of Varela Hermanos S.A. The family company was founded in 1908 by Don José Varela Blanco, who established a sugar factory in Panama. Over the decades, this family tradition developed into one of the country’s best-known rum producers. The distinctive character of Abuelo Three Angels comes from an exceptional 12-year maturation beneath the roof of the aging warehouse. The rum initially matures in American oak casks before receiving its finishing maturation in heavily charred oak casks. This combination of cask influences creates remarkable depth, refined spice and a complex aromatic profile. On the nose, woody notes and creamy vanilla combine with delicate honey and dried fruit aromas. On the palate, the mature rum is full-bodied and harmonious, revealing layers of ripe fig, juicy plum and caramel alongside distinctive oak notes. The finish is smooth, long and beautifully balanced. Sweet fruit nuances mingle with vanilla, caramel and subtle oak spice, leaving a lingering and elegant impression. With its extended maturation and combination of American oak and heavily charred casks, Abuelo Añejo XII Años Three Angels is an expressive rum for special occasions. Served neat at room temperature, its complex layers and refined character can be appreciated particularly well.

Content: 0.7 Liter (€103.57 / 1 Liter)*

Regular price: €72.50*
Abuelo 7 years Anejo Rum 0,7L 40%
Abuelo 7 years Anejo Rum 0,7L 40%

Ron 7 years Anejo Rum 0,7L 40%Abuelo 7 Year Añejo Rum represents the long-standing rum tradition of Panama and the experience of Varela Hermanos S.A. The company’s history dates back to 1908, when Don José Varela Blanco founded a sugar factory in Panama. A few decades later, the family began distilling spirits, laying the foundation for one of Panama’s best-known rum traditions. Great attention is paid to the careful control of every production stage. The raw material is cultivated by the company and processed at optimum maturity. After fermentation, the spirit is distilled in modern column stills before being matured for at least seven years in small oak casks. The cellar master determines the ideal moment for bottling based on the character and development of the rum. In the glass, Abuelo 7 Year displays a warm honey-gold color. The nose opens with elegant floral aromas before revealing rich notes of vanilla and caramel. On the palate, it is full-bodied and harmonious, combining sweet caramel with delicate floral nuances. The finish is pleasantly medium-long, gradually revealing subtle leather and smoky notes. These barrel-influenced nuances provide additional depth while maintaining the rum’s smooth and balanced character. Abuelo 7 Year Añejo Rum is an excellent choice for anyone looking to discover a mature Panamanian rum with a classic character and a versatile aromatic profile. Served neat or over ice, its vanilla, caramel and oak-influenced notes can be appreciated particularly well.

Content: 0.7 Liter (€32.14 / 1 Liter)*

Regular price: €22.50*
12/12 Pastis de Saint Tropez Vue du Large Set 0,7L 45% inkl. Karaffe und 2 Gläser
12/12 Pastis de Saint Tropez Vue du Large Set 0,7L 45% inkl. Karaffe und 2 Gläser

12/12 Pastis de Saint Tropez Vue du Large Set 0,7L 45% inkl Karaffe + 2 glassesThe 12/12 Pastis de Saint-Tropez “Vue du Large” 0.7L at 45% ABV combines Mediterranean flavors, traditional French distilling craftsmanship and an elegant presentation. The recipe remains true to the well-known 12/12 Pastis, while this special edition comes in a sophisticated gift set including a carafe and two glasses. Produced in the historic Cristal Limiñana distillery in Marseille, the Pastis reflects a family tradition dating back to 1884. Star anise is first distilled in a column still to create the aromatic foundation. Selected ingredients, botanicals and spices are then carefully macerated to develop its distinctive Mediterranean character. Fresh figs, orange blossom and sweet almonds meet aromatic botanicals and spices including licorice and vanilla. Hand-harvested plants from the Bay of Saint-Tropez, such as myrtle and thyme, add an authentic regional touch and bring additional herbal depth to the blend. The nose opens with pronounced star anise and licorice, accompanied by candied fruit, fennel and delicate herbal notes. On the palate, the Pastis is full-bodied, spicy and beautifully balanced. Intense anise character combines with gentle sweetness and Mediterranean herbal nuances to create a rich and expressive drinking experience. Traditionally served with cold water, the Pastis reveals its aromatic complexity as the flavors open up. It can also be enjoyed over ice or served as an elegant aperitif. With its authentic French character and stylish presentation, the 12/12 Vue du Large Gift Set is an excellent choice for lovers of Mediterranean aperitif culture and a distinctive gift for special occasions.

