Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Tiki Lovers Coffee 0,7L 43%

Product information "Tiki Lovers Coffee 0,7L 43%"

Tiki Lovers Coffee 0,7L 43%

Tiki Lovers Coffee is a harmonious blend of select Caribbean rums and the intense aroma of roasted coffee beans. The rums—sourced from Jamaica, Barbados, Trinidad, and Guyana—are carefully matured to create a complex and full-bodied base. Enhanced by natural coffee extracts, it reveals a fascinating combination of chocolate, vanilla, and roasted nuts that perfectly underscores the rum's robust character. 

Whether enjoyed neat, on the rocks, or in cocktails, Tiki Lovers Coffee offers a truly unique taste experience. It lends a special depth to classics such as the Mulata or the Black Voodoo, and pairs just as wonderfully with cola. A versatile indulgence for lovers of fine spirits, enriching every moment with exotic sophistication.

Alcohol content: 43% Vol.
Country: Karibik
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: The Bitter Truth GmbH Wolfratshauser Str. 21e 82049 Pullach im Isartal Deutschland
Type: Spirituose

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Skinos Dark Mastiha & Coffee Likör 0,7L 35%
Skinos Dark Mastiha & Coffee Likör 0,7L 35%

Skinos Dark Mastiha & Coffee 0.7L 35%Skinos Mastiha Spirit from the Mediterranean island of Chios has enjoyed worldwide acclaim for over 3,000 years. The unique interplay of the mild island climate, mineral-rich soil, numerous hot springs, and traditional production methods gives this spirit its distinctive character and exceptional quality.Skinos Dark Mastiha & Coffee Liqueur from Greece celebrates Greek hospitality in a unique combination of mastiha and coffee. Intense aromas of roasted coffee and mastic unfold on the nose, accompanied by delicate herbal nuances. On the palate, the liqueur is full-bodied and delicious, with dominant coffee notes and a spicy touch. The slightly botanical character perfectly balances bitterness and sweetness. Enjoy it chilled, neat, or topped with soda or sparkling water for a refreshing aperitif in typical Greek style. ```

Content: 0.7 Liter (€39.00 / 1 Liter)*

Regular price: €27.30*
Kahlua Liqueur 1,0L 16%
Kahlua Liqueur 1,0L 16%

Kahlua Coffee Liqueur 1.0L 16% Kahlua Liqueur, a Mexican coffee liqueur, is made from carefully selected Mexican coffee beans. These beans make a unique journey: first they travel to Denmark and then return to be transformed into this delicious liqueur. The Kahlua Coffee Liqueur 1.0L is characterized by its dark brown color and offers a balanced aroma of roasted highland coffee, vanilla, cocoa, caramel and chocolate. It is an essential ingredient for cocktails such as Black or White Russians.

Regular price: €19.50*
Saint Aubin Classic Coffee 0,5L 40%
Saint Aubin Classic Coffee 0,5L 40%

Saint Aubin Classic Coffee 0.5L 40% Saint Aubin Classic Coffee is based on a rum made from fresh sugar cane and distilled in a copper column. After distillation, the rum is macerated with coffee to develop an intense flavor profile. Saint Aubin Coffee presents itself in a dark amber color and unfolds intense, complex aromas of coffee and rich pastries on the nose. On the palate, it is smooth, with a rich coffee note and a spicy, slightly fleeting heat that quickly dissipates. A hint of pecan rounds off the flavor experience. This spirit can be enjoyed neat, chilled on the rocks, or as a base for cocktails.

Content: 0.5 Liter (€49.90 / 1 Liter)*

Regular price: €24.95*
Chamarel Coffee Likör 0,5L 35%
Chamarel Coffee Likör 0,5 Liter 35%

Chamarel Coffee Liqueur 0.5L 35% Chamarel Coffee Liqueur 0.5L 35% from Mauritius is an exquisite rum-based liqueur that gets its fine structure and lasting character from the slow maceration with roasted coffee beans. The dark color and the wonderful coffee aromas make this liqueur a real delight. Only fresh sugar cane juice is used for the base of this blend to ensure the highest quality. Whether you want to enjoy a cocktail with a fine coffee note or prefer the liqueur neat on ice, both are possible with this special Chamarel Coffee Liqueur. A versatile and tasty drink for lovers of exquisite coffee aroma.

Content: 0.5 Liter (€47.20 / 1 Liter)*

Regular price: €23.60*
Espero Carribean Coffee & Rum Liqueur 0,7L 40%
Espero Carribean Coffee & Rum Liqueur 0,7L 40%

Espero Creole Coffee and Rum 0.7L 40% Special features of Espero Coffee & Rum A very specific process was chosen for the production of Espero Coffee & Rum. The Nicaraguan premium coffee beans from the Matagalpa area are finely ground together with the finest Bourbon vanilla pods from Madagascar and then cold brewed. This produces a fine aroma with less bitterness than hot brewing. The cold brewed coffee is then married with 7-year-old Dominican rum. The result: a delicious coffee liqueur with a natural sweetness, so that only a touch of raw sugar is needed for additional sweetness. In terms of taste, the Ron Espero Coffee & Rum impresses with a strong aroma and exudes a certain finesse and elegance. The use of the best coffee beans from Nicaragua and the best vanilla pods from the Dominican Republic pays off here, giving the coffee liqueur a particularly fine and strong aroma with a pleasant sweetness and slightly bitter notes.

Content: 0.7 Liter (€35.64 / 1 Liter)*

Regular price: €24.95*