Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Alpestre 0,05L 44%

Product information "Alpestre 0,05L 44%"

Alpestre Miniatures 0.05L 44%

Alpestre is a delicately bitter herbal distillate, aged for at least 4 years and produced entirely without added sugar. It is based on 34 selected herbs such as thyme, lavender, angelica, fennel, dill, sage, mint, lemon balm, hyssop, chamomile, and lemon balm. A particularly long maceration ensures that the aromatic essences of the herbs are released before a careful distillation process, in which no sugar is added, takes place. The history of Alpestre dates back to 1857.

Alpestre 0.05L 44% has a yellow-gold color and offers a harmonious herbal aroma with spicy notes and a dry finish.
Alcohol content: 44% Vol.
Country: Italy
Filling quantity: 0,05 Liter
Responsible food business operator: Onestigroup S.p.A. Via Toscana 5/7 29017 Fiorenzuola d'Arda Piacenza Italien
Type: Bitter

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Ähnliche Produkte

Alpestre, 0,7 L, 44%
Alpestre, 0,7 L, 44%

Alpestre 0.7L 44% Alpestre is a finely bitter, sugar-free herbal distillate that has been stored for at least 4 years and is based on 34 herbs such as thyme, lavender, angelica, fennel, dill, sage, mint, lemon balm, hyssop, chamomile and lemon balm. An extra long maceration releases the fine spicy aromas from the herbs. This is followed by a careful distillation process in which no added sugar is allowed. Alpestre's tradition dates back to 1857. Alpestre has a yellow-gold color and offers balanced herbal notes, tones of spices combined with a dry mouthfeel.

Content: 0.7 Liter (€53.21 / 1 Liter)*

Regular price: €37.25*
Aperol Aperitivo 0,7L 11%
Aperol Aperitivo 0,7L 11%

Aperol 0.7L 11%Aperol Aperitivo is a true masterpiece of Italian aperitivo culture. Since 1919, the secret original recipe has stood for unmistakable taste and authentic tradition. The refined composition of high-quality fruits, select herbs, and fine spices makes Aperol a timeless classic. In the glass, it shines with a radiant orange color and entices the nose with a zesty orange note. Subtle alcoholic nuances blend with refined herbal aromas and a delicate hint of vanilla. On the palate, Aperol is creamy and balanced – intense orange flavor meets elegant herbal notes and a pleasantly bittersweet texture. The finish is lingering, bittersweet, and spicy – ​​perfectly balanced and refreshing at the same time. Whether neat on ice or as an iconic Spritz, Aperol embodies Italian joie de vivre and stylish enjoyment.

Content: 0.7 Liter (€18.50 / 1 Liter)*

Regular price: €12.95*
Aperol Aperitivo 1,0L 11%
Aperol, 1 L, 11%

Aperol Bitter Aperitif 1.0L 11% A classic Italian aperitif After the famous Campari Bitter, Aperol is probably the best-known aperitif liqueur from Italy. This light bitter has a distinctive red-orange color and a fruity yet subtly bitter taste. The history of Aperol Aperol comes from the northern Italian city of Padua. The tradition of producing spirits there goes back to the century before last. One man who was part of this tradition was Giuseppe Barbieri. He founded his own liqueur company in Padua in 1880. Business was good and the company quickly developed into one of the most progressive companies of the time. It is therefore not surprising that his two sons Luigi and Silvio Barbieri also got into the business. When demand for aperitif liqueurs in Europe, particularly in France, rose sharply at the beginning of the 20th century, the brothers decided to develop their own bitter liqueur. They called their product Aperol and presented it for the first time in 1919 at an international trade fair. The Barbieri brothers' Aperol quickly caused a stir because, contrary to drinking habits at the time, it had a relatively low alcohol content of just 11% vol. In addition to the alcohol content, the unusual combination of ingredients was also something completely new at the time. In the production of Aperol, cinchona bark, rhubarb, gentian, bitter oranges and other aromatic herbs are macerated and the extract is carefully reduced to drinking strength with the purest water and then subtly sweetened. How do you drink Aperol? Aperol is the ideal aperitif, and not just because of its low alcohol content. Its stimulating taste also makes it the perfect drink before a meal. The international bar and restaurant crowd prefers to enjoy Aperol neat, on ice or with soda. Since the current Aperol Spritz wave, however, Aperol has also been used again for numerous mixed drinks. Its bitter-sweet taste components make it the ideal accompaniment to grapefruit, passion fruit and orange juice. The tart aromas of a tonic water also go perfectly with Aperol. A versatile and excellent liqueur! Finally, a small note: Since 2006, Aperol has been offered in Germany with 15% vol. due to the current deposit regulation (drinks with 15% vol. or more are considered deposit-free spirits). However, we are proud to be able to offer you the traditional version with 11% vol., which made Aperol world famous!

Regular price: €16.95*
Averna Amaro Siciliano Kräuterbitter 1L 29%
Averna Amaro Siciliano Kräuterbitter 1L 29%

Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% – Traditional Italian Liqueur from Sicily Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% represents more than 150 years of Italian liqueur tradition and the distinctive character of Sicily. The history of this renowned amaro dates back to 1868, when a monk named Fra Girolamo passed his recipe to Don Salvatore Averna in Caltanissetta. This historic recipe became the foundation of a secret blend that continues to fascinate amaro lovers around the world. A Traditional Recipe with Sicilian Citrus Aromas Averna Amaro is based on the original recipe, which combines essential oils from Sicilian lemons and bitter oranges. These citrus aromas add a pleasant freshness and complement the characteristic herbal and spicy flavour profile. The result is a full-bodied amaro with a smooth and harmonious taste. Full-Bodied Character and Smooth Flavour Averna Amaro Siciliano is known for its rich body and balanced character. The combination of aromatic herbs and essential oils from Sicilian citrus fruits creates a layered tasting experience. At the same time, the herbal bitter remains pleasantly smooth and approachable while retaining the distinctive character of a traditional Italian amaro. Versatile Enjoyment Neat or over Ice Averna can be enjoyed in a variety of ways. Served neat at room temperature, its balanced aromas can be appreciated in full. Over ice, the amaro reveals a refreshing and pleasantly mellow character. It is also well suited as an after-dinner digestif or as an ingredient in cocktails and long drinks. Buy Averna Amaro Siciliano Online Averna Amaro Siciliano Herbal Bitter 1L 29% combines a long-standing heritage with the full-bodied and smooth character of Sicilian herbal and citrus flavours. Its secret recipe, lemon oils and bitter oranges make this Italian amaro an appealing choice neat, over ice or as a digestif.

Regular price: €18.75*
Campari Bitter 0,7L 25%
Campari Bitter 0,7L 25%

Campari Bitter Aperitif 0.7L 25% Campari Bitter is an often copied and never equaled herbal liqueur that has been composed of 86 different herbs, fruits and spices in Milan since 1862 and shines in a bright red color. Campari Bitter is appetizing on the palate, with fruity-bitter aromas. Indispensable in classic cocktails such as the Negroni, but also a pleasure enjoyed neat.

Content: 0.7 Liter (€22.14 / 1 Liter)*

Regular price: €15.50*