Content: 0.7 Liter (€89.29 / 1 Liter)*

Regular price: €62.50*
12/12 Pastis de Saint Tropez Sunset at the Golfe 0,05L 45%
12/12 Pastis de Saint Tropez Sunset at the Golfe 0,05L 45%

12/12 Pastis Saint Tropez Sunset at the Golfe 0,05L 45%The 12/12 Pastis de Saint-Tropez “Sunset at the Golfe” 0.05L at 45% ABV brings the relaxed Mediterranean spirit of the French Riviera to the glass in a convenient miniature format. The small bottle is ideal for tasting, gifting or adding to a spirits collection. The 12/12 brand combines traditional Provençal aperitif culture with contemporary French design. The “Sunset at the Golfe” edition features artwork by Quentin Monge, inspired by the beautiful moments and unmistakable atmosphere of the Côte d’Azur. This authentic Pastis is produced at the historic Marseille distillery, which has been making anise-based spirits since 1884. The aromatic foundation is carefully distilled star anise, complemented by fresh figs, orange blossom and sweet almonds. Licorice, vanilla and selected Mediterranean herbs add further complexity. Myrtle and thyme harvested around the Bay of Saint-Tropez provide a particularly distinctive regional character and enhance the rich anise profile. On the nose, the Pastis reveals expressive aromas of star anise and licorice, accompanied by candied fruit, fennel, rosemary and delicate Mediterranean herbs. On the palate, it is full-bodied, spicy and beautifully balanced, combining intense anise and licorice with a pleasant interplay of sweetness and freshness. The finish is long and aromatic, with lingering herbal and subtle spicy notes. Traditionally served with cold water and ice, the Pastis opens up beautifully and delivers the relaxed atmosphere of Saint-Tropez in a convenient miniature bottle.

Content: 0.05 Liter (€88.00 / 1 Liter)*

Regular price: €4.40*
12/12 Pastis Saint Tropez Petanque Miniatur 0,05L 45%
12/12 Pastis Saint Tropez Petanque Miniatur 0,05L 45%

12/12 Pastis de Saint Tropez Petanque Miniatur 0,05L 45%The 12/12 Pastis de Saint-Tropez Pétanque Miniature 0.05L at 45% ABV brings the relaxed spirit of the French Riviera to the glass in a stylish miniature format. It offers the distinctive character of the popular 12/12 Pastis and is ideal for tasting, gifting or adding to a spirits collection. Inspired by the Mediterranean lifestyle of Saint-Tropez, this handcrafted Pastis combines traditional Provençal recipes with a contemporary and summery design. The Pétanque theme evokes relaxed gatherings under the southern French sun and one of France’s most iconic leisure traditions. Produced at the historic Marseille distillery, which has been operating since 1884, the Pastis is based on carefully distilled star anise. Fresh figs, orange blossom and sweet almonds from the Saint-Tropez region add fruity, floral and subtly sweet dimensions to the recipe. Licorice, vanilla and selected Mediterranean herbs such as myrtle and thyme complete the blend. The result is a layered aromatic profile that goes far beyond its characteristic anise foundation. On the nose, intense star anise and licorice are accompanied by candied fruit, fennel and aromatic herbs. On the palate, the Pastis is full-bodied, spicy and well balanced, combining pronounced anise with gentle sweetness and refreshing Mediterranean herbal nuances. The long finish reveals lingering licorice, herbs and delicate almond notes. Traditionally served with cold water and ice, the miniature develops its characteristic opalescent appearance and allows its complex aromatic profile to unfold beautifully.

