Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Isautier Rhum 10 Years 0,7L 40%

Product information "Isautier Rhum 10 Years 0,7L 40%"

Isautier 10 Years Agricole Rhum 0.7L 40%

In the era of King Louis Philippe I of France, Louis and Charles Isautier set off from the French coast on an adventurous journey across the oceans to the island of Réunion. There, enchanted by the natural beauty of the island and its lush sugar cane, they founded the Isautier family business in 1845. Since then, six generations of the Isautier family have shaped the fascinating history of the oldest distillery on Réunion.

This exceptionally old agricultural Isautier Agricole Rhum matures for over ten years in the cellars of the distillery on La Réunion. First in new French oak barrels and then in the older barrels known as "Fûts Roux". It is an Agricole Rhum that combines finesse, power and freshness. Its characteristic iodine notes are typical of Isautier's aged rums and harmonize perfectly with fruity and spicy notes. The generous and complex aromas embody an elegant, aged rum. On the nose, the Isautier Rhum 10 Years 0.7L 40% is rich, spicy and peppery, with a hint of candied fruit and ripe banana. On the palate it is wonderfully soft, with a perfect balance between the freshness of citrus peel and the fullness of vanilla.

A delight as an aperitif or digestif, best served at room temperature in a stemmed glass. Also excellent in combination with high-quality hazelnut chocolate!

Age: 10 Years Old
Alcohol content: 40% Vol.
Country: Reunion
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Haromex Development GmbH, Weihersfeld 46, 41379 Brüggen, Deutschland
Type: Rum

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Isautier Rhum Vieux 5 Jahre, 0,7 L, 40%
Isautier 5 Years Blend Rum 0,7L 40%

Isautier Rhum Vieux 5 years 0.7L 40% Isautier Rhum Vieux 5 years is a golden rum from Reunion that matures for at least 5 years in small oak barrels. A fruity rum, with beautiful freshness, floral aromas and a pleasantly long aftertaste.

Content: 0.7 Liter (€83.57 / 1 Liter)*

Regular price: €58.50*
Damoiseau 10 Jahre Vieux Agricole Rhum 0,7L 42%
Damoiseau 10YO Vieux Agricole Rhum 0,7 Liter 42%

Damoiseau 10 Years Vieux Agricole Rhum 0.7L 42% Maintaining the internationally recognized reputation as the best terroir for sugar cane cultivation is a constant challenge that the distilleries in Guadeloupe face. As part of the Lesser Antilles, the French overseas department offers optimal conditions all year round for growing the raw material for high-quality rum. Shaped by these influences, the island only became interesting for a commercial Frenchman at the end of the 19th century. With the founding of the Bellevue Distillery in Le Moule by Mister Rimbaud, Guadeloupe began the race for the best known place for rum products on the international market. The Damoiseau Rhum Vieux 10YO owes its reputation not least to this pioneering spirit and conveys a clear picture of the immense importance of a perfect raw material for production. In 1942, Roger Damoiseau acquired the distillery, which today represents the brand of the same name. Family-owned, Hervé Damoiseau now runs the distillery with dedication and has established its reputation beyond the known borders. The Damoiseau Rhum Vieux 10 years shows the experience and expertise with which the master distillers work and how deeply Rhum Agricole is rooted in tradition. The freshest sugar cane juice forms the basis for this rum, which is matured and balanced for at least 10 years in small oak barrels. Supported by the unique climate of the island, the storage is particularly effective, and the near perfection is finally reflected in the glass. The Damoiseau Rhum Vieux 10 years presents itself amber in the light and seduces with a subtle spiciness, combined with ripe sugar cane notes and the fine sweetness of vanilla and caramel.

Content: 0.7 Liter (€128.50 / 1 Liter)*

Regular price: €89.95*
Isautier Rhum Vieux 7 Jahre 0,7L 40%
Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40%

Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40% During the reign of King Louis Philippe I of France, Louis and Charles Isautier ventured a journey from the French coast across the oceans to the island of Réunion. There, fascinated by the beauty of the island and its rich sugar cane, they founded the Isautier family business in 1845. Since then, six generations of the Isautier family have shaped the impressive history of the oldest distillery on Réunion. This Isautier Rhum Vieux 7 years, a traditional molasses-based rum, spends seven years in the cellars of the distillery on La Réunion. First, it rests in new French oak barrels before unfolding its unique aroma in the older "Fûts Roux". The Isautier Vieux Rhum pampers you with opulent aromas that are rich, generous and lively, accompanied by an abundance of fruity notes. On the nose, ripe fruits, candied fruits and citrus nuances intertwine with gentle roasted and vanilla aromas. On the palate, it unfolds lush, round and smooth, with a harmonious balance between elegant fruit notes and spicy hints such as ginger. The pleasantly long finish of the Isautier Rhum Vieux 7 years 0.7L 40% pampers you with delicious oak, fruit and fine mint aromas that leave a feeling of aromatic freshness. This fine tipple is ideal as an aperitif or digestif and is best served at room temperature in a stemmed glass. It also harmonizes perfectly with sliced smoked tuna.

Content: 0.7 Liter (€92.71 / 1 Liter)*

Regular price: €64.90*
Isautier Rhum Vieux Edition Louis & Charles 0,7L 45%
Isautier Rhum Vieux Edition Louis & Charles 0,7L 45%

Isautier Rhum Vieux Edition Louis & Charles 0.7L 45% The Isautier Louis & Charles Rhum is an exclusive special bottling from the oldest distillery on the beautiful island of La Réunion, Isautier. This exceptional rum is a blend of an agricultural rum that has been aged for 22 years and a traditional rum that has been aged for 14 years. After the marriage, the blend is first aged for 6 to 14 months in new French oak barrels and then in older "fûts roux" barrels. The Isautier Louis & Charles rum is bottled with an alcohol content of 45% vol. and has a dark amber tone. It impresses with soft, complex, fruity-sweet aromas.

Content: 0.7 Liter (€146.43 / 1 Liter)*

Regular price: €102.50*