Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Thomas H. Handy Sazerac Straight Rye Whiskey 0,7L 64,5%

Product information "Thomas H. Handy Sazerac Straight Rye Whiskey 0,7L 64,5%"

Thomas H. Handy Sazerac Barrel Proof Straight Rye Whiskey 0.7L 64.5%

The Thomas H. Handy Sazerac Straight Rye Whiskey, with its impressive 64.5% ABV, is a tribute to the famous New Orleans bartender Thomas H. Handy, who was the first to use rye whiskey in the classic Sazerac cocktail. Unfiltered and bottled directly from the barrel, it captivates with its authentic, robust character.

On the nose, fruity-sweet notes of cherry and blackcurrant unfold. On the palate, it delights with a harmonious blend of baking spices, raisins, orange peel, fruit punch, and cinnamon, which intensify in the mid-palate. The finish is warm and long-lasting, with a light, lingering anise aftertaste that provides an elegant final touch.

An intense rye whiskey that impresses with its depth and strength of character.
Alcohol content: 64,5% Vol.
Country: USA
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Diversa Spezialitäten GmbH, Hubert Underbergallee 1, 47493 Rheinberg, Deutschland
Type: Rye Whiskey

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0,7L 50%
1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0,7L 50%

1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0.7L 50% In 1897, the Bottled-in-Bond Act set new standards for the quality of American whiskey. This superbly aged 1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon follows this tradition, sourced from barrels all filled during the same distillation season. Bottled at exactly 50% ABV, it offers a robust flavor and a long finish—a tribute to the Bottled-in-Bond Act, enacted over a century ago. The 1792 Bottled in Bond Kentucky Straight Bourbon 0.7L 50% stays true to its roots, boasting the distinctive spice of bourbon, combined with notes of charred oak and fresh mint. Gentle caramel and apple aromas are harmoniously balanced with the lingering essence of coffee and black pepper.

Content: 0.7 Liter (€154.79 / 1 Liter)*

Regular price: €108.35*
1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0,7L 49,3%
1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0,7L 49,3%

1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon 0.7L 49.3% The Barton 1792 Distillery, founded in 1879, is the oldest operating distillery in Bardstown, Kentucky. Located in the heart of bourbon country, the distillery spans 196 acres and includes 29 barrel aging warehouses, 22 other buildings including an impressive distillery building, and the legendary Tom Moore Spring. For the unique 1792 Single Barrel Kentucky Straight Bourbon, the finest barrels from the best warehouses are carefully selected and tasted. Only the barrels deemed "exceptional" are bottled individually to preserve the unique character of each barrel. This 1792 Single Barrel Straight Bourbon is bottled at 49.3% ABV and offers aromas of rich butterscotch and caramel, finely balanced with hints of fruit and toffee.

Content: 0.7 Liter (€139.29 / 1 Liter)*

Regular price: €97.50*
Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Single Malt Whisky 0,7L 50%
Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Single Malt Whisky 0,7L 50%

Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Malt Whisky 0.7L 50% Islay is known as an island for producing smoky whiskies, but Bruichladdich shows that it also has a lot to offer lovers of non-smoky whiskies. Made from 100% Scottish barley and refined by drop distillation, Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Malt Whisky is created. The brand's master distiller personally selects the American oak barrels used for maturation. Bruichladdich The Classic Laddie Scottish Barley Whisky is bottled non-chill-filtered and uncolored. The result is an elegant, lively and floral whisky in the classic Bruichladdich style, with notes of salt and citrus.

Content: 0.7 Liter (€61.41 / 1 Liter)*

Regular price: €42.99*
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%
Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0,7L 43%

Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky is first matured in former bourbon barrels and then refined in rum barrels. The nose is characterized by smoke, spices and a hint of leather. As it rests in the glass, the aromas intensify and roasted fruits are added. The palate experiences a mix of smoked bacon, fresh sea breeze and exotic fruit. The finish of this Smokehead Rum Riot Cask Finish Islay Single Malt Whisky 0.7L 43% is long-lasting, characterized by sweet honey, banana and a hint of lemon.

Content: 0.7 Liter (€60.71 / 1 Liter)*

Regular price: €42.50*
Proper No. Twelve Irish Whiskey 0,7L 40%
Proper No. Twelve 4 Jahre Irish Whiskey 0,7L 40%

Proper No. Twelve 4 year old Irish Whiskey 0.7L 40% The Proper No. Twelve Irish Whiskey is triple distilled from barley, grain and water and matures for 4 years in bourbon barrels. It seduces the senses with its delicate aroma of vanilla and caramel. On the palate it unfolds a tantalizing mixture of honey, vanilla and a hint of apple and toasted wood. Its finish is short but supple, which makes it a particularly pleasant pleasure.

Content: 0.7 Liter (€32.14 / 1 Liter)*

Regular price: €22.50*