Content: 0.05 Liter (€88.00 / 1 Liter)*

Regular price: €4.40*
12/12 Pastis Saint Tropez Pampelonne 0,7L 45%
12/12 Pastis Saint Tropez Pampelonne 0,7L 45%

12/12 Pastis de Saint Tropez Pampelonne 0,7L 45%The 12/12 Pastis de Saint-Tropez Pampelonne 0.7L at 45% ABV captures the unmistakable spirit of the French Riviera in an elegant bottle. Inspired by the legendary Pampelonne Beach near Saint-Tropez, this distinctive Pastis combines traditional Provençal aperitif culture with a refined and richly layered recipe. The aromatic foundation is built around classic ingredients such as star anise and licorice, complemented by carefully selected Mediterranean botanicals. Figs, orange blossom and delicate almond notes add further depth, creating a harmonious balance of spicy, fruity and floral flavors. On the nose, 12/12 Pampelonne opens with expressive anise aromas accompanied by floral nuances, candied fruit and subtle Mediterranean herbs. On the palate, it is smooth, balanced and pleasantly rounded. Gentle sweetness combines with fresh citrus accents and delicate almond notes, while star anise and herbs provide its unmistakable Pastis character. The finish is long, elegant and aromatic, recalling warm summer days on the Côte d’Azur. Notes of anise, herbs and delicate fruit linger pleasantly and create a refined Mediterranean impression. The Pampelonne Pastis is also a visual highlight. Its beautifully designed label featuring a summery beach scene captures the relaxed atmosphere of Saint-Tropez and makes the bottle an attractive addition to any home bar or collection. Traditionally served with cold water and ice, the Pastis gradually opens up its complex aromas and develops its characteristic opalescent appearance. A stylish French aperitif for anyone who appreciates Mediterranean flavors, Provençal tradition and the relaxed elegance of Saint-Tropez.

Content: 0.7 Liter (€35.64 / 1 Liter)*

Regular price: €24.95*
Jack Daniels American Single Malt Whiskey Oloroso Sherry Cask 1L 45%
Jack Daniels American Single Malt Whiskey Oloroso Sherry Cask 1L 45%

Jack Daniels American Single Malt Oloroso Sherry Cask 1L 45%Jack Daniel’s American Single Malt Whiskey Oloroso Sherry Cask 1L at 45% ABV presents a unique interpretation of American whiskey craftsmanship. Unlike the classic Jack Daniel’s Tennessee Whiskey, this bottling is made exclusively from 100% malted barley, thus combining the characteristics of an American single malt with the unmistakable signature of the renowned distillery. Its maturation process unfolds in two exciting phases: First, the whiskey ages for four years in new oak barrels before being finished for a further two years in ex-Oloroso sherry casks. This extended finish imparts an impressive aromatic depth and a captivating interplay of American oak and the characteristic nuances of sherry cask maturation. On the nose, Jack Daniel’s American Single Malt initially reveals itself as powerful with delicate oak notes. Behind the aromas, fruity notes of juicy raisins and red berries unfold, accompanied by cocoa and a subtle hint of honey. The Oloroso casks lend the bouquet a warm, slightly sweet, and pleasantly complex character. On the palate, the whiskey is full-bodied and harmonious. Intense chocolate notes mingle with red berries and delicate nutty aromas. Subtle sherry hints and spicy oak add further depth to the flavor. The combination of robust cask character, fruitiness, and gentle sweetness creates a balanced and multifaceted tasting experience. The finish is long, warm, and fruit-forward. Notes of dark chocolate, red berries, nuts, and fine oak linger pleasantly on the tongue, making this American single malt a particularly exciting bottling for whiskey lovers.

Regular price: €89.95*
Foxdenton Gin Liqueur Giftset 4x0,05L- 0,2L 20,75%
Foxdenton Gin Liqueur Giftset 4x0,05L- 0,2L 20,75%

