Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Riviere du Mat Arrange Coco 0,7L 35%

Product information "Riviere du Mat Arrange Coco 0,7L 35%"

Riviere du Mat Arrange Coco 0.7L 35%

Distillery Rivière du Mât

According to one story, the name is made up of the French names for river, 'rivière', and mast, 'Mât'. Before 1886, a sailing ship is said to have run aground here. The mast is said to have been visible for many years afterwards.

Arrange Coco Torréfie

Not only coconut was used for this fascinating flavored rum, no, it was also roasted beforehand to create a more intense, tropical aroma. This rum is just the thing for all coconut lovers. The flattering Coco Rum pampers the palate with a soft sweetness, fine roasted aromas and a fresh coconut taste. The rum is almost too good to be used in cocktails or long drinks, as a variety of aromas are released even when consumed pure. However, it also offers a wonderful base for these mixed drinks, offering a strong coconut taste.

Alcohol content: 35% Vol.
Country: Reunion
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Haromex Development GmbH, Weihersfeld 46, 41379 Brüggen, Deutschland
Type: Rum Arrange, Spirituose

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Isautier Rhum Punch Arrangé Banane Flambé 0,5L 40%
Isautier Arrangé Banane Flambé Likör 0,5L 40%

Isautier Rhum Punch Arrangé Banana Flambée 0.5L 40%

Content: 0.5 Liter (€37.50 / 1 Liter)*

Regular price: €18.75*
Dzama Arrange Citronnelle 0,5L 25%
Dzama Arrange Citronnelle 0,5L 25%

Dzama Arrange Citronnelle 0.5L 25% Rum from Madagascar Madagascar is probably not associated with rum, but high-quality premium rum is also produced here. There are even sugar cane plantations on site. The special feature of the rum is that it is matured in French Limousin barrels, which gives the rum a unique taste. Dzamandzar can also do without artificial flavorings and to support this even more clearly, there are whole lemongrass stalks in the bottle. Fresh, lemony, exotic notes complement the fine taste of the white rum.

Content: 0.5 Liter (€63.00 / 1 Liter)*

Regular price: €31.50*
Dzama Arrange Vanille Mandarine Baie Rose 0,5L 25%
Dzama Arrange Vanille Mandarine Baie Rose 0,5L 25%

Dzama Arrange Vanilla Mandarin Baie Rose 0.5L 25% What makes this rum so special? We think the location alone speaks for itself. Who wouldn't want to long for white sandy beaches when taking a sip of fine rum? The climate there offers the best conditions for growing the sugar cane required. This creates a wonderful cycle: the plants release essential oils into the soil and thus into the groundwater, which then returns to the plants through irrigation and enhances the aromas of the plants. Various spices from the islands such as the ylang-ylang vine, special citrus varieties or even Madagascar vanilla also play an important role in the special taste. What other flavor combinations can Dzama think of for the Arrange range? How about vanilla, mandarin and rosé pepper? Admittedly, it sounds very daring when you read this for the first time. But when you taste it, this idea is quickly dispelled. First, the notes of vanilla come through clearly, quickly joined by the fresh, fruity-sweet aromas of the mandarins. Only in the finish do the spicy notes of the rosé pepper berries appear very slightly in the background. Here, too, the individual components of the aromatization can be found in the bottle.

Content: 0.5 Liter (€63.00 / 1 Liter)*

Regular price: €31.50*
Riviere du Mat Arrange Banane 0,7L 35%
Riviere du Mat Arrange Banane 0,7L 35%

Riviere du Mat Arrange Banana 0.7L 35% Rivière du Mât The island of La Reunion is located east of Madagascar in the Indian Ocean. Here, in theRivière du Mât distillery, the rum of the same name is produced. The volcanic island offers the best conditions for growing sugar cane. The volcanic soil is full of minerals that help the plants thrive. Added to this is the pure water of the rivers, which has also been influenced by volcanic rock. All of these factors contribute to the particularly multifaceted aroma of theRivière du Mât rum. Arrange range For the Arrange range, the Rivière du Mât distillery has decided to use white rum. This is then enriched with natural flavors. As the name suggests, Arrange Banana is made from bananas that are macerated in the rum after distillation. This rum has a wonderful fruitiness with the aroma of ripe bananas, which doesn't make the rum seem too sticky or sweet.

Content: 0.7 Liter (€28.50 / 1 Liter)*

Regular price: €19.95*