Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

The Balvenie The Creation of a Classic Single Malt Scotch Whisky 0,7L 43%

Product information "The Balvenie The Creation of a Classic Single Malt Scotch Whisky 0,7L 43%"

The Balvenie The Creation of a Classic Single Malt Scotch Whisky 0.7L 43%

The Balvenie Distillerie

The whisky distillery based in Dufftown, Banffshire, Scotland has been producing single malt Scotch whisky since 1892. The Balvenie was founded by none other than William J. Grant, who also founded Glenfiddich, and is located not far from it. In order to save costs, The Balvenie initially used used stills from the Lagavulin and Glen Albyn distilleries; today the distillery has a total of nine stills. David Stewart, who produced for both Glenfiddich and The Balvenie, was responsible for this.

The Creation of a Classic Single Malt – the original cask finish

With the words 'Probably the finest Highland malt whisky', David C. Stewart MBE once presented the first The Balvenie Classic Single Malt. For the first time, a single malt that had initially been stored in traditional oak casks was filled into Orloroso sherry casks for a finish. Stewart was thus pioneering work in finishing in a wide variety of wooden casks.

The taste

Firstly, you notice notes of vanilla and a variety of spices on the nose. These are supported by earthy, malty undertones. On the palate, the aromas are complemented by oat syrup, toffee and other spice notes. Oak wood and certain fruity notes, influenced by storage in sherry casks, are also recognizable. The finish is long-lasting and characterized by oak wood notes.

Alcohol content: 43% Vol.
Country: Scotland
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Balvenie Distillery, Balvenie Maltings, Dufftown, Keith AB55 4BB, Großbritannien
Type: Single Malt Whisky

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Balvenie Single Malt Whisky Doublewood 12 Years, 0,7 L, 40%
Balvenie Single Malt Whisky Doublewood 12 Years, 0,7 L, 40%

Balvenie 12 Year Old DoubleWood Single Malt Scotch Whisky 0.7L 40% – Speyside Whisky with Distinctive Cask Maturation Balvenie 12 Year Old DoubleWood Single Malt Scotch Whisky is one of Scotland’s best-known single malts and is renowned worldwide for its distinctive DoubleWood maturation. Aged for 12 years, the whisky combines traditional oak cask maturation with a carefully selected finish in Oloroso Sherry casks. This additional maturation creates a beautifully balanced Speyside single malt with layers of fruit, honey, vanilla, spice and rich sherry character. The Distinctive DoubleWood Maturation The signature character of Balvenie DoubleWood 12 Year Old comes from the use of different cask types during its maturation. After spending time in traditional oak casks, the whisky receives an additional finish in carefully selected Oloroso Sherry casks. This second stage adds depth and introduces further layers of flavor to the single malt. The combination of traditional oak maturation and Oloroso Sherry cask finishing creates a particularly harmonious whisky. Sweet fruit, honey and vanilla meet roasted nuts, dried fruit and delicate spice, while the Sherry casks contribute additional richness and complexity. Sweet Fruit, Honey and Vanilla on the Nose The aroma opens with an inviting and harmonious combination of sweet fruits, delicate honey and creamy vanilla. These notes are complemented by characteristic Oloroso Sherry influences, adding warmth and subtle spice to the bouquet. The combination of fruit, sweetness and Sherry character makes Balvenie DoubleWood immediately approachable while also revealing the depth created by its distinctive maturation. The aromatic profile prepares the palate for a rich and layered tasting experience. Soft and Full-Bodied on the Palate On the palate, Balvenie 12 Year Old DoubleWood is pleasantly soft, rounded and full-bodied. Roasted nuts combine with delicate cinnamon spice, dried fruits and gentle Sherry notes. A subtle sweetness brings balance and allows the individual flavors to work together harmoniously. The influence of the different casks is clearly present without overpowering the underlying character of the Speyside single malt. The combination of nuts, dried fruit, cinnamon and Sherry gives the whisky its characteristic warmth and depth. Spice, Vanilla and Subtle Smoke on the Finish The finish is long and gently evolving, revealing another layer of aromatic complexity. Subtle smoky notes, delicate spice and fine vanilla remain on the palate and create a warm, balanced conclusion. A gentle sweetness continues through the finish, blending beautifully with the spicy and lightly smoky notes. The result is an elegant and lingering finish that retains the whisky’s distinctive aromatic character. A Versatile Speyside Single Malt for Whisky Lovers Balvenie 12 Year Old DoubleWood Single Malt Scotch Whisky 0.7L 40% is ideally suited to being enjoyed neat. Adding a few drops of water can further open the whisky and reveal additional layers of fruit, vanilla and Sherry character. Its soft and balanced style makes this single malt an accessible introduction to quality Scotch whisky while also offering plenty of complexity for experienced whisky enthusiasts. Its distinctive DoubleWood maturation also makes it an elegant gift choice for lovers of Scottish single malt whisky. Balvenie DoubleWood 12 Year Old – Characterful Speyside Single Malt Balvenie 12 Year Old DoubleWood combines traditional oak maturation with a finish in Oloroso Sherry casks, creating a layered profile of sweet fruit, honey, vanilla, roasted nuts, cinnamon, dried fruit and delicate Sherry notes. Its smooth character and long, spicy and vanilla-led finish make it a distinctive example of Speyside single malt whisky. With 0.7 litres and 40% ABV, this award-winning single malt is an excellent choice for relaxed whisky moments, a well-stocked home bar or as a refined gift for anyone who appreciates characterful Scotch whisky.