Foxdenton Gin Liqueur Set 4x0,05L- 0,2L 20,75%Foxdenton Christmas Gin Liqueur Set 4 x 0.05L – Festive Miniatures from England The Foxdenton Christmas Gin Liqueur Set brings together four exceptional gin liqueurs in convenient miniature bottles, inviting you on a delightful journey of discovery through the wintery world of English liqueur specialties. The family-run Foxdenton Estate has been producing handcrafted fruit gin liqueurs since 1935, crafted in small batches using select fruits and spices. This stylish gift set contains four distinct varieties: Christmas Liqueur, Sloe Gin, Damson Gin, and Fruits of the Black Forest. Each miniature has its own unique character and offers an individual taste experience – from wintery and spicy to fruity and berry-like, all the way to intense cherry flavor. The Christmas Liqueur combines aromatic Winslow plums with classic Christmas spices. Ginger, cloves, cinnamon, and star anise give it a warm, spicy profile reminiscent of festive Christmas cookies and cozy winter evenings. The Sloe Gin is comparatively dry and elegant. Delicate juniper notes meet the natural sweetness of ripe sloe berries, creating a balanced interplay of fruit and spice. A clear, pleasantly long finish rounds off this classic English specialty. Damson Gin puts juicy plums at the heart of its flavor profile. The fruit, sourced from Herefordshire, Northamptonshire, and Kent, gives the liqueur an intense fruitiness. The aromatic profile is complemented by subtle almond notes, allspice, and characteristic juniper. Fruits of the Black Forest offers a unique interpretation of the flavors of the famous Black Forest cherry cake. Intense cherry aromas meet a full-bodied, rich character, making this miniature a particularly fruity highlight of the set. The four varieties can be enjoyed neat, slightly chilled, or on the rocks. Depending on the variety, they are also excellent accompaniments to sparkling wine, bitter lemon, or tonic. This means the set offers not only four distinct flavor experiences but also numerous possibilities for creative cocktails. With its four 0.05-liter miniatures, the Foxdenton Christmas Gin Liqueur Set is a tasteful gift idea for gin and liqueur enthusiasts. Whether as a small token of appreciation, a festive present, or a diverse tasting experience for your home bar, this set combines English craftsmanship with a wintery array of delights.

Content: 0.2 Liter (€99.75 / 1 Liter)*

Regular price: €19.95*
Drumshanbo Gunpowder Irish Gin Year of the Horse 0,7L 43%
Drumshanbo Gunpowder Irish Gin Year of the Horse 0,7L 43%

Drumshanbo Gunpowder Irish Gin Year of the Horse Edition 0,7L 43% Drumshanbo Gunpowder Irish Gin Year of the Horse – A limited edition featuring exceptional botanicals. Drumshanbo Gunpowder Irish Gin Year of the Horse is an exclusive special edition from Ireland that blends the traditional art of distillation with extraordinary botanicals from around the globe. Inspired by the Chinese zodiac sign of the Horse, this limited bottling combines the distinctive character of the award-winning Gunpowder Irish Gin with an artfully designed bottle and a particularly elegant flavor profile. This premium gin is handcrafted at The Shed Distillery in Drumshanbo, Ireland, using an elaborate slow-distillation process. This slow distillation preserves the delicate aromas of the carefully selected botanicals, resulting in an exceptionally smooth and harmonious character. It takes its name from Chinese Gunpowder tea—a high-quality green tea with a pleasant, subtly tart note—which lends the gin its distinctive freshness. This is complemented by sun-ripened grapefruit from Indonesia, aromatic limes from Cambodia, and Chinese lemons. During distillation, selected botanicals such as angelica root, orris root, caraway, cardamom, coriander, and kaffir lime are gently extracted from the rising alcohol vapors via copper baskets. Afterward, the distillate is allowed to rest, enabling the flavors to fully meld and reveal their complete complexity. On the nose, the gin is fresh and elegant, featuring intense citrus notes, delicate juniper, and the characteristic hints of Gunpowder tea. On the palate, it is exceptionally smooth and balanced. Fruity notes of grapefruit and lime merge with spicy botanicals and a subtle herbal undertone to create a multi-layered flavor experience. The long, fresh finish is accompanied by delicate citrus nuances and the elegant bitterness of the Chinese green tea. Whether enjoyed neat, as a classic Gin & Tonic, or in creative cocktails, Drumshanbo Gunpowder Irish Gin "Year of the Horse" impresses with its high-quality craftsmanship, exotic blend of botanicals, and distinctive Irish character.

