Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Isle of Jura Single Malt Whisky Winter Edition Sherry Cask Finish 0,7L 40%

Product information "Isle of Jura Single Malt Whisky Winter Edition Sherry Cask Finish 0,7L 40%"

Isle of Jura Single Malt Whisky Winter Edition Sherry Cask Finish 0.7L 40%

Winter Edition

For the cold winter days, the island distillery launched its new warm-emitting representative in the Cask Editions series in winter 2020/21. This whisky was first matured in ex-bourbon casks before being finished in Spanish sherry casks. However, it was bottled and released for sale without an exact age statement.The whisky is given the addition 'Winter Edition' because, according to Master Distiller Gregg Glass, the flavors are strongly reminiscent of the Christmas season.

Tasting

Nose: Surprisingly, it is fresh citrus and caramel notes that are prominent here. These are accompanied by the aroma of sultanas and a hint of banana.
Palate: Here the whisky develops towards coffee notes accompanied by the nutty aroma of maple syrup, notes of spicy wine, vanilla and cinnamon are also present.
Finish: In the finish it shows a warming bouquet accompanied by vanilla and cinnamon.

Alcohol content: 40% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 0,7 Liter
Region: Jura
Responsible food business operator: Borco Marken Import Matthiesen GmbH & Co, Charlottenstrasse 135, 45289 Essen Deutschland
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Isle of Jura 19YO The Paps Malt Whisky 0,7L 45,6%
Isle of Jura Single Malt Whisky 19 Years The Paps Malt Whisky 0,7L 45,6%

Isle of Jura Single Malt Whisky 19 Years The Paps Malt Whisky 0.7L 45.6% Isle of Jura Jura is located on the Isle of Jura, which is on the west coast of Scotland. The history of whisky distillery on the island goes back a long way. Whisky is said to have been produced here as early as the beginning of the 17th century. In 1875, John Ferguson and Sons were named as the official owners, who had to sell the distillery at the beginning of the 20th century after they could no longer pay the rent for the buildings. The distillery stood idle for a while, as new buyers were not found until the middle of the same century. Two locals from the island had a completely new distillery built with the help and financial support of Mackinlay MacPherson and an engineer and architect. They wanted to create more jobs for the locals, but this did not last long. In 1985 the distillery was sold on to Invergordon Distillers and thus came into the possession of Whyte & Mackay. Further changes of ownership followed, and it was finally transferred to the current owner, Emperador International Ltd. The Jura Sherry Cask Collection The Collection is a series of four whiskies from the Isle of Jura house and are named after various characteristics of the island house of the distillery, including The Sound, The Road, The Loch and finally The Paps. Isle of Jura Single Malt Whisky 19 Years The Paps Malt Whisky 0.7L 45.6% is a homage to the highest mountain on the island, the Cape of Jura, from which the water used to make the whisky comes. Taste After the Isle of Jura Single Malt Whisky has matured for a good 19 years in ex-bourbon barrels, it is then given a special finish through further storage in hand-picked Pedro Ximénez sherry barrels. This rounds off the already impressive taste of the Islay Single Malt Whisky. On the nose you can smell strong aromas of vanilla, a little balsamic vinegar and a hint of baked cake with notes of ginger. The taste is of a warm, spicy whisky. Red wine pears, the sweetness of ripe figs and an aroma of roasted walnuts spread out and harmonize very well with the aromas that were already so inviting on the nose. The finish is also enjoyable and you'll want to take another sip of this excellent malt whisky. Long-lasting and spicy, a pleasant warmth spreads out.

Content: 0.7 Liter (€150.86 / 1 Liter)*

Regular price: €105.60*
Isle of Jura 28YO 0,7L
Isle of Jura Single Malt Whisky 28 Yo 0,7L 47%

Isle of Jura Single Malt Whisky 28 years 0.7L 47% As you would expect from Isle of Jura products, this limited edition is naturally free of colorants and chill filtration. All individual barrels used for this bottling were carefully selected by Thomas Ewers. The final whisky was ultimately bottled at a powerful 49.7% ABV, which is intended to give the aromas even more power. Tasting The proud maturation period of 28 years is now clearly reflected in the aroma and taste. First, you are overwhelmed by the variety of different aromas on the nose. Only on the palate can these be defined more precisely.

Content: 0.7 Liter (€827.14 / 1 Liter)*

Regular price: €579.00*
Isle of Jura 12 Jahre Single Malt Whisky 0,7L 40%
Isle of Jura 12 Jahre Single Malt Whisky 0,7L 40%

Isle of Jura 12 Years Single Malt Whisky 0.7L 40% Signature Range Series The 12 Years Single Malt is presented in a new guise in the already well-known Signature Range series. The series represents the company's special style. The 12-year-old can safely be classified above the 10-year-old and the Jura Journey with no age statement. This means that it appeals not only to beginners, but also to the odd whisky expert who wants to be inspired by the perfectly balanced aromas. At the beginning there are aromas of fine vanilla, toffee and malt and a subtle hint of pear. The peat smoke then becomes more apparent on the palate, along with notes of iodine, leather and a pinch of salt, although the whisky always appears very soft and non-alcoholic. The aroma of oak wood lingers more in the background, heralding the surprisingly long, soft finish characterized by light peat. Here, too, vanilla, malt and citrus accompany the palate before toasted oak wood takes over.

Content: 0.7 Liter (€62.79 / 1 Liter)*

Regular price: €43.95*
Tamdhu Batch Strength No. 6 Limited Release 0,7L 56,8%
Tamdhu Single Malt Whisky Batch Strength No. 6 Limited Release 0,7L 56,8%

Tamdhu Single Malt Whisky Batch Strength No. 6 Limited Release 0.7L 56.8% Sixth limited edition This is the sixth time that the award-winning bottling has been released in the 'Batch Strength' series. After Batch Strength No. 005, which won gold at 'The Spirits Buisness Luxury Masters' in 2020, its successor Batch Strength No. 6 follows. Batch Strength No. 6 is an unfiltered whisky with an alcohol content of 56.8% vol. This series is matured exclusively in Oloroso sherry casks, which sets it apart from its competitors, as usually only the finish takes place in sherry casks. Particular emphasis is placed on a high proportion of first-fill barrels. The aim here is to achieve a complex taste profile, resulting in an intense oak aroma with sweet, dry sherry notes. The rich taste really develops on the palate: Red summer berries with fine vanilla and a creamy mouthfeel. If you add a few drops of water, clear notes of orange, lemon and oak spice emerge. The finish is, as always, Tamdhu's 'trademark': Very long-lasting and also with a wealth of aromas. Again, the notes of fruit, spices and the distinctive sherry notes accompanied by spicy notes such as cinnamon.

Content: 0.7 Liter (€96.43 / 1 Liter)*

Regular price: €67.50*