Content: 0.7 Liter (€99.86 / 1 Liter)*

Regular price: €69.90*
Balvenie 12 Jahre The Sweet Toast of American Oak Single Malt Scotch Whisky 0,7L 43%
The Balvenie 12 Yo The Sweet Toast of American Oak Single Malt Scotch Whisky 0,7L 43%

The Balvenie 12 Year Old The Sweet Toast of American Oak Single Malt Scotch Whisky 0.7L 43% Balvenie Distillery The Balvenie distillery is also a whisky distillery based in Dufftown, Scotland. It was founded at the end of the 19th century by William J. Grant, who, if you know a little about the world of whisky, is also known as the founder of Glenfiddich and near whom the Balvenie distillery is also located. At first, whisky was produced specifically for the company's own blending. In 1973, single malt was bottled as standard for the first time. Peated whisky has been produced again since 2002. The Balvenie Stories The whisky range, which has been around since 2019 and is also strictly limited, has already included a 14YO 'The Weak of Peat' and a 26YO 'A Day of Dark Barley'. Now there is a third representative of the range and it is a fairly young single malt Scotch whisky. Each individual whisky in the limited edition is intended to represent the development of the renowned distillery. The 12 YO 'The Sweet Toast of American Oak' is a single malt that combines complex aromas with fruity-sweet notes. The beautiful design of the bottle packaging provides some information about this. For example, it can be found out that the maturation took place first in ex-bourbon barrels and the whisky was then transferred to toasted American oak barrels for further maturation.

Content: 0.7 Liter (€96.43 / 1 Liter)*

Regular price: €67.50*
The Balvenie 15 Jahre Madeira Cask Finished Single Malt Whisky 0,7L 43%
The Balvenie 15 Yo Madeira Cask Finished Single Malt Whisky 0,7L 43% (Without GB)

Balvenie 15 Years Madeira Cask Finished Single Malt Whisky 0.7L 43% (Excluding GB) Balvenie Distillery The single malt distillery was founded in 1892 by J. Grant and is still owned by William Grant & Sons Ltd. The distillery can still be found today in Dufftown, Scotland, below the Glenfiddich distillery. When the distillery was founded, used stills from Lagavulin and others were used for cost reasons. This worked well until 1957, but then demand grew and the number of stills was increased from two to four. Today, the distillery has an impressive nine stills. 15 Years Madeira Cask Finished For this bottling, barrels that had previously been used to store sweet Madeira wine were chosen for the maturation process. These now pass on the sweet wine notes that have passed into the wood to the whisky, refining it with sweet fruit notes. These are reminiscent of dark currants and blackberries and are rounded off with notes of fresh orange, roasted nuts and oak.

Content: 0.7 Liter (€205.00 / 1 Liter)*

Regular price: €143.50*
The Balvenie Single Malt Whisky 12 Jahre Doublewood 0,7L 40% Set inkl. 2 Gläser
The Balvenie Single Malt Whisky 12 Yo Doublewood 0,7L 40% Set incl. 2 glasses

The Balvenie Single Malt Scotch Whisky Doublewood 12 years 0.7L 40% set with 2 glasses Balvenie Single Malt Whisky Doublewood 12 years is the malt whisky that started the trend for finishing in sherry casks! On the nose, Balvenie Single Malt Scotch Whisky Doublewood 12 years is full of sweet fruit and pronounced Oloroso sherry notes, honey and vanilla. In the mouth, a gentle, soft single malt whisky is revealed with an impressive abundance of aromas that range from nutty sweetness to cinnamon tones to complex sherry tones, making this whisky an outstanding representative of bottlings with a finishing. Accompanied by a fine smokiness in the aftertaste, a light spiciness with an increasing influence of vanilla comes to the fore. A fruity, intense and delicious malt!

Content: 0.7 Liter (€103.57 / 1 Liter)*

Regular price: €72.50*