Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

J. Bally Rhum Vieux 7 Years, 0,7 L, 45%

Product information "J. Bally Rhum Vieux 7 Years, 0,7 L, 45%"

J. Bally Rhum Vieux Agricole 7 years

J. Bally Rhum Vieux from the Habitation Lajus on Martinique matured in small French oak barrels for at least 7 years and has delicate red tones and an amber shimmer.

On the palate, J. Bally Rhum Vieux 7 years is wonderfully complex and balanced. Intense aromas of dried grapes, tobacco leaves, ripe fruit, vanilla and nuts make this rum a real pleasure. The mouthfeel is noticeably dry and the aftertaste is long-lasting and pronounced.

Age: 7 Years Old
Alcohol content: 45% Vol.
Color: dark
Country: Martinique
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Destillerie Kammer Kirsch GmbH, Hardtstraße 35-37, 76185 Karlsruhe, Deutschland
Year: not stated

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Eminente 7 Jahre Ron de Cuba Reserva 0,7L 41,3%
Eminente 7 Jahre Ron de Cuba Reserva 0,7L 41,3%

Eminente 7 years Ron de Cuba Reserva 0.7L 41.3% The Eminente 7 years Ron de Cuba Reserva is characterized by its elegant and subtly sweet note. Aromas of freshly roasted coffee, cocoa and almonds unfold on the nose. On the palate it is complex and deep, with a hint of vanilla and smoke. A light spice of Sichuan pepper and ripe plums round off the taste experience.

Content: 0.7 Liter (€81.36 / 1 Liter)*

Regular price: €56.95*
Isautier Rhum Vieux 7 Jahre 0,7L 40%
Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40%

Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40% During the reign of King Louis Philippe I of France, Louis and Charles Isautier ventured a journey from the French coast across the oceans to the island of Réunion. There, fascinated by the beauty of the island and its rich sugar cane, they founded the Isautier family business in 1845. Since then, six generations of the Isautier family have shaped the impressive history of the oldest distillery on Réunion. This Isautier Rhum Vieux 7 years, a traditional molasses-based rum, spends seven years in the cellars of the distillery on La Réunion. First, it rests in new French oak barrels before unfolding its unique aroma in the older "Fûts Roux". The Isautier Vieux Rhum pampers you with opulent aromas that are rich, generous and lively, accompanied by an abundance of fruity notes. On the nose, ripe fruits, candied fruits and citrus nuances intertwine with gentle roasted and vanilla aromas. On the palate, it unfolds lush, round and smooth, with a harmonious balance between elegant fruit notes and spicy hints such as ginger. The pleasantly long finish of the Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40% pampers you with delicious oak, fruit and fine mint aromas that leave a feeling of aromatic freshness. This fine tipple is ideal as an aperitif or digestif and is best served at room temperature in a stemmed glass. It also harmonizes perfectly with sliced smoked tuna.

Content: 0.7 Liter (€92.71 / 1 Liter)*

Regular price: €64.90*
La Favorite Vieux Cuvee Exploration 2015 No. 2. Agricole Rhum 0,7L 47,8%
La Favorite Vieux Cuvee Exploration 2015 No. 2 Agricole Rhum 0,7L 47,8%

La Favorite Vieux Cuvee Exploration 2015 No. 2. Agricole Rhum 0.7L 47.8% The La Favorite Vieux Cuvee Exploration 2015 No. 2 comes from the prestigious La Favorite distillery in Martinique and is a strictly limited edition of just 2850 bottles. This Agricole Rhum uses sugar cane juice that was distilled in traditional Creole columns in 2015. It was then aged for two years in American oak barrels that were previously used to mature whiskey before being bottled for a further three years in new, burnt oak barrels at cask strength. This special La Favorite Vieux Cuvee Agricole Rhum impresses with aromas of oak, roasted aromas, dried fruit and spices. Its medium-long finish rounds off the taste experience and makes the La Favorite Vieux Cuvee Exploration 2015 No. 2 0.7L 47.8% a true delight for lovers of fine spirits.

Content: 0.7 Liter (€246.43 / 1 Liter)*

Regular price: €172.50*
Saint James 7 Jahre Vieux Agricole Rhum 0,7L 43%
Saint James 7 Year Old Vieux Agricole Rhum 0.7L 43%

Saint James 7 Years Vieux Agricole Rhum 0.7L 43% The Saint James Distillery, one of the oldest distilleries in the world, is located in Martinique and has been producing fine alcohol since 1765. When the royal family banned rum production in France, the distillery in the French overseas department found a suitable solution to continue producing rum. The rum is traditionally distilled from pure, fresh sugar cane juice, with large bubbles being used in the still to produce the Rhum Agricole. The AOC-protected rum may only be produced in the Lesser Antilles and sold under the name if it was produced in French territory. The Saint James Vieux 7 Years may be the youngest in the Vieux trilogy, but its high quality speaks for itself. The Saint James 7 Years Vieux Agricole Rhum 0.7L 43% matures for seven years in selected oak barrels and develops a complex, full-bodied character with a round body. In terms of color, it is reminiscent of copper or cashew nuts, but without the taste of these. The nose reveals rounded wood notes and gentle spice aromas that seduce the connoisseur. On the palate, fine notes of freshly ground roasted coffee and toasted bread unfold, accompanied by intense spices such as nutmeg, which merge into sweet aromas such as cinnamon and plum. The finish is soft and warm, with a surprising intensity of the woody aroma. In every drinking variant, this delicate Rhum Agricole from Saint James is a true taste experience.

Content: 0.7 Liter (€61.36 / 1 Liter)*

Regular price: €42.95*