Content: 0.7 Liter (€59.29 / 1 Liter)*

Regular price: €41.50*
Coruba Coco Liqueur 0,7L 20%
Coruba Coco Liqueur 0,7L 20%

Coruba Liqueur Coco 0,7L 20%Coruba Coco Liqueur (0.7L, 20% ABV) combines the distinctive character of Jamaican rum with the exotic, creamy taste of sun-ripened coconut. This special liqueur is based on a traditional pot-still distilled rum, which is then refined with fine coconut milk. This creates a harmonious blend of robust rum tradition and tropical freshness. Even on the nose, Coruba Coco Liqueur presents itself as intense and inviting. Strong aromas of fresh coconut take center stage, accompanied by a subtle hint of Jamaican rum. This aromatic interplay immediately evokes a tropical flair and makes you want to take the first sip. On the palate, the coconut liqueur is pleasantly smooth and aromatic. The intense coconut note blends with fresh citrus aromas and the characteristic warmth of the rum. The combination of creamy coconut milk, vibrant citrus fruit, and a delicate rum note ensures a balanced and uncomplicated taste experience. Coruba Coco Liqueur is excellent enjoyed neat, chilled or on the rocks. It's also incredibly versatile in tropical cocktails, long drinks, and summer mixed drinks. Its intense coconut aroma truly shines when combined with fruit juices or used as an ingredient in exotic dessert creations. With its blend of traditional Jamaican pot-still rum and exotic coconut milk, Coruba Coco Liqueur is a delightful specialty for anyone who loves fruity, creamy, and tropical flavors.

Content: 0.7 Liter (€19.43 / 1 Liter)*

Regular price: €13.60*
Clandestina Reposado Tequila 0,7L 38%
Clandestina Reposado Tequila 0,7L 38%

Clandestina Tequila Reposado 0,7L 38% Clandestina Reposado Tequila (0.7L, 38% ABV) combines traditional Mexican craftsmanship with balanced cask aging, impressing with its harmonious and elegant character. Produced in the Jalisco highlands exclusively from 100% Blue Weber agave, it is an authentic premium tequila that impressively reflects the diversity and quality of its origin. Following careful distillation, the Reposado matures for six months in selected American white oak casks. During this aging period, the tequila develops a smooth texture, blending fresh agave notes with delicate woody aromas, soft vanilla, and a subtle spiciness. The result is a balanced Reposado that delights both newcomers and discerning tequila enthusiasts alike. In the glass, Clandestina Reposado displays a brilliant golden hue with straw-colored highlights. The bouquet opens with delicate aromas of dried fruit, creamy vanilla, and maple syrup, complemented by elegant notes of cappuccino. On the palate, it is pleasantly smooth and creamy; fruity and sweet nuances harmonize with the characteristic agave and the subtle oak notes derived from the American white oak. The long, balanced finish is accompanied by fine coffee notes, soft vanilla, and an elegant oak spice. Whether enjoyed neat or over ice, Clandestina Reposado Tequila reveals its complex flavor profile to impressive effect, offering an authentic tasting experience that reflects the tradition of Mexican tequila production at the highest level.

Content: 0.7 Liter (€61.36 / 1 Liter)*

Regular price: €42.95*
Clandestina Blanco Tequila 0,7L 38%
Clandestina Blanco Tequila 0,7L 38%

Clandestina Tequila Blanco 0,7L 38%Clandestina Blanco Tequila (0.7L, 38% ABV) hails from the Mexican state of Jalisco, renowned worldwide as the home of premium tequilas. Its production relies exclusively on fully ripe Blue Weber agaves harvested from the region's highlands. The agave hearts are gently cooked in traditional brick ovens; the extracted juice is then pressed using a roller mill and undergoes natural fermentation in stainless steel tanks for 72 hours. Subsequent double distillation in stainless steel stills equipped with copper coils results in a Blanco Tequila that is exceptionally pure, elegant, and expressive. On the nose, Clandestina Blanco Tequila delights with the intense aroma of cooked agave, complemented by fresh herbs and fruity nuances. A delicate hint of caramel harmoniously rounds out the bouquet, adding further depth. On the palate, the tequila is pleasantly creamy and well-balanced. Characteristic agave notes blend with spicy herbs, delicate vanilla, and subtle hints of ripe banana to create a harmonious, multi-layered flavor experience. Its balanced structure and smooth texture make it a true pleasure to drink, whether neat or over ice. The finish is soft, clean, and pleasantly long, featuring refined notes of agave, herbs, and vanilla. Whether enjoyed as a premium sipping tequila or used as an elegant base for cocktails like the Margarita or Paloma, Clandestina Blanco Tequila impresses with its authenticity, traditional production methods, and the unadulterated taste of Mexico.

