Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Flor de Cana Rum Centenario -12- 1,0L 40%

Product information "Flor de Cana Rum Centenario -12- 1,0L 40%"

Flor de Cana Rum Centenario -12- 1.0L 40%

Flor de Cana Rum Centenario -12- is a full-bodied premium rum from Compania Licorera de Nicaragua that has been stored in oak barrels for up to 12 years. Extremely soft and mahogany in appearance. A powerful aroma of cocoa and chocolate notes is combined with toffee, caramel and delicate tones of vanilla. Flor de Cana Rum Centenario -12- can be enjoyed wonderfully neat.

Age: Bis 12 Jahre
Alcohol content: 40% Vol.
Color: dark
Country: Nicaragua
Filling quantity: 1,0 Liter
Responsible food business operator: Eggers und Franke GmbH, Speicher 1, Konsil Smidt Str. 8J, 28217 Bremen, Deutschland

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Similar Items

Flor de Cana 25 Slow aged Rum 0,7L 40%
Flor de Cana 25 Slow aged Rum 0,7L 40%

Flor de Cana 25 Slow aged Rum 0.7L 40% Flor de Cana 'Flor de Cana' rum is a brand of the Compañia Licorera de Nicaragua, which was founded in 1890. The company is based in Managua, Nicaragua, although the distillery itself is located a few kilometers further northwest. As the rum is distilled from molasses here, there is direct access to the San Antonio sugar factory. Ultra Premium Rum The Flor de Cana 25 Slow aged rum is a 'slow aged' rum. For those who are not very familiar with rum, this says something about the particularly high quality and careful storage of the rum. The 25 Slow Aged in particular matured in specially selected oak barrels and the above-average storage time created a deep, dark amber tone. To further express the special nature of the Flor de Cana rum, it is interesting to know that this is the only rum to have received the 'Slow Aged' label from the US government agency. This guarantees that it is a truly natural maturation process and has not been artificially accelerated. In terms of taste, you can look forward to vanilla aromas, oak wood and dark chocolate with the Flor de Cana 25 slow aged. The palate is complemented by subtle fruit tones, almond and caramel, which continue into the long-lasting finish.

Content: 0.7 Liter (€199.93 / 1 Liter)*

Regular price: €139.95*
Flor de Cana Gran Reserva 7, 1,0L 40 %
Flor de Cana Gran Reserva 7, 1,0L 40 %

Flor de Cana Rum Gran Reserva 7 1.0L 40% Flor de Cana Rum Gran Reserva is a premium rum from Compania Licorera de Nicaragua with a full body and has been stored in oak barrels for up to 7 years. Flor de Cana Rum Gran Reserva 7 is extremely soft and has a mahogany appearance. A powerful aroma of cocoa and chocolate is combined with delicate tones of vanilla. Flor de Cana Rum Gran Reserva 7 can be enjoyed wonderfully neat.

Regular price: €23.95*
Tip
Flor de Cana Centenario -18- Single Estate Rum 0,7L 40%
Flor de Cana Centenario -18- Single Estate Rum 0,7L 40%

Flor de Cana Rum Centenario -18- Single Estate 0,7L 40%The Flor de Caña Centenario 18 Single Estate Rum 0.7L at 40% ABV is a rich and exceptionally smooth rum from Nicaragua. Aged for up to 18 years in small oak barrels, it develops remarkable softness, depth and a beautifully balanced aromatic profile over its long maturation period. In the glass, Flor de Caña 18 reveals an elegant golden hue. The nose opens with expressive aromas of dried plums and dark chocolate, complemented by delicate vanilla notes that add a pleasant sweetness and harmonious character. On the palate, this rum is full-bodied yet remarkably smooth. Rich flavors of dried fruit and chocolate combine with creamy vanilla to create a balanced and sophisticated tasting experience. The extended oak maturation contributes additional depth and subtle woody nuances. Its smooth texture and complex flavor profile make Flor de Caña Centenario 18 an excellent choice for special moments of enjoyment. It is particularly well suited to neat sipping at room temperature, allowing the rich notes of dried fruit, chocolate and vanilla to unfold naturally.

Content: 0.7 Liter (€67.50 / 1 Liter)*

Regular price: €47.25*
Flor de Cana Rum 19 Jahre 0,7L 45%
Flor de Cana Rum 19 Yo 0,7L 45%

Flor de Cana Rum 19 years 0,7L 45%

Content: 0.7 Liter (€99.86 / 1 Liter)*

Regular price: €69.90*