Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Cynar Herbal Bitters 1L 16.5%

Product information "Cynar Herbal Bitters 1L 16.5%"

Cynar Herbal Bitter 1L 16.5% – Italian Artichoke-Based Bitter

Cynar Herbal Bitter 1L 16.5% is a distinctive Italian bitter made with artichokes along with a carefully selected variety of herbs and spices. Its characteristic flavour combines pleasant bitterness with subtle sweetness, creating a versatile Italian speciality that can be enjoyed both as an aperitif and as a digestif.

Italian Bitter with Artichoke

Artichoke forms the distinctive character of Cynar, complemented by a variety of herbs and spices. This combination creates a recognisable aromatic profile with herbal, spicy and pleasantly bitter nuances. The result is an expressive yet approachable Italian bitter with a well-balanced character.

A Balanced Combination of Bitterness and Sweetness

On the palate, Cynar reveals a pleasantly light bitterness accompanied by a harmonious touch of sweetness. Herbal and spicy notes add depth and complexity, giving the spirit its characteristic flavour. The interplay between bitter and sweet elements is a defining feature of Cynar and makes it particularly versatile.

Ideal as an Aperitif or Digestif

Cynar can be enjoyed in a variety of ways. Traditionally, the Italian bitter is an excellent aperitif and can be served well chilled or over ice. Its balanced flavour profile also makes it a natural choice as a digestif after a meal. Cynar can also be used in long drinks and cocktails, where its herbal and bitter notes add distinctive character.

Cynar Herbal Bitter – Italian Flavour in Every Glass

With its characteristic artichoke profile, delicate herbal and spicy notes and harmonious balance of bitterness and sweetness, Cynar Herbal Bitter 1L 16.5% is a versatile Italian speciality. Whether enjoyed as an aperitif, digestif, over ice or as an ingredient in creative drinks, Cynar offers an aromatic experience with a distinctly Italian character.

Alcohol content: 16,5% Vol.
Country: Italy
Filling quantity: 1 Liter
Responsible food business operator: Campari Deutschland GmbH, Bajuwarenring 1, 82041 Oberhaching, Deutschland
Type: Bitter

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Killepitsch Bitter Miniatures, 12x0,02L, 42%
Killepitsch Bitter Miniatures, 12x0,02L, 42%

Killepitsch Bitter, 12 miniatures in a metal can 0.02l 42% Good things from Düsseldorf Although the quality of Düsseldorf beer is a matter of debate, at least in the Rhineland region, there is one that is even enjoyed in Cologne: the famous Düsseldorf herbal liqueur Killepitsch. This has been made for over 40 years from the essences of 98 different berries, herbs and fruits. These mature for a whole year in ancient clay vessels and are finally bottled in the distinctive Killepitsch bottle. The exact recipe is still a family secret and is passed down from generation to generation. In order to guarantee a consistently high level of quality, only natural raw materials are used. In addition to the herbs and spices, this is a double-filtered alcohol. From the bomb shelter to the bars of the world The Killepitsch has its origins in an air raid shelter. Old friends Hans Müller-Schlösser, the creator of the "Schneider Wibbel", and the Düsseldorf veteran Willi Busch were once again huddled there. While the "bombs" were falling outside, Willi said to Hans, "If it goes like that again, then they'll kill us too." Hans replied, "But not Willi, before the two of us have had another tasty one." The two of them were not able to "pitschen" any more that evening, but as they survived the "bomb" attack unscathed, they still had enough time. The innkeeper Hans Müller-Schlösser tried out numerous recipes and finally served his friend a homemade bitters at the opening of his tasting room "Et Kabüffke". The two friends called it "Killepitsch" in memory of the nights they spent together in the bunker. The "strong, not sloppy, not that good" liqueur quickly spread throughout the Rhineland and eventually to the rest of Germany. Kill the Bitch It's nothing new that German herbal liqueurs are very popular in the USA. Jägermeister now makes 40% of its sales in the USA - more than in Germany or any other country! Killepitsch is also becoming increasingly popular with Americans. However, since they have always had problems with the German language, Killepitsch is called "Kill the Bitch" there. "Kill the Bitch" is enjoyed in America neat or as Pink Pussy Juice. This is 2 cl Killepitsch with 4 cl pink grapefruit juice on ice cubes. Dirty, but Nice!

Content: 0.6 Liter (€21.58 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Averna Amaro Siciliano Kräuterbitter 1L 29%
Averna Amaro Siciliano Kräuterbitter 1L 29%

Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% – Traditional Italian Liqueur from Sicily Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% represents more than 150 years of Italian liqueur tradition and the distinctive character of Sicily. The history of this renowned amaro dates back to 1868, when a monk named Fra Girolamo passed his recipe to Don Salvatore Averna in Caltanissetta. This historic recipe became the foundation of a secret blend that continues to fascinate amaro lovers around the world. A Traditional Recipe with Sicilian Citrus Aromas Averna Amaro is based on the original recipe, which combines essential oils from Sicilian lemons and bitter oranges. These citrus aromas add a pleasant freshness and complement the characteristic herbal and spicy flavour profile. The result is a full-bodied amaro with a smooth and harmonious taste. Full-Bodied Character and Smooth Flavour Averna Amaro Siciliano is known for its rich body and balanced character. The combination of aromatic herbs and essential oils from Sicilian citrus fruits creates a layered tasting experience. At the same time, the herbal bitter remains pleasantly smooth and approachable while retaining the distinctive character of a traditional Italian amaro. Versatile Enjoyment Neat or over Ice Averna can be enjoyed in a variety of ways. Served neat at room temperature, its balanced aromas can be appreciated in full. Over ice, the amaro reveals a refreshing and pleasantly mellow character. It is also well suited as an after-dinner digestif or as an ingredient in cocktails and long drinks. Buy Averna Amaro Siciliano Online Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% combines a long-standing heritage with the full-bodied and smooth character of Sicilian herbal and citrus flavours. Its secret recipe, lemon oils and bitter oranges make this Italian amaro an appealing choice neat, over ice or as a digestif.

Regular price: €18.75*
Dolin Chambery Bitter 0,75L 16%
Dolin Chambery Bitter 0,75L 16%

Dolin Chambéry 200 Years of Bitter 0.75L 16%Dolin Chambéry Bitter – Alpine-inspired, masterfully composed Dolin Chambéry Bitter embodies French bitters artistry in its most perfect form. Produced since 1821 in the heart of the Savoy Alps, this exquisite aperitif is lovingly handcrafted from local herbs, fruits, aromatic plants, and wine. Its recipe is a secret – its character unmistakable: complex, fresh, with an elegant bitter note and floral depth. On the palate, it unfolds a fine balance between fruit, herbal spice, and elegant astringency. Perfect as a stylish aperitif or a sophisticated ingredient for classic cocktails like the Negroni or Spritz. A piece of French history in a glass – authentic, handcrafted, exceptional. Ideal as an aperitif.

Content: 0.75 Liter (€14.00 / 1 Liter)*

Regular price: €10.50*
Campari Bitter 0,7L 25%
Campari Bitter 0,7L 25%

Campari Bitter Aperitif 0.7L 25% Campari Bitter is an often copied and never equaled herbal liqueur that has been composed of 86 different herbs, fruits and spices in Milan since 1862 and shines in a bright red color. Campari Bitter is appetizing on the palate, with fruity-bitter aromas. Indispensable in classic cocktails such as the Negroni, but also a pleasure enjoyed neat.

Content: 0.7 Liter (€22.14 / 1 Liter)*

Regular price: €15.50*