Content: 0.7 Liter (€55.00 / 1 Liter)*

Regular price: €38.50*
Beenleigh Honey Likör 0,7L 35%
Beenleigh Honey Likör 0,7L 35%

Beenleigh Honey Liquer 0,7L 35%Beenleigh Honey Liqueur (0.7L, 35% ABV) combines Australia’s rich rum-making heritage with the natural sweetness of premium honey from the famous Kangaroo Island. For this unique specialty, the Beenleigh Distillery—Australia’s oldest registered rum distillery—blends its distinctive rum with aromatic honey, creating an exceptionally smooth and harmonious liqueur. From the very first sniff, Beenleigh Honey Liqueur reveals a seductive bouquet of delicate honey and soft vanilla notes. Its natural sweetness is accompanied by a pleasant warmth, creating a particularly inviting first impression. On the palate, the liqueur is creamy, smooth, and wonderfully balanced. Bold honey flavors take center stage, complemented by subtle vanilla and a delicate hint of fine spices. The marriage of Australian rum and premium honey gives the liqueur its silky texture and a pleasantly full-bodied character that appeals to connoisseurs and lovers of sweet spirits alike. The finish is long, smooth, and pleasantly sweet, with lingering notes of honey, vanilla, and fine spices. Whether enjoyed neat, lightly chilled, over ice, or as a special ingredient in creative cocktails and desserts, Beenleigh Honey Liqueur delights with its balanced flavor and high-quality craftsmanship. An exceptional Australian specialty for anyone who appreciates honey liqueurs with a refined rum character.

Content: 0.7 Liter (€37.07 / 1 Liter)*

Regular price: €25.95*
Beenleigh XO Rare Rum 2023 Release 0,7L 46%
Beenleigh XO Rare Rum 2023 Release 0,7L 46%

Beenleigh XO Rare 2023 Release 0,7L 46%The Beenleigh XO Rare Rum (2023 Release, 46% ABV, 0.7L) is an exclusive premium bottling from Australia’s oldest registered rum distillery. Since 1884, the Beenleigh Distillery has stood for the traditional art of distillation, high-quality ingredients, and meticulous cask maturation. For the XO Rare Rum, selected distillates from the 2014, 2015, and 2016 vintages are masterfully blended. Subsequent tropical maturation in American oak and ex-bourbon casks imparts exceptional depth, harmonious balance, and impressive complexity to the rum. A rich bouquet unfolds on the nose, featuring creamy caramel, delicate butterscotch, and fresh pastries, complemented by subtle fruit notes and the elegant spice of American oak. This multi-layered aromatic profile promises an extraordinary tasting experience even before the first sip. On the palate, the Beenleigh XO Rare Rum is full-bodied, smooth, and superbly balanced. Classic notes of toffee, caramel, and butterscotch merge with creamy vanilla and fine wood spices to create a harmonious whole. The extended cask maturation ensures a silky texture, elegant sweetness, and remarkable depth that reveals new facets with every sip. The long, velvety finish delights with lingering notes of vanilla, caramel, fine oak, and subtle spices. When enjoyed neat at room temperature, the Beenleigh XO Rare Rum (2023 Release) reveals its complex aromatics to impressive effect, offering discerning connoisseurs an exceptional tasting experience. It is a premium Australian rum of great character that unites tradition, craftsmanship, and modern cask maturation at the highest level.

Content: 0.7 Liter (€138.50 / 1 Liter)*

Regular price: €96.95*
Beenleigh Tawny Barrel Rum 2023 Release 0,7L 46%
Beenleigh Tawny Barrel Rum 2023 Release 0,7L 46%

Beenleigh Tawny Barrel 2023 Release 0,7L 46%The Beenleigh Tawny Barrel Rum (2023 Release, 46% ABV, 0.7L) is an exclusive limited edition from Australia’s oldest registered rum distillery. Since 1884, the Beenleigh Distillery has been synonymous with handcrafted premium rums of exceptional character. This special bottling is based on an Australian vintage rum from 2014, which undergoes its final maturation in selected Galway Pipe casks. These casks previously held high-quality Tawny Port for many years, allowing the rum to develop fascinating depth and elegant fruit notes. On the nose, the Beenleigh Tawny Barrel Rum impresses with an expressive bouquet of nutmeg, juicy raisins, and dried pears. Subtle spicy notes from French oak add further complexity and elegance to the aromatic profile. On the palate, the rum is smooth, full-bodied, and superbly balanced. Sweet molasses blends with creamy vanilla and delicate caramel, while ripe fruit notes harmonize with gentle tannins and spicy wood nuances. This exceptional cask combination creates a multi-layered tasting experience with impressive depth and an elegant balance of sweetness, fruit, and spice. The long, complex finish delights with lingering notes of dried fruit, vanilla, fine oak, and soft spices. Whether enjoyed neat or as a special treat for festive occasions, the Beenleigh Tawny Barrel Rum (2023 Release) is an exceptional premium rum that impressively unites the art of Australian distillation with the elegance of matured Tawny Port casks.

