Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Whisky 1,0L 40%

Product information "Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Whisky 1,0L 40%"

Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt Whisky 1.0L 40%

Highland Whisky

The Tomintoul distillery was founded in 1964 in the Cairngorms National Park in Scotland by W & S Strong and Hay & MacLeod. It is named after the nearby, highest town of the same name, Tomintoul.
After being sold to White & Mackay in 1973, the distillery was expanded from one to two stills. Today the distillery belongs to Angus Dundee Distillers.

Tarn

Tomintoul whisky is characterized by its special altitude and the fresh spring water used in its production. This spring water comes from very special 'collection basins'. Due to ongoing glacier movements in the mountains of the Cairngorms, new, small mountain lakes are constantly being created that serve as reservoirs for the spring water. These basins are called 'Tjorn' in Old Norse, from which the name Tarns derives. The area surrounding the Tarns also has a particular influence on the taste of the Tomintoul Tarn Peated Speyside Single Malt. Most of these reservoirs are surrounded by centuries-old peat, which naturally leaves its taste traces in the water.

The taste is full-bodied, pleasantly sweet whisky with clear peat notes. Fruity undertones accompanied by gentle vanilla round off the fantastic taste.

Alcohol content: 40% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 1,0 Liter
Region: Speyside
Responsible food business operator: Tomintoul Distillery Company Ltd, Ballindalloch, Banffshire AB37 9AQ Großbrittanien
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Tomintoul Single Malt Whisky 10 Years Old 0,7L 40%
Tomintoul Single Malt Whisky 10 Years, 0,7 L, 40%

Tomintoul Single Malt Whisky 10 years 0.7L 40% The Speyside distillery Tomintoul has been producing various single malt whiskies since 1964 and has experienced several changes of ownership in recent decades. With the bottling of a single malt whisky stored for 10 years in American oak barrels, the distillery offers a delicate amber-colored distillate that smells very soft and balanced on the nose and has notes of light sweetness and toffee.On the palate, Tomintoul Single Malt Scotch Whisky 10 years is light, restrained and very soft. The aftertaste is long and pronounced.

Content: 0.7 Liter (€51.79 / 1 Liter)*

Regular price: €36.25*
Tomintoul Single Malt Whisky Seiridh Oloroso Sherry Cask Finish 0,7L 40%
Tomintoul Single Malt Whisky Seiridh Oloroso Sherry Cask Finish 0,7L 40%

Tomintoul Single Malt Whisky Seiridh Oloroso Sherry Cask Finish 0.7L 40% Tomintoul Distillery The whisky distillery from Scotland is based in the village of the same name, 'Tomintoul', which is the highest village in the country. The brand is a merger of the two whisky traders W&S Strong & Co and Hay &HacLeod& Co and was founded in 1964. The distillery was built in 1965. There have been many changes of ownership over the years; today the distillery belongs to Whsyte&Mackay. Seiridh Oloroso Sherry Cask Finish The first maturation phase takes place in ex-bourbon barrels, the second in Oloroso Sherry Butts. These give the whisky its slightly nutty but above all very fruity-sweet taste. With only 6,000 bottles worldwide, the Seiridh is a limited edition.

Content: 0.7 Liter (€56.43 / 1 Liter)*

Regular price: €39.50*
Finlaggan Original Peaty Islay Single Malt Whisky, 0,7 L, 40%
Finlaggan Original Peaty Islay Single Malt Whisky, 0,7 L, 40%

Finlaggan Original Peaty Islay Single Malt Whisky 0.7L 40% Finlaggan Single Malt Whisky is one of the best-kept secrets of the Isle of Islay. Finlaggan Original Peaty Islay Single Malt Whisky is marketed by the Vintage Malt Company and it is speculated that this is whisky from Lagavulin being marketed under a second label. In the golden color, the palate is presented with distinctive peaty aromas paired with elegant lightness.

Content: 0.7 Liter (€37.86 / 1 Liter)*

Regular price: €26.50*