Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Russells Reserve Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 55%

Product information "Russells Reserve Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 55%"

Russells Reserve Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0.7L 55%

Russell's Reserve Single Barrel Bourbon is crafted at the birthplace of bourbon using pre-Prohibition techniques and aged in the deepest No. 4 alligator char barrels. Individually bottled at 110 proof and non-chill filtered to ensure maximum flavor, each barrel has its own personality while still capturing our signature toffee and vanilla tones. Rich oak notes meet intense spice, creating a robust flavor that is best experienced straight from the bottle.

Alcohol content: 55% Vol.
Country: USA
Filling quantity: 0,7 Liter
Region: Kentucky
Responsible food business operator: Campari Deutschland GmbH, Bajuwarenring 1, 82041 Oberhaching, Deutschland
Type: Bourbon Whiskey

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Wild Turkey Straight Bourbon Whiskey 0,7L 50,5%
Wild Turkey Straight Bourbon Whiskey 101 Proof, 0,7 L, 50,5%

Wild Turkey Straight Bourbon Whiskey 0.7L 50.5% Wild Turkey Straight Bourbon Whiskey is a full-bodied whiskey, copper and amber in color, with hints of maple, lavender, dried peaches, a little honey and walnuts. Wild Turkey Rye Whiskey dances fiery and sharp in the mouth and is very intense in taste, has an oily, heavy character and wonderfully expresses the spiciness typical of rye. The beautiful balance between spice and wood notes, paired with slightly nutty aromas, makes this rye whiskey an affordable alternative to many high-priced rye whiskey bottlings. Wild and impetuous, an outstanding whiskey!

Content: 0.7 Liter (€42.57 / 1 Liter)*

Regular price: €29.80*
Wild Turkey Longbranch Straight Bourbon Whiskey 1L 43%
Wild Turkey Longbranch Straight Bourbon Whiskey 1L 43%

Wild Turkey Longbranch 1.0L 43% Wild Turkey Distilling Company The Ripy brothers founded the Texan Ripy distillery in 1869 in Lawrenceburg Kentucky. They had their breakthrough a few years later at the Chicago World Fair in 1893, where they were allowed to represent the state of Kentucky with their whiskey. Their whiskey quickly became very well known beyond the borders of Kentucky. However, it did not receive its name 'Wild Turkey Whisky' until almost a century later. When distillery manager Thomas McCarthy was hunting with friends and toasted 'wild turkeys', the name 'Wild Turkey Bourbon' was born. Collaboration with film star In order to create a connection between the states of Texas and Hollywood, the distillery developed a special whiskey. With Hollywood star Matthew McConaughey, who has been the distillery's brand ambassador since 2016, a wonderfully smooth 8-year-old straight bourbon whiskey with a fruity, sweet character was created. The filtering certainly contributed to the special taste. Here, the whiskey was not only filtered through wooden hollows made from American soft oak, but also charcoal from the Texas sweet chestnut tree. The taste is very complex with sweet and fruity nuances and spicy, smoky, peppery notes on the finish.

Regular price: €48.50*
Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey 1L 50,5%
Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey 1L 50,5%

Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey 1L 50.5% – Full-Bodied American Bourbon Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey 1L 50.5% is a powerful and expressive bourbon whiskey from the USA. With an alcohol strength of 50.5% ABV, it delivers a full-bodied, intense and richly aromatic character. Its distinctive copper to amber colour and layered flavour profile make it a bold expression of the American bourbon style. Rich Character with Complex Aromas In the glass, Wild Turkey 101 immediately catches the eye with its warm copper and amber colour. On the nose, a complex bouquet reveals delicate hints of maple, lavender and dried peach. Subtle notes of honey and walnut add further aromatic depth and complement the whiskey’s distinctive character. Intense Flavour and Full Body On the palate, Wild Turkey 101 is powerful, full-bodied and intense. Its higher alcohol strength contributes to its expressive character, while sweet, spicy and woody nuances combine into a balanced flavour profile. Notes of maple, dried fruit, honey and walnut meet characteristic oak flavours, giving the bourbon considerable depth and intensity. A Balanced Combination of Spice and Oak One of the defining characteristics of this bourbon is the interplay between spicy and woody notes. Its pronounced spice character combines with the influence of oak maturation and is complemented by subtle nutty flavours. The result is an intense yet balanced profile that appeals to both bourbon newcomers and experienced whiskey enthusiasts. Neat, Over Ice or in Cocktails The bold character of Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey makes it highly versatile. Enjoyed neat at room temperature, its complex aromas can be experienced particularly clearly. It also works beautifully over ice. At the same time, its intensity makes it an excellent choice for classic whiskey cocktails, where its pronounced spice and oak character provide depth and structure. With its full body, 50.5% ABV and aromatic combination of maple, lavender, dried peach, honey, walnut and oak, Wild Turkey 101 Straight Bourbon Whiskey 1L 50.5% is a distinctive American bourbon. An expressive whiskey for those who appreciate bold flavours, pronounced spice and a powerful character.

Regular price: €37.50*
Russels Reserve 10 Jahre Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 45%
Russels Reserve 10 Yo Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0,7L 45%

Russels Reserve 10 Years Kentucky Straight Bourbon Whiskey 0.7L 45% Legendary bourbon makers Jimmy and Eddie Russell use their extensive knowledge to craft this 10 year old classic. Aged in No. 4 alligator char barrels and bottled at 90 proof, this small batch bourbon has spicy vanilla flavors and a smooth finish. Aroma: Orange peel and citrus with notes of butterscotch, maple, oak and vanilla. Taste: Rich, spicy caramel and vanilla flavors Finish: Soft and sweet, with toffee and spice notes that linger with a mild and pleasant warming

Content: 0.7 Liter (€105.00 / 1 Liter)*

Regular price: €73.50*
Russells Reserve 6 Jahre Kentucky Straight Rye Whiskey 0,7L 45%
Russells Reserve 6 Years Kentucky Straight Rye Whiskey 0,7L 45%

Russells Reserve 6 Years Kentucky Straight Rye Whiskey 0.7L 45% This Russells Reserve 6 Years Kentucky Straight Rye Whiskey represents the Russells' interpretation of the perfect rye whiskey in small quantities. Russell's Reserve 6 Years is older than most other rye whiskeys and is made from hand-picked barrels from the center cut of the Rickhouse and bottled with an alcohol content of 45% vol. The light amber gold already gives an idea of the delights that lie within it. With a powerful presence, it unfolds tempting aromas of caramel, cinnamon and roasted almonds on the nose, which stimulate the senses and increase the anticipation of the taste moment. A good complexity unfolds on the palate, in which the aromas of almonds, spices, pepper and allspice intertwine. The fine balance of these flavors creates an appealing and complex taste experience that makes every sip a pleasure. The finish is soft and long-lasting, with a subtle dried fruit note remaining on the tongue and gently caressing the palate. This harmonious finish rounds off the overall experience and leaves a lasting impression of elegance and enjoyment. A true masterpiece for lovers of the finest spirits.

Content: 0.7 Liter (€90.71 / 1 Liter)*

Regular price: €63.50*