Content: 0.7 Liter (€151.14 / 1 Liter)*

Regular price: €105.80*
Beenleigh 5 Year Double Cask Rum 0,7L 40%
Beenleigh 5 Year Double Cask Rum 0,7L 40%

Beenleigh Double Cask 5 Years Rum 0,7L 40%Beenleigh 5 Year Old Double Cask Rum (40% ABV, 0.7L) combines Australian distilling artistry with traditional cask maturation, impressing with its exceptionally harmonious character. Beenleigh Distillery in Queensland has been producing high-quality rums since 1884 and ranks among Australia's oldest active rum distilleries. For this Double Cask Rum, carefully selected aged distillates are blended using the Solera method and refined in two different types of casks. Maturation begins in historic brandy casks and concludes with a finishing period in charred American oak ex-bourbon barrels. This dual-cask aging process imparts remarkable depth, a smooth texture, and a balanced interplay of fruity, sweet, and spicy flavors to the rum. On the nose, an elegant bouquet of molasses, creamy vanilla, toasted coconut, and delicate baked goods unfolds. On the palate, the Beenleigh 5 Year Old Double Cask Rum reveals itself to be pleasantly full-bodied and complex. Notes of Demerara sugar, creamy fudge, and ripe apricots blend with honey, caramel, and subtle floral nuances. Fine spice notes and elegant oak flavors add further depth, underscoring the distinctive style of this premium Australian rum. The long, pleasantly smooth finish rounds off the tasting experience harmoniously, leaving behind delicate notes of sweet pastries, vanilla, and oak. Whether enjoyed neat, over ice, or as a premium treat for special moments, Beenleigh 5 Year Old Double Cask Rum delights with its balanced flavor profile and exceptional cask maturation.

Content: 0.7 Liter (€42.79 / 1 Liter)*

Regular price: €29.95*
Saint Benevolence Mango Spirit Drink 0,7L 42%
Saint Benevolence Mango Spirit Drink 0,7L 42%

Saint Benevolence Mango Spirit 0.7L 42% Saint Benevolence Mango is an exceptional Haitian spirit based on traditional Saint Benevolence Clairin, infused with fully ripe, aromatic mangoes. As the mango is one of Haiti’s most popular and abundant fruits, the combination of fresh sugarcane spirit and exotic fruit has been part of the local culture of enjoyment for generations. Crafted meticulously in small batches, this unique specialty marries authentic, characterful Clairin with the natural sweetness and fruitiness of sun-ripened mangoes. The result is a harmonious composition that perfectly balances the sugarcane spirit’s slightly grassy and earthy notes with the mango’s juicy, tropical character. In the glass, Saint Benevolence Mango displays a brilliant straw-yellow hue. The bouquet delights with intense aromas of ripe mango, accompanied by subtle buttery notes and a hint of tropical fruit. On the palate, it unfolds a full-bodied flavor experience featuring juicy mango, a touch of spice, and elegant oak nuances. The pleasantly dry finish is complemented by a delicate note of citrus oil, ensuring a fresh and lingering aftertaste. Whether enjoyed neat over ice, as an exotic ingredient in premium rum cocktails, or as a refreshing highball with white vermouth, Saint Benevolence Mango brings the authentic flavors of Haiti to your glass in delightful fashion. Feedback geben

Content: 0.7 Liter (€55.00 / 1 Liter)*

Regular price: €38.50*
Saint Benevolence Clairin Aged in Oak Casks Rum 0,7L 50%
Saint Benevolence Clairin Aged in Oak Casks Rum 0,7L 50%

