Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Coruba Cigar Rum 12 Years, 0,7 L, 40%

Product information "Coruba Cigar Rum 12 Years, 0,7 L, 40%"

Coruba Cigar Rum 12 years, 0.7 L, 40%

Coruba Cigar Rum is a golden Jamaican rum from Wray Nephew that has matured in small oak barrels for at least 12 years to reveal a soft, rich character to the consumer. Coruba Cigar Rum 12 years has spicy notes of vanilla, caramel and fine woods and, as its name suggests, is excellent with a good cigar.

Age: 12 Years Old
Alcohol content: 40% Vol.
Color: gold
Country: Jamaica
Filling quantity: 0,7 Liter
Responsible food business operator: Haecky Import AG, Dugginger Straße 15, 4153 Reinach Schweiz
Year: not stated

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

28 November 2013 17:46

Review with rating of 4 out of 5 stars

raffiné

notes de bois, de cacao, de caramel et de subtiles nuances de vanille. raffiné!

Skip product gallery

Similar Items

Coruba Rum 18 Jahre, 0,7 L, 40%
Coruba Rum 18 Years, 0,7 L, 40%

Coruba Rum 18 years 0.7L 40% Coruba is a golden Jamaican rum from the house of Wray Nephew that has matured in small oak barrels for at least 18 years in order to develop a soft, rich character for the consumer. Coruba Rum 18 years is an elegant, complex rum with subtle tones of vanilla, tropical woods and toffee.

Content: 0.7 Liter (€121.36 / 1 Liter)*

Regular price: €84.95*
Coruba Vintage 2000 Millenium Edition Matusalem Rum 0,7L 46,2%
Coruba Vintage 2000 Millenium Edition Matusalem Rum 0,7L 46,2%

Coruba Vintage 2000 Millenium Edition Matusalem Rum 0.7L 46.2% Distillery History 120 years ago there was a merchant from Basel who searched all over the world for the best specialties. When he came to Jamaica, he discovered the country's typical spirit, rum. He was so enthusiastic that he wanted to introduce it to the whole world, but especially to his fellow countrymen, and so in 1889 he founded the 'Compagnie Rhumière De Bâle' in Switzerland. From this very long and difficult to remember name was derived the abbreviation CORUBA, by which the rum is known today. Since 1962, Wray & Nephews distillery in Jamaica is responsible for Coruba Rum, but the actual blending has always taken place in Basel, Switzerland, even today. Vintage 2000 Millenium Edition Matusalem Oloroso Rum After an initial maturation in oak barrels on the island of Jamaica, the Edition Matusalem from the Millennium Edition is additionally stored in Oloroso sherry barrels from Gonzalez Byass under European climatic conditions in Switzerland. The aroma can be described as classic with notes of vanilla, warming spices and dried fruits.

Content: 0.7 Liter (€189.29 / 1 Liter)*

Regular price: €132.50*
Coruba Vintage 2000 Pedro Ximenez Millennium Edition Rum 0,7L 50,6%
Coruba Vintage 2000 Pedro Ximenez Millennium Edition Rum 0,7L 50,6%

Coruba Vintage 2000 Pedro Ximenez Millennium Edition Rum 0.7L 50.6% Coruba products Driven by the idea of making quality products from around the world accessible to everyone, one day a merchant from Switzerland traveled to Jamaica. Once there, he was able to enjoy the alcohol produced from sugar cane, which enchanted him straight away. Driven by the desire to bring this product to Europe and sell it there, he founded the company 'Compagnie Rhumière de Bâle' - CORUBA for short - in 1889. Since then, the Jamaican distillery Wray & Nephews produces the rum on the island before it is transported to Switzerland and blended. The second bottling from the Millenium Edition is also initially stored for 18 years in oak barrels in Jamaica, and the Vintage 2000 Pedro Ximenez Millenium Edition is then stored in selected Pedro Ximenez barrels from Gonzalez Byass after being transported to Switzerland. This creates a complex aroma, with sweet and fruity notes on both the nose and the palate. Vanilla, dates and other dried fruits are just some of the clearly recognizable aromas. In the finish, these are accompanied by warming spicy notes as well as wood and leather notes.

Content: 0.7 Liter (€189.29 / 1 Liter)*

Regular price: €132.50*