Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Bristol Caroni Reserve Rum Trinidad & Tobago 1998/2022 0,7L 51,3%

Product information "Bristol Caroni Reserve Rum Trinidad & Tobago 1998/2022 0,7L 51,3%"

Bristol Caroni Reserve Rum Trinidad & Tobago 1998/2022 0.7L 51.3%

The Bristol Caroni Reserve Rum Trinidad & Tobago 1998/2022 was distilled in pot still in 1998 and matured for 24 years in former bourbon barrels. Its nose is characterized by the typical Caroni note, with a hint of wood. On the palate it is fruity and full-bodied, with a long finish.

Age: 24 Years Old
Alcohol content: 51,3% Vol.
Country: Trinidad
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Bristol Spirits Limited PO Box 3169 BS6 9JW Bristol Großbritannien
Type: Rum
Year: 1998/2022

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Tip
Eagle Rare Single Barrel Bourbon Whiskey 10 Years 0,7L 45%

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Eagle Rare Single Barrel Bourbon Whiskey 10 Years 0,7L 45%

Eagle Rare Single Barrel Bourbon Whiskey 10 years 0.7L 45% This 10 year old single barrel bourbon whiskey is no lightweight for the newcomer who is just beginning to discover the subject of bourbon. Eagle Rare Single Barrel Bourbon Whiskey 10 years is an intense and extremely complex bourbon whiskey that reflects the entire art of American whiskey craftsmanship.A brilliant ensemble of orange peel, caramel, grain notes, almonds and fine spices make this bourbon whiskey a delicate pleasure. Golden amber in color and a long, intense aftertaste characterize this bourbon.

Content: 0.7 Liter (€63.93 / 1 Liter)*

Regular price: €44.75*
Bristol Rum Caroni Trinidad and Tobago 1997/2019 0,7L 56,4%
Bristol Rum Caroni Trinidad and Tobago 1997/2019 0,7L 56,4%

Bristol Rum Caroni Trinidad and Tobago 1997/2019 0.7L 56.4% Trinidad Rum 1997/2019 A rum was distilled in column stills at the Caroni distillery on Trinidad and Tobago, which ultimately matured for 22 years on the island before being bottled at 56.4% vol. after another year in the warehouses of Bristol in Great Britain. The high alcohol content should not scare you, because on the palate the Trinidad & Tobago 1997/2019 is surprisingly soft and full-bodied. The complex aroma offers notes of dried fruit, spices and oak spices, but also sweet notes reminiscent of dark chocolate or toffee.

Content: 0.7 Liter (€571.36 / 1 Liter)*

Regular price: €399.95*
Russels Reserve 10 Jahre Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 45%
Russels Reserve 10 Yo Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 45%

Russels Reserve 10 Years Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0.7L 45% Legendary bourbon makers Jimmy and Eddie Russell use their extensive knowledge to craft this 10 year old classic. Aged in No. 4 alligator char barrels and bottled at 90 proof, this small batch bourbon has spicy vanilla flavors and a smooth finish. Aroma: Orange peel and citrus with notes of butterscotch, maple, oak and vanilla. Taste: Rich, spicy caramel and vanilla flavors Finish: Soft and sweet, with toffee and spice notes that linger with a mild and pleasant warming

Content: 0.7 Liter (€105.00 / 1 Liter)*

Regular price: €73.50*
Bristol Jamaica Reserve Rum Trelawney County 2009/2021 0,7L 47,5%
Bristol Jamaica Reserve Rum Trelawney County 2009/2021 0,7L 47,5%

Bristol Jamaica Reserve Rum of Trelawney County 2009/2021 0.7L 47.5% Jamaica Trelawny County 12 years The new bottling from the independent bottler Bristol is a Jamaican rum from Trelawny County, the region in the northwest of the island. It was distilled in 2009, then matured for 12 years in American oak barrels and was bottled in 2021 with an alcohol content of 47.5% vol. The aroma is full of delicate fruit notes. When tasting, a high ester content is also noticeable, which is still pleasant on the palate. This 12-year-old rum is best enjoyed on ice.

Content: 0.7 Liter (€242.14 / 1 Liter)*

Regular price: €169.50*
Bristol Classic Trinidad 8 Jahre Rum 2021 0,7L 43%
Bristol Classic Trinidad 8 Jahre Rum 2021 0,7L 43%

Bristol Classic Trinidad 8 Year Old Rum 2021 0.7L 43% - Caribbean Maturation and Independent English Bottling The Bristol Classic Trinidad 8 Year Old Rum 2021 0.7L 43% combines Caribbean rum tradition with the careful selection and bottling expertise of Bristol Spirits Ltd. in England. As an independent bottling, this Trinidad rum is aimed at enthusiasts who appreciate carefully selected Caribbean spirits with a balanced and approachable character. The Bristol Classic Rum range is known for its carefully selected casks from different rum-producing regions. The focus lies on the character of each origin, together with quality-focused maturation and bottling. This expression comes from Trinidad and was distilled in 2013 at Trinidad Distillers Ltd. using a column still. The rum was then matured for eight years in American refill oak casks under the tropical conditions of the Caribbean. The warm climate influences the maturation process and contributes a distinctive Caribbean character. After completing its tropical ageing period, the rum was transported to England, where Bristol Spirits gently chill-filtered and bottled it in 2021 at 43% ABV. Balanced Character and Easy Enjoyment The Bristol Classic Trinidad 8 Year Old displays a clear and attractive medium-gold colour. Its light and elegant appearance complements its approachable overall style. On the palate, the rum is balanced, rounded and uncomplicated. It offers a pleasant smoothness and harmonious character that appeals to both experienced rum enthusiasts and those discovering aged rum for the first time. Rather than focusing on extreme intensity, it delivers a balanced and versatile drinking experience. This approachable style makes the Bristol Classic Trinidad 8 Year Old an appealing choice for anyone looking to explore Caribbean rum. Its eight years of maturation, column-still distillation and subsequent bottling by Bristol Spirits provide a distinctive origin and a clearly defined maturation journey. Versatile for Any Home Bar The Bristol Classic Trinidad 8 Year Old Rum 2021 can be enjoyed neat, at room temperature or with a little water if desired. It is also suitable for classic rum cocktails and long drinks. Its balanced and uncomplicated character makes it a flexible choice for a wide range of occasions. With its combination of Caribbean origin, tropical cask maturation and independent English bottling, this Trinidad rum offers an inviting introduction to the world of carefully selected Bristol Classic Rums.

Content: 0.7 Liter (€66.43 / 1 Liter)*

Regular price: €46.50*
Bristol Rum Clarendon Estate Jamaica 2011/2022 0,7L 47%
Bristol Rum Clarendon Estate Jamaica 2011/2022 0,7L 47%

Bristol Rum Clarendon Estate Jamaica 2011/2022 0.7L 47% The Bristol Rum Clarendon Estate Jamaica 2011/2022 is a medium-strength pot still rum with a golden color. Fruity and woody notes dominate the nose. The palate also presents a mixture of wood and fruit that lingers on the palate for a long time. The finish is long and fruity.

Content: 0.7 Liter (€132.14 / 1 Liter)*

Regular price: €92.50*