Saint Benevolence Rum Clairin Aged in Oak Casks 0,7L 50%Saint Benevolence Clairin Aged in Oak Casks (0.7L, 50% ABV) is an exceptional premium Clairin from Haiti that combines traditional craftsmanship, organic sugarcane cultivation, and the unique flavor profile of its region of origin. Produced using centuries-old methods, this distinctive spirit embodies the authentic terroir of Saint Michel de l’Attalaye—an area renowned for its fertile soil and ideal tropical climate. Production relies exclusively on organically grown sugarcane varieties such as Cristalline, Madame Meuze, Farine France, and 24/14. The cane is grown in fields surrounding the family-run Dorcinvil Distillery, which has been producing high-quality Clairins for three generations. Cultivation is carried out entirely without herbicides, pesticides, or other chemical additives, thereby preserving the natural character of the raw materials. After careful hand-harvesting, the sugarcane is freshly pressed and fermented for five to seven days using natural wild yeasts. Additionally, a portion of the fresh sugarcane juice is reduced to syrup—following the traditional "Méthode Saint Michel"—and fermented separately. Both components are then distilled individually in small batches using a handcrafted pot still before being blended into a unique cuvée. A subsequent maturation period of 18 to 22 months in new American oak casks imparts added depth, elegance, and complexity to the Clairin. In the glass, Saint Benevolence Clairin glows with a warm, amber-gold hue. Delicate notes of honey and creamy vanilla unfold on the nose, while the palate impresses with a round, full-bodied mouthfeel and a subtle sweetness. Complex aromas of cherry cola, the fresh tannins of green apples, pink pepper, and the slightly tart pith of grapefruit create an extraordinary, multi-layered flavor experience. The long, spicy finish underscores the distinctive character of this authentic Haitian Clairin. Whether enjoyed neat—an exclusive discovery for rum enthusiasts—or used as an exceptional base for sophisticated cocktails, Saint Benevolence Clairin Aged in Oak Casks is a fascinating alternative to classic rum, captivating the palate with its origins, traditional production methods, and distinctive flavor profile.

Content: 0.7 Liter (€85.00 / 1 Liter)*

Regular price: €59.50*
Discount
Koskenkorva Original Vodka 1L 40%
Koskenkorva Original Vodka 1L 40%

Koskenkorva Vodka Original 1L 40% – Finnish Vodka with a Clean Character Koskenkorva Vodka Original 1L 40% represents authentic Finnish distilling craftsmanship, regional ingredients and an exceptionally smooth, clean character. Produced in the small Finnish village of Koskenkorva, this vodka combines traditional production methods with a modern focus on quality and responsible resource management. Its straightforward flavour profile makes it suitable for sipping as well as mixing. Finnish Barley from Local Farmers The foundation of Koskenkorva Original Vodka is carefully cultivated Finnish barley. The raw materials are supplied by around 1,500 regional farmers, with much of the barley sourced from within approximately 200 kilometres of the distillery. This close connection to local agriculture reflects the Finnish origins of the vodka. Natural Groundwater and a Smooth Profile The water used in production is sourced directly from groundwater located seven to eight metres below the surface. Due to its natural quality, it can be used without chemical or mechanical treatment. Together with Finnish barley, this water forms the basis of Koskenkorva Original Vodka’s clean, smooth and balanced character. A More Responsible Approach to Production Koskenkorva combines traditional Finnish vodka production with modern approaches to resource management. The increasing use of renewable fuels has helped significantly reduce the distillery’s fossil CO₂ emissions. This connects the vodka’s regional identity with a continued focus on more responsible production. Crystal Clear, Smooth and Versatile In the glass, Koskenkorva Original Vodka appears crystal clear. The nose is clean and subtle, with a delicate grain note. On the palate, it is particularly smooth and mild, offering a clear and balanced flavour profile. A clean, pleasantly dry finish reinforces its straightforward character. Thanks to its versatile style, Koskenkorva Vodka Original 1L 40% is suitable for a wide range of serves. It can be enjoyed chilled or as a classic shot, while also providing an excellent base for cocktails and long drinks. Whether used in a Vodka Tonic, Moscow Mule, Bloody Mary or Espresso Martini, this Finnish vodka is a flexible addition to any home bar.

Sale price: €14.95* Regular price: €15.50* (3.55% saved)